Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Do té doby vám nezbývá než se spokojit se zdejším krytým bazénem. Jde o 25 metrový bazén s tobogánem, který je naplněn termální vodou. V areálu neschází ani dětské brouzdaliště se skluzavkou. V areálu jsou i squashové kurty, sauna s venkovním ochlazovacím bazénkem, fitness, soláriem, restaurací, minigolfem, mokrým barem, infrakabinou a místem pro venkovní slunění.
Autor fotografie: Pavel Vondra Wikimedia
Nejbližší venkovní koupání Teplicím se momentálně nachází v Oldřichově u Duchcova. A nutno říct, že jde o tu největší vodní plochu v okolí Teplic. Je to přírodní koupaliště, které vzniklo ze zatopeného povrchového dolu. Celoročně je tu čistá voda bez sinic. Nepočítejte však s teplou vodou. V nádrži můžete plavat, potápět se, surfovat i plachtit. Plocha se užívá pro výcvik potápěčů. V nejhlubších místech totiž dosahuje až 40 metrů. Na hlavní pláži jsou sociální zařízení, převlékárny i zdravotní služba. Na břehu jsou i stánky s občerstvením a plážový bar. V létě sem jezdí z Teplic speciální autobusy za tarif MHD.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Autor fotografie: X-Weiznar Wikimedia
Lyžařský vlek Vitíška se nachází v rekreační oblasti Bouřňák. Lokalita nabízí středně obtížnou sjezdovku o délce 300 metrů s převýšením 180 metrů. Dopravu zde zajišťuje POMA. Sjezdovka je osvětlena a umožňuje tedy i noční lyžování. Samotný areál Bouřňák je tím největším lyžařským střediskem na Teplicku. Najdete ho mezi obcemi Mikulov a Moldavou v Krušných horách. Z vrcholu vedou 4 tratě směrem do Mikulova a jedna směrem do Hrobu. Z hlavního parkoviště v Mikulově vedou tratě pro skialpové lyžování. V okolí Nového Města pak středisko pečlivě upravuje na 59 kilometrů běžeckých stop, které navazují na Krušnohorskou magistrálu, jež probíhá po hřebeni Krušných hor. Na vrcholu hory Bouřňák je 1 lehká, 1 těžká a 4 středně těžké sjezdovky. Pro mírně pokročilé lyžaře je určena Hrobská sjezdovka. Zdejší slalomový svah patří k těm nejstrmějším v republice. Svůj prostor zde mají vyhrazený i snowboardisti. V místě se nachází dva svahy pro děti. Bouřnák disponuje lyžařskou školou, půjčovnou vybavení a také i občerstvením a ubytováním.
KAM S DĚTMI?
Autor fotografie: Zacatecnik Wikimedia
U Písečného vrchu a Janáčkových sadů se nachází Botanická zahrada o celkové rozloze dvou hektarů. Polovina plochy je přitom venkovní a skleníky pak zaujímají 2400 metrů čtverečních. Je to jediná botanická zahrada v celém Ústeckém kraji.
Autor fotografie: Shioricz Wikimedia
Krásnou dominantou Teplic je Doubravská hora s hradem Doubravka, na níž se hrdě tyčí nad městem. Hrad zde nechal vystavět v 15. století Jakoubek z Vřesovic. V 17. století se hrad proměnil v pevnost s vynikajícími a takřka ojedinělým systémem bastionového opevnění. I přes to se však hradu během třicetileté války zmocnila cizí vojska a tak byl po válce rozbořen. Ruiny se staly oblíbeným romantickým výletním místem teplických lázeňských hostů. Ke konci 19. století zde kníže Clary-Aldringen nechal vystavět pseudogotickou imitaci hradních budov, jež sloužila jako výletní restaurace. Do původní výše byla vystavěna i západní věž, která sloužila jako rozhledna. Na hrad vede naučná stezka Doubravka.
Autor fotografie: ObčanČR Wikimedia
Během turistické sezóny tu jezdí výletní vláček, který vozí lázeňské hosty a děti. Jeho trasy vedou po historickém centru i jeho parcích. Brázdí 2 trasy. Jedna začíná v Zámecké zahradě, jde přes Šanovský park a zpět. Druhá pak jede až na Doubravku.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Autor fotografie: CeSt Wikimedia
Na okraji města se nachází bývalý písečný lom s ovocným sadem poblíž. Je přirozeně spojen s parky, které se táhnou celým lázeňským městem. Jde o příjemnou oázu klidu i častý cíl celé řady výletů a procházek. Nachází se zde rovněž Botanická zahrada i veřejnosti přístupná hvězdárna.
KAM ZA TURISTIKOU?
V Krušných horách, na úbočí vrchu Loupežník, nachází soustava tří horských rybníčků.Ty byly vystavěny jako retenční soustava na Modlanském potoce. Jejich úkol je zadržet vodu v krajině a navázat na sebe zdejší živočichy, k nimž patří třeba čolek obecný a horský. V jezírkách je modravě čistá voda. Vrchní rybníček kaskády je prorostlý rostlinami, které vodu pročišťují. Není zde možné plavat, ale ochladit se tu rozhodně můžete. Odbočku k rybníčkům najdete na cestě spojující Krupku a Cínovec.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Autor fotografie: Pod Lampou Wikimedia
Lázně Teplice jsou těmi nejstaršími lázněmi v Čechách. Zdejší termální prameny se užívají k léčbě různých neduhů již od 12. století. Tato skutečnost zapříčinila rychlý rozvoj a přerod ve významné kulturní centrum, které se pyšnilo honosnými lázeňskými domy. Dodnes jde o vyhledávané světové lázně. Léčí se zde děti i dospělí. Jejich specialitou jsou choroby pohybového aparátu. Zaměřují se na léčbu onemocnění svalů, vazů, stavů po operacích pohybového ústrojí, výměnách kyčelních kloubů stavů po úrazech, zánětech žil a lymfatického systému, cukrovku, poruchy zánětlivého a degenerativného původu, vertebrogenní syndromy, oběhové a nervové poruchy v důsledku onemocnění cukrovkou. U dětí se zde léčí choroby pohybového aparátu a neurologická postižení, a to především DMO. Využít zde můžete i wellness služby.
KAM ZA HISTORIÍ?
Autor fotografie: Zákupák Wikimedia
Zámek Teplice býval původně ženským benediktínským klášterem, který zde vznikl v polovině 12. století. O 100 let později však byl vypleněn německými vojsky. Poničen byl i za husitských válek. Pak byl již opuštěn řeholnicemi. Následně byl tak přestavěn na tvrz a posléze na zámek. Od roku 1634 až do roku 1945 jej vlastni rod Clary-Aldringenů. Zásadní přestavby se dočkal po požáru v polovině 18. století. Dnes je zde Regionální muzeum.
Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Součástí zámeckého areálu je také zámecká zahrada, která zámek obklopovala již v renesanci. Z té doby tu ostatně pochází i zdejší dva rybníky. Její poslední podoba však pochází z 18. a 19. století., kdy získala vzhled přísně geometrické francouzské zahrady a anglického parku s drobnými stavbami (chrámky, promenádami, pavilony a fontánami). Zahradu najdete uprostřed města.
Autor fotografie:Qwertz0451 Wikipedie
Kostel sv. Jana Křtitele stojí na Zámeckém náměstí v blízkostí zámku. Počátky však nejsou známy. Svou barokní podobu získal v 18. století. Pod kostelem se nachází hrobky majitelů teplického panství, tedy pánů Vchynských, Aldringenů a Clary-Aldringenů.
Autor fotografie: ŠJů Wikimedie
Zahradní a plesový dům je barokní budovou z roku 1732, který byl postupně doplněn přístavbami. I on se nachází nedaleko zámku. Konaly se tu plesy a zábava lázeňských a zámeckých hostů. Příležitostně se tu dodnes konají divadelní představení.
Autor fotografie: Qwertz0451 Wikimedia
Morový sloup se Svatou trojicí byl postaven podle návrhu Matyáše Brána na počátku 18. století. Jde o jeden z nejkrásnějších Braunových počinů.
Za vznikem Teplic stojí legendární pramen dnes známý jako Pravřídla. Pramen byl odhalen již v roce 762. Říká se, že jej objevila prasata. Najdete ho hned vedle zámeckého náměstí u lázní Beethoven.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Autor fotografie: Safranek-interia.eu Wikimedia
Bohužel jde o opomenutou památku, která je opuštěná a pustnoucí. Jde o neobvyklou stavbu kousek nad Teplicemi na Letné. Jde o pseudozříceninu postavenou ze škváry, kterou zde nechal postavil měšťan Franz Jerke. Využil k tomu zpečené odpady cihelen a skláren. Zamiloval si ji Johann Wolfgang Goethe, který ji pravidelně navštěvoval. Bývala oblíbenou zastávkou lázeňských hostů. V místě bývala i restaurace. Místo navštívil i pruský král Bedřich Vilém a hudební skladatel Richard Wagner.