Vzhledem k tomu, že vodní nádrž Lipno představuje to největší umělé jezero v České republice, prostoru pro koupání je zde víc než dost. 50 kilometrů čtverečních nabízí skvělou dovolenou a možnost koupání od rána do večera. Jen musíte počítat s tím, že zdejší voda je poměrně studená. Její teplota se pohybuje okolo 22 stupňů Celsia. Ty nejlepší a nejznámější pláže najdete v Lipně nad Vltavou, Frymburku, Přední Výtoni a v Černé v Pošumaví. Pláže tu jsou zdarma, navíc upravované, travnaté nebo písčité, s pozvolným přístupem do vody a bohatým vybavením pro děti. V případě nepřízně počasí vám doporučujeme využít zdejší moderní Aquaworld Lipno.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Skiareál Lipno nabízí spoustu zábavy. V areálu máte k dispozici celkem 11,6 kilometru sjezdovek, 3 pohodlné čtyřsedačkové lanovky, snowpark s několika stupni náročnosti, skicrossovou dráhu, slalom, sjezdovku Yettim, výukové hřiště a skibus. Dopřát si zde můžete dokonce i večerní lyžování a bobování.
KAM S DĚTMI?
Hopsárium najdete v budově Aquaworldu. Otevřeno má po celý rok. Prostor není určen pouze dětem, ale i rodičům. Vybavení nabízí dvě patra prolézání, různých překážek, střílecích děl, fontánu na pěnové míčky, dvojskluzavku, trampolínu a míčový bazének.
Lanový park Lipno je zasazen do příjemného prostředí Lipna nad Vltavou. Umístěn je nad parkoviště Skiareálu Lipno. Nabízí dětem i dospělým 500 metrů dobrodružství na lanových překážkách. Kromě lanové dráhy nabízí také zábavné trampolíny a 150 metrů dlouhý Fly sjezd na kladce. Pokud máte Lipno nad Vltavou z ruky, podobný lanový park najdete rovněž i v lesíku kousek od Černé v Pošumaví. Jde o Adventure Park. K dispozici tu máte několik tras různé obtížnosti umístěné ve výšce 16 metrů. Vedle lezení po výškách si tu můžete zastřílet z luku, půjčit si kolo nebo koloběžku, zahrát si paintball, vyzkoušet longboard nebo paddlebboard a ještě mnoho dalšího.
Stezka korunami stromů je jednou z nejznámějších atrakcí posledních dob. Víte však, co se odehrává přímo pod ní? Nespokojte se pouze s návštěvou Stezky a navštivte i Království lesa, nové lesní hřiště, jež je určeno všem věkovým skupinám. Vyzkoušet si tu můžete několik desítek interaktivních atrakcí, které jsou určeny k dovádění, zdokonalování pohybových dovedností i k poznávání šumavské krajiny. Těšit se můžete na lanovku, domečky, trampolíny, workout, beranidlo, ranč, lanové centrum, rytířský hrad, bludiště, houpačky a spoustu dalších atrakcí.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
První Stezka korunami stromů v České republice byla vybudována na Lipně. Jde o mohutnou rozhlednu se stezkou o délce 372 metrů, která je přístupná i pro vozíčkáře. Stezka je na konci zakončena 40 metrovou vyhlídkovou věží, odkud za dobrého počasí můžete vidět až vrcholky Alp, celé Lipno a krásné prostředí Šumavy i Novohradských hor.
Naučná stezka zvaná Schwarzenberský plavební kanál vede od parkoviště v Jeleních Vrších podél celé památky až na Raškov nad Novu Pecí. Trasa je dlouhá 9 kilometrů a vede kolem těch největších atraktivit technického díla, tedy od 397 metrů dlouhého tunelu, okolo Jeleního smyku s vyústěním do Jeleního jezírka, Rosenauerovy kapličky, Jezerního potoka přitékajícího z Plešného jezera a akvaduktu u Rossbachu.
Frymburk leží u vodní nádrže Lipno v Podhůří Šumavy. Díky krásné přírodě je oblast protkána hustou sítí turistický a cyklistických stezek. Náměstí nenajdete v centru města, ale na poloostrově, protože část města bylo bohužel zatopeno Lipnem. Hezkou vyhlídku skýtá kopec Marta s kaplí na vrcholu. Nedaleko pomníku Adalberta Stiftera stojí kamenná soška trpaslíka, jednoho z nejstarších u nás. Malý skřítek hlídá celý park a napomíná hlučné návštěvníky. Frymburkem vede Jezerní stezka vhodná pro cyklisty a in-line bruslaře, lemující severní břehy přehrady. Kousek od kostela svatého Bartoloměje najdete přístaviště odkud jezdí přívoz na protější břeh do Frýdavy. Nedaleko se nachází i hrádek Vítkův kámen.
KAM ZA TURISTIKOU?
Nejstarší stezka jižních Čech - Medvědí stezka (a druhá nejstarší v Česku) prochází lesním komplexem, který je součástí Trojmezské hornatiny vede od Volar, kolem skalních útvarů, Schwarzenberského plavebního kanálu a místa, kde byl skolen poslední šumavský medvěd.. Stezka je značena žlutou značkou. Její začátek a konec vymezují železniční zastávky Ovesná a Černý kříž. Stezka není vhodná pro kočárky, děti do 5 let a hůře pohyblivým návštěvníkům.
Plešné jezero je páté největší jezero na české straně Šumavy pojmenované podle hory Plechý, pod nímž se nachází. Plešné, nebo také Balvanité, jezero bývalo využíváno k napájení Shwarzenberského kanálu. Dostanete se sem po zelené značce z Nové Pece nebo z osady Jelení.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Bobová dráha Lipno umožňuje bobování pro celou rodinu za každého počasí. Tedy v létě i v zimě. K dispozici tu jsou celkem dvě dráhy. Jedna horská a jedna korytová. Je to jediné místo v České republice, kde máte tu možnost vyzkoušet si na jednom místě obě varianty. Dráhy jsou vzájemně propleteny. V areálu jsou vám k dispozici dřevěná hospůdka Bobovka, dětské hřiště a louka pro hru míčových her.
KAM ZA HISTORIÍ?
V nejjižnější části jižních Čech se nachází romantická zřícenina toho nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku. Památka zde vznikla v polovině 13. století, jako obranné středisko. Za dobrého počasí odtud můžete vidět rakouské Alpy s masivy Velkého Prielu, Dachsteinu a Watzmanu.
Vydejte se na výlet do zaniklé obce Zadní Zvonková, kterou najdete na pravém břehu Lipna asi 8 kilometrů jižně od Horní Pláně. Obec vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Původně se nazývala Glöckelberg. Rozsáhlá Zadní Zvonková zanikla po odsunu Němců. V upomínku na obec tu dneska zůstal pouze kostel. Přitom ještě na počátku války měla asi 1500 obyvatel. Obec je vyhledávaným cílem pro cyklisty i běžkaře. dostanete se sem přes přívoz přes Lipno z Horní Plané. Dostanete se sem po zelené a modré trase s napojením na červenou.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Godošovu poustevnu najdete poměrně snadno. Stačí, když předete přehradní hráz od Lipna k Vyššímu Brodu, odkud budete pokračovat po modré turistické značce. Godoš původně patřil cikánské bandě, která okolo Cikánského hradu loupila. Po rozprášení bandy se Godoš zachránil a ukryl se ve vesnici, kde se nakonec i oženil a žil počestně. Po smrti své ženy se rozhodl vrátit tam, odkud přišel a tak se vrátil zpět na Šumavu, kde v létě přebýval ve zdejší skalní poustevně.