1. Brankovský vodopád
55 metrů dlouhý je tento nejvyšší vodopád Národního parku Nízké Tatry. Tím pádem je současně i jedním z nejvyšších vodopádů na celém Slovensku. Najdete ho při vstupu do Revúcké doliny, v západní části Nízkých Tater, přičemž nejsnáze k němu přijdete z oblasti Podsuchá, mezi Ružomberkem a Donovaly. Je bez problémů dostupný i pro rodiny s menšími dětmi, protože terén není náročný a výstup k samotnému vodopádu trvá přibližně půl hodiny. V zimě Vás okouzlí ledovou stěnou plnou rampouchů, v létě zase burácející silou a příjemným chladivým mikroklimatem, ačkoli pokud trvá déle sucho, vodopád nepůsobí tak majestátním dojmem jako obvykle. Návštěvu Brankovského vodopádu proto raději doporučujeme po deštivějších dnech.
V pohoří Malé Fatry, v Lúčanské části najdete 30 metrů vysoký Kľacký vodopád, ohromující svou krásou přímo pod oblíbeným turistickým cílem, vrchem Kľak. Můžete se k němu vybrat jak z obce Vrícko, nad kterou ve výšce téměř tisíc metrů leží, tak i z obce Fačkov či z Fačkovské sedla. Kromě hor a vody si zde můžete všimnout i několik ohrožených živočišných druhů, zejména měkkýšů a občas se oblastí potulují i medvědi. Kľacký vodopád má svůj význam i v tom, že na něm a jeho okolí dobře vidět změny zdejšího reliéfu, vliv vodní eroze a zachovaly se i pozůstatky staré pralesní flóry.
Pokud toužíte zažít magickou atmosféru plnou romantiky, jděte se podívat k malebnému Lúčanskému vodopádu. Je velmi snadno dostupný, protože ho najdete rovnou uprostřed lázeňské obce Lúčky, nedaleko vrcholu Velkého Choče v Ružomberském okrese na Liptově. Tento vodopád ve formě kaskád měří 12 metrů a jeho voda stéká po travertinovém povrchu do jezírka. Působením teplých minerálních pramenů, které vodopádem z lázní protékají, navíc Lúčanský vodopád nikdy nezamrzá, i v tom je unikátní. Během Vašeho výletu mimo vodopádu a lázní navíc můžete navštívit i další národní přírodní památku Lúčanské či vzdálenější Bešeňovské travertiny.
I město Nová Baňa se může pochlubit blízkým vodopádem, uznaným za národní přírodní památku. Starohutský vodopád vznikl činností skelných potoků a tektonickým poklesem ker a dosáhnete ho po 300 metrech, pokud se vydáte na sever od Staré Hutě, městské části Nové Baně. Trasa je nenáročná a krátká, ideální i pro menší děti. Vodopád je vysoký 5 metrů, končí ve skalním amfiteátru a v jeho vodách lze se štěstím zahlédnout i vzácného raka černého. Jeho návštěvu Vám doporučujeme hlavně v jarních měsících, protože právě teď dosahuje vodopád svůj největší průtok v roce. Doprovodná naučná stezka Vojšín Vám poskytne o Starohutském vodopádu množství zajímavých informací a chráněnou přírodní památkou v jeho okolí je i Malolehotské kamenné moře a národní kulturní památkou Klášter v Hronském Beňadiku.
Pětici vodopádů uznaných za národní přírodní památky uzavírá vodopád Bystré, známý i pod označením vodopád Bystrého potoka či vodopád Bystré. Leží na jižních svazích Poľany na Středním Slovensku, pár kilometrů severně od obce Hriňová v Detvianském okrese. Jeho vznik zapříčinily lávy v tektonických puklinách, díky kterým můžeme dnes obdivovat tento 23 metrů vysoký vodopád, jeden z nejmohutnějších v celé Slovenské republice. Nejlepší přístup k vodopádu Bystré máte od Horského hotelu Poľana, odkud Vám túra k vodopádu a zpět zabere zhruba dvě hodinky, dostat se k němu můžete ale i po delší trase přímo z obce Hriňová. Fotogeničnost vodopádu nejvíce vynikne po jarním tání sněhu a větších deštích, kdy disponuje vysokým průtokem vody a lze vidět i duhové efekty zapříčiněné hrou světla a barev v kamenném amfiteátru, do kterého voda vodopádu Bystré dopadá.
Tento vodopád je situován uprostřed Národní přírodní rezervace Šútovská Dolina. Spadá do Národního parku Malá Fatra a díky své výšce 38 metrů je její nejvyšším vodopádem. Protékají jím vody Šútovského potoka, protékající v unikátním skalním útvaru zvaném Mojžíšovy prameny. Ideální přístup k vodopádu máte od obce Šútovo, části Řeka nebo od chaty pod Chlebom. Až k vodopádu Vás celou cestu budou doprovázet naučné tabule, které Vám přiblíží jak samotný vodopád, tak i flóru, faunu a další přírodní zajímavosti Šútovské doliny. Podobně jako u předchozích vodopádů, i Šútovský vodopád je nejmohutnější a nejvodnatější právě na jaře.
Náš článek by samozřejmě nebyl zcela bez toho, abychom do něj nezahrnuli nejvyšší vodopád Slovenské republiky. Tím je se svou působivou výškou 80 metrů Kmeťov vodopád, protékající Kôprovou dolinou ve Vysokých Tatrách. Jeho původ je ledovcový a tektonický a možné se k němu dostat túrou z Tří studánek nebo z obce Podbanské. Vodopád tvoří soustava menších kaskád potoka Nefcerka a je rozdělen do dvou stupňů, propadajících přes skalní puklinu. Bezprostřední přístup ke Kmeťovému vodopádu je vzhledem k jeho mohutnosti a síle zakázán, z vyhlídkové plošiny na levé straně potoka však na něj máte dostatečný a perfektní výhled.
Druhým nejvyšším vodopádem na našem území je nádherný pětikaskádový Závojový vodopád, dosahující výšky až 75 metrů a napájen vodami Sokolského potoka. Situován je v Národním parku Slovenský ráj, ze směru od Spišských Tomášovec. K vodopádu Vás dovede trasa doplněna žebříky a stupačkami ze Sokolovské doliny, jedna z náročnějších túr v parku. K Závojovému vodopádu se však lze dostat i snadněji a to z bodu Kláštorisko. Tak či onak jedinečná příroda Slovenského ráje, v níž se v dokonalé harmonii spojuje voda a zem. Za návštěvu stojí, i samotný Závojový vodopád. Je ukázkou mistrovství Matky přírody.
Dalším přírodním klenotem Slovenského ráje je i osm metrů dlouhý Mechový vodopád. Jeho pojmenování je odvozeno od faktu, že ho tvoří vodní proudy stékající po stěně zarostlé mechem. Vodopád se nachází při vyústění rokle Malý Kyseľ, která je turisticky méně náročná než Sokolí dolina, je tak dostupnější větším množstvím turistů než Závojový vodopád. Tato dolina je také spolu s Velkým a Vyšným Kyselým součástí celku Kyseľ, ve kterých mohou obdivovat i další přírodní lákadla, jako soutěska, soutěsky, podzemní krasové útvary či jeskyně.
Náš seznam top 10-ti vodopádů na Slovensku uzavíráme vodopády ležícími v krasové soutěsce Hájska dolina mezi obcemi Háj a Hačava, v košickém okrese. Skupinka zdejších vodopádů se jmenuje Hájske vodopády, ale zvykne se jim říkat i Vodopády Hluboký jarok a tvoří jich devět vodopádů, známý je hlavně Střední Hajsky vodopád, Hajsky vodopád nad mostem a Velký Hajsky vodopád. Vodopády měří v průměru 5 metrů, působí skutečně magickým dojmem a jsou jedním z nejkrásnějších pokladů Slovenského krasu. Pokud se Vám zvýší po návštěvě Hajske doliny známé svými vodopády ještě čas, nezapomeňte se jít podívat i do blízké Zádielské soutěsky, její vysoké skalní útvary Vás také ohromí.