1. VARTOVKA V KRUPINE
Vartovka je postavena z kamene a chrání ji dřevěná stříška. Byla vybudována v roce 1564 jako vojenská strážní věž a zapojena do systému protiturecké obrany několika důlních míst. Jejím hlavním účelem bylo dohlížet na bezpečnost cesty procházející z Krupiny do Banské Štiavnice a později byla přebudována na rozhlednu poskytující výhled na Krupinské planinu a Štiavnické vrchy. Třináct metrů vysokou vartovku najdete na vrchu Strážvar východně od Jihoslovenská městečka Krupina, ze kterého se sem dostanete bez problémů po modré turistické značce. Do blízkosti vartovky se lze dostat i autem a turistům jsou zde k dispozici i stoly, ohniště a lavičky na odpočinutí. V Krupině navštivte také Muzeum Andreje Sládkoviča, turecké studny v oblasti Štrampľoch a blízký hrad Bzovík.
Chci navštívit Vartovku v Krupine
Městský lesopark vrchu Hradová u Košic byl původně domovem Rákocziho rozhledny. Ta však byla v roce 1919 zbořena a dnes na jejím místě natrefíte na modernější ocelovou rozhlednu pocházející z roku 1987 a stojící v nadmořské výšce 466 m n. m. Je vysoká přes 21 metrů a její vrchol disponuje několika plošinami, z nichž dohlédnete do útrob Košické kotliny, Hornádské doliny a samozřejmě z ní máte jako na dlani i samotné město Košice. V blízkosti vyhlídkové věže se nachází "Bufet pod věží", hřiště pro děti a ruiny středověkého hradiště Košický hrad, z nichž se nejlépe zachovala trojúhelníková bašta. Nejsnáze věž objevíte, pokud odbočíte z cesty vedoucí k zoologické zahradě v městské části Košice - Kavečany na značenou naučnou stezku a váš výlet tedy můžete zároveň spojit s návštěvou zoo.
Chci navštívit vyhlídkovou věž Hradová
V roce 2018 vyrostla při Bojnicích 30 metrů vysoká Vyhlídková věž, která se v budoucnu možná ještě zvýší. Už dnes však okouzlí krásným panoramatem širokého okolí, v níž se rýsuje tak působivý Bojnický zámek, jakož i město Prievidza. Nosná konstrukce věže je z oceli, vy však procházíte po dřevěné lávce ohraničené pletivem. Na závěr procházky si navíc můžete dopřát adrenalinový sestup tobogánem, který pobaví mladší i starší ročníky. Věž je dostupná také s kočárkem, v její blízkosti se nachází parkoviště a lesní chodníčky vás k ní přivedou i ze samotných Bojnic. V těch byste si vedle zámku neměli nechat ujít ani návštěvu zoologické zahrady či kuriózního Muzea pravěku v Prepoštské jeskyni.
Chci navštívit rozhlednu Bojnice
Rozhledna ve tvaru sudu je situována v Tokajské vinařské oblasti u východoslovenské obci Malá Tŕňa v okrese Třebíč. Slavnostně ji otevřeli v roce 2015 a dosahuje výšky 12 metrů. Z její plošiny můžete sledovat život v tokajského regionu a dohlédnete i do maďarského města Sátoraljaújhely. Mnoho užitečných informací se přitom dozvíte z zdejších informačních tabulí a zajímavý pohled na rozhlednu Tokaj je i ve večerních a nočních hodinách, kdy je osvětlená. Můžete se k ní vydat pěšky nebo na kolech z obce Malá Tŕňa, ČernochOV nebo Slovenského Nového Mesta. Doporučujeme zastavit se i při kostele v Borši, gotickém kostelíku a nejnižším bodě Slovenska v obci Klin nad Bodrogom.
Chci navštívit rozhlednu Tokaj
Jedna z nejmladších vyhlídkových věží na Slovensku je dílem místní akční skupiny Vršatec vytvořené za účelem podpory regionálního turismu na přelomu let 2014 - 2015. Najdete ji při městské části Nemšová, Trenčianska Závada. Štíhlá věž je postavena z červeného smrku, měří 26 metrů a z horní vyhlídky ve výšce 24 metrů poskytuje náhled na panorama Bílých Karpat, Považského Inovce a Strážovských vrchů. Výstup na vyhlídkovou věž Vršatec se vyplatí spojit s návštěvou zdejšího statku Uhliská, kde si děti smějí zajezdit na koních, ponících či v kočáru, seznámit se se zvířátky statku a celá rodina se může dobře najíst ve zdejším hostinci. V oblasti Bílých Karpat natrefíte kromě toho i na rozhlednu na Velkém Lopeník nedaleko hranic s Českou republikou.
Chci navštívit vyhlídkovou věž Vršatec
Rozhledna připomínající věžičku středověkého hradu vyrostla na vrchu Bobovec v pohoří Noclehy mezi obcemi Stará Bystrica a Radôstka na pomezí let 2010 - 2011. Postavena je ze dřeva a kamene a tyčí se do výšky 16 metrů. V noci bývá osvětlená a v jejím interiéru vás zaujmou umělecké práce zobrazující anděly, ty pocházejí z dílny Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka, autora návrhu celého projektu. Z vrcholu rozhledny se vám naskytne působivý pohled na Malou Fatru, Martinské Hole i českou Lysou Horu. Před výstupem po žluté trase si ve Staré Bystrici určitě najděte čas na vyfocení jedinečného orloje a pokud by vaše děti výlet k rozhledně příliš nezmoril, neváhejte se z ní vydat i do blízké obce Nová Bystrica, kde funguje vodní nádrž a skanzen Muzeum kysucké dediny. Více o rozhledně na Bobovci si přečtěte v tomhle článku.
Chci navštívit rozhlednu na Bobovci
Touto téměř 17 metrů vysokou rozhlednou se pyšní kopec Maginhrad u obce Velké Teriakovce v okrese Rimavská Sobota. Z této obce k ní vedou značené stezky, stejně jako z obcí Horní Zahorany a Nižný Skálnik. Nadmořská výška lokality je 429 metrů n. m. a rozhledna byla otevřena z iniciativy Místní akční skupiny Malohont minulé léto. Z Maginhradu uvidíte majestátní Královu holi, Rimavskou dolinu a díky blízkosti hranic nahlédnete i do Maďarska. Kdysi na kopci stál středověký hrad opředený pověstmi a zmíněný i v díle básníka Jana Botta. O jeho historii se dozvíte mnoho zajímavého z informačních tabulí naučné stezky Po stopách Maginhradu. Zajímavostí je, že v regionu Malohont natrefíte i na další novou rozhlednu, sídlící na Laze Slopovo při Klenovci, nedaleko Hnúště.
Chci navštívit rozhlednu Maginhrad
Dřevěná rozhledna s výškou 17 metrů stojí na vrchu Marhát při Nitranské Blatnici v okrese Topoľčany. Kromě té může být některým ze startovacích bodů pro výlet k rozhledně i obec Lipovník, Hubina, Vozokany nebo Bojná. Marhát se podařilo zrealizovat v roce 2008 díky aktivitám obcí Mikroregionu pod Marhátom a pohled, který se vám z něj naskytne na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik či nedaleký hrad Tematín je vskutku působivý. Společnost dělá rozhledně i deset metrů vysoký dřevěný kříž datován do roku 1947, na kterém vyniká nápis "Bože, ochraňuj turistů". Pokud byste po cestě od rozhledně dostali chuť i na blízké setkání s domácími ale i exotičtějšími zvířaty, zamiřte k ranči pod Babice a do farmy New Zealand při Modrove.
Chci navštívit rozhlednu Marhát
Rozhledně Krahule se nachází na Krahulskom vrchu s nadmořskou výškou 958 metrů n. m. Měří 13 metrů a vybrat se k ní lze z obce Krahule nebo z města Kremnica, přičemž na obě lokality vám nabízí rozhledna ptačí perspektivu z některé ze svých tří vyhlídkových plošin. Uvidíte i Kremnické vrchy, Žiarskou kotlinu, Štiavnické vrchy a další pohoří. Na okolí rozhledny jsou osazeny informační tabule, lavičky a v případě mírně větrného počasí je možné spatřit na nebi paraglaidistov. Procházku k rozhledně Krahule lze spojit s výpravou k středu Evropy v Kremnických dolech a poznáváním historických památek Kremnice, včetně místní mincovny a Muzea mincí a medailí. Více o této rozhledně najdete i zde.
Chci navštívit rozhlednu Krahule
V neposlední řadě doporučujeme navštívit rozhlednu u obce Dohňany, která je součástí naučného chodníku Tři skály v lesích Tlusté hory v Bílých Karpatech. Tvoří ji šest pater v celkové výši 21 metrů a uvidíte z ní blízké okolí i Martinské hole. V minulosti na místě stála vojenská vyhlídková věž, dnešní rozhledna byla vztyčena v rámci spolupráce s českou obcí Horní Lideč. Vedle rozhledně Púchovské doliny si na 13 kilometrů dlouhém chodníku Tři skály všimněte i kuriózní útvary Lazovská skála, Čertova skála a skála Vieska. Chodník je zpestřen informačními tabulemi a zastřešenými posedy, kde si lze během cesty odpočinout.
Chci navštívit rozhlednu Púchovské doliny