Největším rekreačním střediskem v okolí je vodní nádrž Slezská Harta, nejmladší přehrada v České republice. V současné době slouží ke koupání, rybaření, windsurfingu i projížďkám na lodičkách. Užít si zde můžete i některou z celé řady vyhlídkových plaveb. Blízko přehrady se nachází kopec Velký Roudný, který je tím největším a nejzachovalejším stratovulkánem v Česku.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Přímo v Krnově, u Penzionu Šelenburk, se nachází lyžařská sjezdovka s vlekem. Vlek je 300 metrů dlouhý, což odpovídá i délce sjezdovky. Ta je pravidelně zasněžována a upravována. Prostory jsou ideální pro rodinné lyžování a výuku lyžování. Lyžovat tu můžete až do jednadvacáté hodiny večerní. U penzionu je i parkoviště. Místní restaurace skýtá ty nejlepší podmínky pro občerstvení i nasycení. Další lyžařské středisko podobného charakteru se nachází asi 15 kilometrů od Krnova. Jde o vlek Vraclávek.
KAM S DĚTMI?
V Turistickém informačním centru v Krnově máte možnost vyzvednout si speciální sešit s úkoly, hádankami a kvízy, které dětem, ale i vám hravou formou přiblíží město Krnov. Součástí je i herní plán a zdejší pověsti. Při procházce městem postupně plníte úkoly a jestli vše splníte správně, Infocentrum tě odmění. Jde o interaktivní hru, do níž je zapojena celá rodina.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Ježník je známým letoviskem i oblíbeným výletním místem. Z dřevěné rozhledny je pěkný výhled do dalekého širokého okolí. Vidět odtud můžete Krnov, Cvilín a za pěkného počasí i Beskydy a Lysou horu. Když se z ní podíváte na západ, vidět z ní můžete Praděd. Na severozápadě pak můžete spatřit Albrechtice, Linhartovy, Chomýž a část Polska.
KAM ZA TURISTIKOU?
Cvilín je posledním kopcem Jeseníků dál už je rovinaté Polsko. Na Cvilín vede naučná stezka, která je zaměřená na lesnictví, ekologii a přírodu. Cvilín je poutním místem již od 13. století, kdy sem poutníci přicházeli uctít ikonu Panny Marie. Kopec tvoří dva vrcholy, na jednom z nich najdete kostel a rozhlednu, na tom druhém pak zříceninu hradu.Výlet začíná u Penzionu pod Šelenburkem a je dlouhý 4 kilometry, přičemž má 11 zastavení.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V okolí se nachází spousta zajímavých míst, jednou z největších atrakcí je zřejmě hrad Sovinec. Jde o nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku. Hrad vznikl ve 14. století a do dnešních dnů se zde odehrává celá řada kulturních akcí, včetně bitev, středověkých jarmarků, přehlídek divadel, šermířských soubojů apod. Mimo to si hrad můžete samozřejmě i prohlédnout v rámci několika prohlídkových okruhů.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek v Krnově zde postavili již Přemyslovci. Původní hrad však byl převážně ze dřeva. V 16. století byl zbořen a vystavěn nový z kamene. Na nový zámek v té době museli přispět i bohatí místní občané. Zámek je zajímavý tím, že nemá pravidelný tvar. Byl velmi dobře vymyšlen. Jeho estetika byla druhořadá, hlavní rolí byla obrana proti vnějšímu nepříteli. Vnitřní interiéry však byly velice honosné. Šlo o věhlasné reprezentativní místo v celém Slezsku i na Moravě. Bohužel veškeré vybavení v roce 1779 shořelo a pak už zámek nikdy nesloužil původním účelům. Šlo to s ním poměrně rychle z kopce. Po 2. světové válce jej navíc začal využívat Lesní závod v Krnově a dnes slouží “lesům” i ke komerčním účelům. Přístupné je tak pouze nádvoří.
K významným památkám města patří Krnovská synagoga, která si nedávno prošla nákladnou rozsáhlou rekonstrukcí. Její výjimečnost spočívá v tom, že jde o jedinou dochovanou a turistům přístupnou synagogu v Moravskoslezském kraji. Dále je to také jedna ze dvou staveb v Česku s dochovanými arabsko-španělskými interiéry. Synagoga byla vystavěna koncem 18. století Ernestem Latzelem a rozhodně stojí za prohlídku.Veřejnosti přístupná je každý pátek v 19. hodin a pak od dubna do října každou sobotu mezi 14. a 15. hodinou.
Dnešní radnice byla v Krnově vystavěna na počátku 20. století podle plánů vídeňského architekta Moritze Hintragera. Dům stojí v místě dřívější radnice z 16. století. Jde o dvoupatrovou trojkřídlou budovu s mansardovou střechou a věží vysokou 52 metrů. Věž je kopií radniční věže ve Währingu. Střecha je zajímavě barevně uzpůsobená. Radniční hodiny jsou dílem mnichovského hodináře J. Mannhardta.
Další významnou památkou ve městě je secesní barokizující budova městské spořitelny z roku 1906-7. Najdete ji hned vedle radnice.
Jde o jednu z nejstarších dochovaných budov ve městě. Její vznik spadá až do konce 13. století. Tehdy zde vznikl i spolu se špitálem díky Řádu německých rytířů. V době, kdy byla církev pronásledována, byl špitál zavřený. Nejvzácnější na tomto kostelu jsou originály fresek na stěnách kostela z poloviny 15. století. Dnes kostel slouží jako koncertní síň, jelikož se může pochlubit skvělou akustikou i krásnými varhanami. Sousoší před kostelem pochází z dílny renomovaného sochaře Olbrama Zoubka.
Kostel byl postaven v druhé polovině 13. století. V 16. století došlo k vyhnání katolických řádů a v kostele se začalo skladovat obilí. Klášter se proměnil ve špitál a markraběcí mincovnu. Minorité se sem vrátili v 17. století. Klášter byl pak zrušen až v roce 1950. Posléze se proměnil v hotel. Exteriéry i interiéry byly bohužel významně zničeny necitlivými stavebními úpravami. Klášter byl opět obnoven až po roce 1989. V roce 1997 jej však hodně poničila velká voda. Nyní je ale již obnoven.
Kostel je významnou dominantou města Krnova, kterou je možno i v noci vidět z velké dálky, jelikož je dobře osvětlen. Jde o barokní stavbu jehož hlavní oltář s obrazem Panny Marie Sedmibolestné je dokonale sladěn s výzdobou chrámu. Ke kostelu se dostanete z centra města po zelené turistické značce poté, co zdoláte 200 schodů.
Podle výzkumu pochází sakristie v kostele svatého Benedikta z první poloviny 13. století. Původně šlo o kněžiště ještě staršího kostela. Celý kostel patří k těm nejstarším sakrálním stavbám v Moravskoslezském kraji. Objeveny zde byly vzácné středověké nástěnné malby s náboženskými výjevy. Tyto fresky pochází z 13. a 15. století. Ke kostelu patřil hřbitov, ten však díky své blízkosti k obecním studním zapříčinil několik epidemií břišního tyfu.
Výroba varhan na severu Moravy a Slezska byla doložena už na konci 17. století. Úzce byla spjata s rodinou Ryšánků. Zdejší dílnu pak v roce 1812 koupil František Rieger. Od roku 1873 se zde začalo s číslovanou výrobou varhan. Firmu navštívili významné osobnosti, k nimž patřil i císař František Josef I. V roce 1924 se majitelem firmy stal Josef Glatter-Gotz, jemuž se po první světové válce podařilo firmě vrátit věhlas. Velkou ránu továrně však způsobila druhá světová válka. V roce 1948 se továrna proměnila na firmu RIEGER-KLOSS. V roce 1994 byla firma privatizována. Po celou svou existenci tedy patřila k předním výrobcům varhan. V místě je dnes i uměleckořemeslná škola, která do světa pouští nové kvalitní tvůrce varhan. Jednou za čas továrna své prostory zpřístupní veřejnosti.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Ne, že by tento kostel nikdo neznal, ale málokdo ví, čím je zajímavý a v čem spočívá jeho největší kouzlo. Kostel svatého Martina byl v Krnově postaven před více než 700 lety. Jeho původní stavba byla dřevěná. Původně měl pouze jednu věž. Dnes se může pochlubit hned dvěma, přičemž jedna z nich je přístupná v době od května do konce října široké veřejnosti. V podzemí jsou skryty dvě krypty s několika rakvemi velice vážených občanů města. V zadní části kostela je dále tajný skrytý vstup do záhadné podzemní chodby, která podle pověstí prochází celým městem a končí pod troskami hradu Cvilína.