1. Habakuky na Donovalech
Areál Habakuky, označován jako i Dobšinského pohádkový svět je vesnička vytvořena na Donovalech pod Novou Hoľou, která od roku 2009 láká každé léto návštěvníky do svých prostor plných známých postaviček, příběhů a jedinečného prostředí. Habakuky jsou vskutku originální nejen ve své lidově-magické architektuře, nabídce aktivit, vlastní měně Habakuk a pojmenováních (například prodejna "Kurník Šhopa Senter"); ale i přístupem personálu, který se vskutku snaží zanechat ve Vás co nejautentičtější pohádkový dojem. Areál nabízí také možnost ubytování v blízkém apartmánovém domě Šafrán nebo v originálních dřevěných chatkách. Disponuje i širokou nabídkou stravování, od grilovaných dobrot v "Opeklisku" přes tradiční jídla v kolibě "Bača & drak" až po lahůdky v "Hodovní" nebo v restauraci "U paroma". Kromě tradiční rodinné návštěvy si lze tento svět pohádek vychutnat i během speciálních akcí, které se v Habakucích zvyknou organizovat, například u příležitosti Dne dětí, ale i v rámci dětských mistrovství světa ve vaření a pojídání brynzových halušek nebo soutěže v pojídání bramboráků, harule. No a pokud by se Vám nakonec přece jen pohádky už trochu omrzely, můžete si na Donovalech vychutnat skvělé podmínky pro turistiku nebo se do nich vrátit v zimě a zažít tak prvotřídní lyžovačku na lyžařských střediscích světové kvality.
Bojnický pohádkový zámek konaný každoročně v červnu se může pochlubit výsadou být největším pohádkovým divadelním festivalem ve Střední a Východní Evropě. Během jeho řízení se ocitnenete v ději pohádkového příběhu aniž byste si to uvědomili, potkáte kouzelné bytosti a postavy a zažijete vskutku neopakovatelnou atmosféru. Stát se pravidelným návštěvníkem Bojnického pohádkového zámku Vás jistě také neomrzí, protože každý rok se jeho hlavní tématické zaměření mění. V průběhu minulých ročníků se například pozornost věnovala Aladinovi, Pinocchiovi, Kocourovi v botách či pohádkám bratří Grimmů nebo Hanse Christiana Andersena. Mimo tohoto festivalu můžete na Bojnickém zámku zažít v průběhu roku řadu dalších jedinečných akcí, velké oblibě se mezi návštěvníky těší především Mezinárodní festival duchů a strašidel (duben-květen), Mezinárodní den dětí na zámku (1. červen), Muzikál Supernoc na zámku (srpen) či prosincové události konané v souvislosti s Vánocemi a Mikulášem. No a pokud Vám ještě po návštěvě pohádkového zámku stále zůstane čas a energie, nezapomeňte navštívit nejstarší slovenskou zoologickou zahradu - Zoo Bojnice.
Pod pojmenováním Pohádková Modra se skrývá festival loutkových divadel, pořádaný již několik let tradičně v některý červnový víkend v parku u jezírka nedaleko Kulturního domu Ľudovíta Štúra v Modre, nebo přímo v kulturním domě, pokud náhodou nevyjde příznivé počasí. Tuto událost pořádá občanské sdružení Modřanská Beseda a v rámci jeho programu se návštěvníci za minulá léta mohli podívat na několik divadelních představení, zúčastnit se výroby loutek v tvůrčí dílně či zúčastnit se čtenářského maratonu. Nebo si jen jednoduše vychutnat společnost pohádkových bytostí a v případě zájmu přijít ve vlastním kostýmu a přidat se k nim. Už si jen počkat na to, čím nás tento modřanský festival překvapí letos.
Pro milovníky kouzel, magie či kouzelného světa Harryho Pottera je zase organizována kouzelnická univerzita v prostorách penzionu Villa Betula, v obci Liptovská Sielnica při vodní nádrži Liptovská Mara. V roce 2014 se setkání konalo přímo na Svátek všech svatých, tedy 1. listopadu a v rámci jeho celodenního programu si mohli kouzelničtí učni uvařit kouzelné povidla, naučit se létat na koštěti, prostudovat si kouzelnický slabikář a zúčastnit se různých dalších aktivit a soutěží. Společnost jim při tom dělali několik kouzelných bytostí, například vodník kapky, víla Betulka či Světlonoš. Vstupné pro absolvování univerzity bylo 3 eura pro účastníka v kouzelnickém hábitu a 5 eur bez něj. No a po ukončení programu byl každý poctivý absolvent univerzity odměněn čarodějnickým výučním dekretem. Pokud byste se držitelem podobného dekretu rádi stali i Vy nebo Vaši potomci, určitě se vydejte na podzim na letošní čarodějnickou univerzitu.
Jak je všeobecně známo, Mezinárodní den dětí slavíme prvního června. Tento významný svátek našich ratolestí se slaví na Slovensku ve velkém stylu a to nejen v tento den, ale i v čase kolem tohoto datumu. Kromě různých specifických a některých zmíněných akcí, se ve více slovenských městech koná akce zvaná "Cesta pohádkovým lesem ". Den věnovaný dětem můžete v rámci této akce zažít například v Brezně, během kterého děti, rodiče a prarodiče společně putují lesem pod Skalkou, plní různé úkoly, poznávají přírodu a nakonec namalují výkres, který je vystaven v přírodní galerii. Podobné akce se konají také v městech a obcích Partizánske, Višňově při Čachticích, Sliač, Prievidza, Kriváň, Sobotište, Dúbrava, Smolenice, Nová Dubnica, Klátova Nová Ves, Stará Ľubovňa a jinde.
Přiblížit se největšímu Slovenskému pohádkáři v dějinách P. E. Dobšinskému, se kromě Habakuk můžeme možná i v prostorách jeho rodného domu v obci Slavošovce, v rožnavském okrese na Gemeru. Folklorista, autor a tvůrce tří svazků prostonárodních Slovenských pověstí se v tomto domě, tehdejší evangelické faře, narodil dne 16. března 1828. Expozice pamětního pokoje přibližuje významné události v životě tohoto autora, jakož i dobu, ve které žil a tvořil. Kromě toho je Dobšinskému v obci věnován pomník s památnou bustou, jakož i pamětní tabule zasazena u příležitosti 100. výročí jeho narození v roce 1928.
Ponořit se do světa dalšího slovenského autora knih pro děti a mládež, tentokrát spisovatelky Ludmily Pekařské - Podjavorinskej (1872 - 1951) je také možné v obci Bzince pod Javorinou, nedaleko Nového Města nad Váhom, v trenčínském okrese. V pamětním pokoji věnovaný této spisovatelce, tak máte možnost blíže poznat život a dílo autorky Zajka Bojka, Čin - čina jakož i mnoha dalších básní, veršovaných pohádek a příběhů. Stálá výstava se také věnuje představení folklóru a kultury obce Bzince pod Javorinou.