Chcete si koupit magnetku nebo nějaký dárek? Nic snadněji v našem hlavním městě neexistuje! Bratislavské Staré město je totiž zaplavené všelijakými obchody se suvenýry - některé najdete dokonce vedle sebe. "Souvenir shopy" je snadné rozpoznat nejen kvůli jednoznačnému názvu, ale i díky výkladům - jejich drtivá většina nabízí klasické pohlednice, magnetky, panenky ze šustí a pak kdejaké hlouposti, při pohledu na které se divím, jak je může někdo koupit. Pokud hledáte speciální místo, kde si nejen koupíte pěkný a originální dárek, ale se i obohatíte o trošku slovenské historie, zajděte na Bílou ulici. Tato úzká ulička je skrytá mezi Michalskou ulicí a Františkánským náměstím v centru Prahy a nachází se tam Obchod v muzeu - malý obchůdek, který v jedné své části nabízí velmi pěkné dárky, lahvičky s domácím alkoholem, nejkrásnější pohlednice jaké jsem o Bratislavě viděla či klasické bratislavské rohlíky. Jeho dvě zadní místnosti slouží jako muzeum. Tam si můžete zdarma prohlédnout a vyfotit předměty, které se používaly v běžné domácnosti a v obchodech v 20. století. Celý obchůdek je velmi kouzelný - nevím, jestli je to tím, že je zařízený kousky autentického nábytku z více než před sto let, příjemnou retro hudbou nebo nadmíru milou obsluhou, která si vždy ráda popovídá či poradí s výběrem. Zřejmě to bude kombinace všech faktorů. Každopádně pokud chcete zažít atmosféru starobratislavských dob, Obchod v muzeu si dejte na svůj seznam.
Chci navštívit Obchod v muzeu
Dóm sv. Martina je druhou nejpopulárnější atrakcí Bratislavy - hned po hradě. Proto v jeho okolí vždy najdete mraky turistů s fotoaparáty, kteří se snaží zachytit jeho krásu z každé strany. O tom, že tato katedrála je obdivuhodná, není třeba nikoho poučovat. I o její historii se víte dočíst téměř vše. Málokdo však ví, že v jejím podzemí se nacházejí katakomby s kryptami. Z několika krypt, do kterých se v minulosti pohřbívali velevážení arcibiskupové, kardinálové a členové významných rodin, jsou dnes veřejnosti přístupné jen dvě. Řeknu vám, že sjet dolů pod druhý největší kostel Slovenska po starých kamenných schodech, a procházet se mezi hrobkami, je zvláštní pocit - ale určitě stojí to za to. Katedrála je otevřena každý den, pokud ale plánujete navštívit katakomby v neděli, myslete na to, že tam jsou otevírací hodiny omezené - kvůli pravidelné mši, během nichž jsou schody do podzemí uzamčené. Vstup vás bude stát 2 € na osobu.
Chci navštívit Katakomby v Dóme sv. Martina
V Bratislavě žiju téměř 10 let a za tu dobu jsem měla možnost navštívit náš hrad několikrát. Lépe řečeno velmi mnohokrát. Proto vždy, když před ním vidím přistaveny autobusy cestovních kanceláří, si pomyslím, že lidé netuší, o co všechno přicházejí, když se na hrad nechají dovézt. Je tolik jiných mnohem krásnějších cest a cestiček, které nabízejí úžasnou procházku a krásný výhled na město! Když se chci jít projít na hrad já, nejraději chodím přes Beblavého ulici. K ní se dá dostat například zpod Mostu SNP, který je při Hviezdoslavově náměstí - doporučuji pro ty, kteří se nacházejí v úplném centru. Pokud jste v okolí prezidentského paláce či Obchodní ulice, vyberte se směrem přes Špitálskou na Kapucínského ulici. Pár metrů od ní se nachází úzká Židovská ulice s několika příjemnými kavárničkami. Z ní se budete umět snadno napojit na Beblavého ulici a přitom si udělat hezké fotky Dómu sv. Martina, který se bude vypínat přímo před vámi. Staré kamenné schody mezi domy vám možná dají trochu zabrat, ale když přijdete do malého parčíku s kostelem, odkud budete moci vidět město na široko - daleko, řeknete si, že to už je jiné kafé. Rovnou za vámi se objeví zdi, za kterými bude vykukovat hrad.
Chci navštívit Bratislavský hrad
Když se budete snažit vygooglit hlavní bratislavské památky, které jsou "zasazeny v přírodě," mezi prvními určitě najdete Slavín, Děvín či dokonce Botanickou zahradu a ZOO. Tomuto seznamu není co vytknout, neboť jde o významné nebo zajímavé místa. A když plánujete přijít jen na pár dní či víkend, budete mít co dělat, abyste viděli všechny - každé z nich totiž bude vyžadovat pěkných pár hodin Vašeho času. Je tu však ale další místo, vlastně park, který navštěvuje jen velmi málo turistů. Jde o Horský Park, který se paradoxně nachází v části Staré město, ale protože je docela dobře ukrytý v obytné zóně, běžného turistu ani nenapadne tam jít. A to je škoda. Horský Park totiž nabízí lesní stezky, výborné pro procházku s přáteli či vaší polovičkou. Najdete zde kostel Panny Marie Sněžné, postavený na Kalvárie vrchu, za kterým se nachází Kalvárie - poutní místo, kde se pořádají pravidelné pěší poutě. K parku patří i hájovna, v zahradě v které si můžete sednout na kafíčko nebo teplý čaj. Horský Park má i svou exteriérovou galerii, kde si návštěvníci mohou prohlédnout expozici slovenského sochařství 20. a 21. století. Doporučuji se sem vybrat v pěkný slunečný den. Z centra Vám to bude trvat 3 minuty městskou dopravou nebo 10 minut pěšky - dokud se dostanete k zastávce "SAV." Odtud se vyberte Hlubokou cestou nahoru do kopce.
Chci navštívit Horský park
Slyšeli jste už o galerii, která by byla u někoho doma, normálně v bytě? Já velmi dlouho ne, dokud jsem nenarazila na Andreje, který si právě z vlastního domova udělal veřejnou galerii. Hned vedle Michalské brány, když zabočíte doprava na Baštovou ulici (mimochodem nejužší ulici Bratislavy), najdete dveře se zvonkem, kde bude napsáno "FLATGALLERY." Zazvonit, a pokud bude Andrej doma, pustí vás do svého příbytku a ukáže aktuální obrazy, které zdobí stěny jeho pokojů. Andrej je fanouškem současného umění a inspiroval se galeriemi v Berlíně, kde prý takto galerie fungují zcela běžně. Rád u sebe pořádá všelijaké večírky - zejména pro své známé z uměleckého okruhu, protože všechny umělecká díla jsou většinou i na prodej. Výstavy se mění přibližně každé dva měsíce a pokud se chcete dozvědět, co nového Andrej doma má, klikněte si na jeho Facebook stránky.
Chci navštívit Flat gallery
Máte chuť na domácí sýr, čerstvou kávu, pravou slovenskou klobásku, netradiční pivko, ovoce a zeleninu pěstované na zahrádce, vonící koláčky, džemy, sirupy, kvalitní čokoládu či bio kokosový olej? Toto a více si můžete koupit každou sobotu od desáté do třetí ve Staré Tržnici na Náměstí SNP. Pravidelný trh, na kterém si kromě zmíněných dobrot můžete pořídit i starší knížky, ručně vyráběné suvenýry, bižuterii či dokonce domácí mýdla, navštěvuje každý týden mnoho místních lidí. Turisté se o něm dozvědí jen těžko, protože se nenachází v klasických brožurách a tím, že Stará Tržnice je tak trošku mimo centra, je tam ani nenapadne zajít. "Mimo centrum" znamená, že je třeba projít asi 5 minut z centra směrem k Tescu na Kamenném náměstí, takže to není nezvládnutelná mise - stačí, že o ní člověk ví.
Chci navštívit Starou tržnici
Kam na zmrzlinu v centru Bratislavy? Možná si řeknete, že to je přece jedno, zmrzlinu mají přece na každém rohu! To je sice pravda, není však zmrzlina jako zmrzlina. Konkrétně ta v Koun je totiž bez éček, najdete tam i bezlepkovou variantu a skutečně netradiční příchutě. Majitelka je mladá dívka Barbora, která studovala na "Gelato akademii" v Itálii a každé ráno sama míchá všechny varianty. Koun najdete v centru na Panské 13 v malém dvorku, který zřejmě přehlédnete, pokud nevíte, co se tam ukrývá. Na zmrzku můžete skočit každý den kromě pondělí.
Chci ochutnat Italskou BIO zmrzlinu
Pokud preferujete místa bez turistů a rádi se zašíváte v útulných kavárnách, určitě navštivte St. Germain. V tomto bistru připomínajícím pařížské kavárny si totiž budete moci pochutnat na úžasném jídle, famózních koláčcích a svěžích limonádách. Doporučuji vyzkoušet krůtí burger - lepší burger jsem v Bratislavě nejedla. St. Germain najdete na Rajské ulici, jako kontaktní bod Vám poslouží Tesco na Kamenném náměstí (ano, vzpomínala jsem ho už u Staré Tržnice). Hned vedle bistra se nachází malá trolejbusová zastávka - když ji uvidíte, zahněte doleva a St. Germain se objeví rovnou před vámi.
Chci navštívit bistro St. Germain
Další místo se skvělou atmosférou, které přesto, že se nachází v téměř úplném centru, je navštěvované v drtivé většině pouze lokálními fanoušky. Mluvím o restauraci/kavárně Rustique na Obchodní ulici. Ať už se zastavíte přes den nebo přijdete na večeři, máte zaručeno, že to, co dostanete na talíři, bude kvalitní jídlo - v restauraci totiž dělá hlavní kuchařku samotná majitelka! Pokud budete v Bratislavě ve středu nebo v pátek večer, určitě si nenechejte ujít pravidelnou živou hudbu - jazz, swing, blues, nu jazz ... Každou první sobotu v měsíci si zase můžete zatančit tango s profesionálním učitelem tance. No nekup to!
Chci navštívit restauraci Rustique
Slovenská restaurace, kterou také nenajdete ve většině seznamech mezi doporučenými "slovak puby" v Bratislavě. Tato se totiž nenachází přímo v centru a pravděpodobně o ní vědí jen ti, co se o ní doslechli od známých, protože jim tam chutnalo. Aušpic najdete pod UFO-m. Buď máte auto a odvezete se přes Most SNP na stranu Petržalky - přesněji na Vídeňskou cestu, nebo si uděláte procházku přes most (doporučuji - protože si uděláte nádherné fotky!), Na konci zabočíte doprava a odkráčíte si ještě asi 3 minuty. Kromě dobrého jídla si budete moci vychutnávat i výhled na hrad a dóm sv. Martina - celá zadní část restaurace je totiž prosklená. V létě mají dokonce otevřenou i terasu. Aušpic navštivte, pokud hledáte klidné místo, pravděpodobně zde totiž nebude plno jako v restauracích, které najdete ve Starém městě.
Chci navštívit Aušpic
Když se mě někdo zeptá, kam jít v Bratislavě na palačinky, napadá mě jen jedno slovo: Viktorie. Tuto malou restauraci jsme objevili s kamarády před lety ještě během vysoké školy a přesto, že jsme za palačinkami museli cestovat, nikdy jsme té představě neodolali. Protože ve Viktorii mají nejen nejlepší, ale i největší palačinky jaké jsem kdy viděla - a to nemluvím jen o Slovensku. Na výběr máte sladké i slané kombinace za velmi rozumnou cenu. Pokud však nejste zvyklí na takové porce, připravte se na to, že celou palačinku najednou nesníte. A ať vás ani nenapadne, že si objednáte sladkou i slanou - věřte mi, potřebuje to trénink. Pokud si troufáte, Viktorii najdete na Prievozskej ulici v Ružinově. Dostanete se tam z Hodžovo náměstí (prezidenstký palác) trolejbusem 207 nebo 208, vystoupit třeba na zastávce Novohradská. Dobrou chuť!
Chci navštívit restauraci Victoria
Toto nové asijské bistro není nic, co byste očekávali od klasického asijského bistra. Vlastníkem je Slovák, obsluha je také slovenského původu, interiér je moderně zařízen a spíše připomíná hipsterskou kavárnu, jako asijskou vývařovnu, na kterou jsme většinou zvyklí. Namísto ostře - kyselé polévky Vám naservírují kokosovou a marně byste zde hledali i Kung Pao či "sedm drahocenností." Takové kuřecí či hovězí plátky s thajskou bazalkou a chilli přece zní trošku lépe, co říkáte? Zkrátka výborné jídlo, rozumné ceny, skvělá atmoška a stále plný stav! To se tak často nevidí - že lidé stojí u baru čekajíc na volné místo za stolem. Opět jednou jde o místo, kam chodí spíše domácí fajnšmejkři než turisté. Soho najdete pár minut od úplného centra na Dunajské ulici - hned za Tescem na Kamenném náměstí.
Chci navštívit Bistro SOHO
Zpestřete si den při kubánské hudbě a jídle od výmyslu světa, vyzkoušejte exotické koktejly jako Hula-Hula či Tiki-Coco a zchlaďte se na pláži pár metrů od restaurace. Zaručeně perfektní způsob jak strávit slunečný letní den. Mango je takový malý "havajský ráj." Restaurace se nachází při takzvané Tiki pláže - v Dunajské Lužné, malé vesničce vzdálené od Bratislavy asi 3 km. Není divu, že se o ní běžně nedozvíte - mnoho Bratislavanů o ní totiž také vůbec netuší. Já jsem měla štěstí, že mám kamarádku, která odtud pochází. Do restaurace se můžete vybrat během celého roku, já tam ale nejraději chodím v létě, protože do té exotické atmosféry, do jaké je laděná, se koupání prostě perfektně hodí. Nejideálnější je, pokud máte auto. Před restaurací je totiž parkoviště. Chcete-li se svést městskou dopravou, v autobuse či vlaku si posedíte 25 minut a vystoupíte na zastávce "Dunajská Lužná, Nové Košariská".
Chci navštívit restauraci Mango