Jen pár kilometrů od Sokolova se nachází “Sokolovské moře”, přírodní koupaliště, které zde vzniklo v místě hnědouhelného dolu. Jde o jednu z nejčistších přírodních vodních nádrží v České republice. V místě se nachází obří 190 metrový tobogan a 500 metrová pláž. V místě je i 117 metrová trojskuzavka. Jde o jednu z nejdelších atrakcí v tuzemsku svého druhu. Lokalita oplývá skvělými sportovními možnostmi, má skvělé zázemí a nabízí i občerstvení. Pro ty nejmenší tu je přichystáno dětské brouzdaliště, skákací hrad, dětská hřiště s prolézačkami a skluzavkami. V místě je i velká vodní trampolína, 3 hřiště pro plážový volejbal, tenisový kurt, minigolf, kuželky, ruské kuželky a stul pro pingpong. Vyzkoušet tu můžete rovněž i windsurfing a kitesurfing.
Krytý bazén se nachází v pěkném prostředí zámeckého parku nedaleko centra města. V místě je 25 metrový bazén s chrličem, dva whirpooly, dva tobogany o délce 93 a 23 metrů. Kromě toho je vám tu k dispozici masér, solarium, sauna s ochlazovacím bazénkem i vířivkou a masážním sprchovým koutem. K dispozici je tu i dětský bazének s teplejší vodou s vodními atrakcemi. V místě jsou i parní komory.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším areálem vhodným pro lyžování je nejspíše ten v Kraslicích. Jde o středisko se dvěma sjezdovkami a vleky. Má sjezdovky Krajka a Saporo. Krajka je dlouhá 560 metrů a její převýšení přesahuje 130 metrů. O přepravu se tu stará jeden vlek. Sjezdovka je osvětlená, a proto je zde možné i večerní lyžování. V místě se nachází i restaurace. Saporo je dlouhá 760 metrů, přičemž její převýšení se pohybuje okolo 160 metrů. O zdejší lyžaře se stará další vlek. I tato trať je osvětlena. U obou sjezdovek najdete také parkoviště.
KAM S DĚTMI?
Vodní tvrz zde byla vystavěna v 13. století, postupem let se proměnil v renesanční a raně barokní zámek. Najdete ho ve středu města. Od roku 1960 je zde umístěno muzeum s expozicemi, které se věnují regionu, hornictví, dějinám, geologii a ekologii. K zajímavým expozicím patří ty, jež se věnují výrobě porcelánu a skla, cínařství, chemické výrobě, minerálním závodům, produkci krajek a výrobě hudebních nástrojů. Ve dvou místnostech je rovněž přiblížena historie zámku ve spojitosti s rodem Nosticů, který jej v minulosti vlastnil. V zámeckém parku se v bývalé Myslivně nachází knihovna muzea s 6000 svazky zaměřené na hornictví a geologii.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Na návrší Hard stojí krásná rozhledna. Všeobecně je to krásná vyhlídka. V 19. století tu býval hřbitov, pak střelnice a vyhlídkový gloriet. Rozhledna tu byla postavena na základech altánu v roce 1908. Dřevěná stavba byla vysoká 18 metrů a pyšnila se dvěma vyhlídkovými patry. Bohužel rychle zchátrala. V roce 1933 tu proto byl vystavěn památník obětem první světové války. Na jeho vrchol byla vysazena pětimetrová socha Krista od sochaře Schöneckera. Místo se během druhé světové války proměnilo ve vojenskou pozorovatelnu. Socha byla roztavena pro válečné účely. Po válce tu zůstalo jen torzo. Až v roce 1999 se radnice rozhodla pro její obnovu. Nová rozhledna tak vznikla v roce 2001. Je o čtyři metry nižší než ta původní, na prosklenou vyhlídku vede 55 schodů a Sokolov zde máte jako na dlani. Vidět odtud však můžete i vrcholky Krušných hor.
KAM ZA TURISTIKOU?
Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických stezek. Její celková délka přesahuje 1200 kilometrů a vede z Mannheimu až do Prahy. Větší část tedy spočívá v Německu. Řada atraktivit je však umístěna nedaleko hranic a na české straně se rovněž nachází několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst. Jedná se kupříkladu o Chebský hrad, zámek Kynžvart, zámek Sokolov, hrad a zámek Bečov nad Teplou, hrad Loket, klášter Teplá, zámek Manětín, Nebílovy, Kozel, Hořovice, Žebrák, Točník, Křivoklát, Karlštejn a Pražský hrad. K poznávání toho je tedy věru dost. Trasa je navíc v poslední době oblíbená cyklisty.
Egeria je druhým geoparkem v České republice, jenž najdete v Karlovarském a Plzeňském kraji. Geopark označuje území se skalními útvary. Součástí jsou bývalé lomy, doly i jeskynní systémy. Typické pro ně je neobyčejná pestrost hornin a minerálů.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum techniky je umístěno do bývalého podzemního protiatomového krytu, který byl původně vybudován pro 1200 civilistů. Dnes je to místo plné zábavy pro celou rodinu. V místě se nachází expozice modelové železnice, expozice věnovaná samotnému bunkru, lukostřelnice, rytířský shop, půjčovna kol a koloběžek, historická auta, motocykly, vojenská a zemědělská technika a spousta dalšího. Absolutně výjimečný zážitek pak skýtá možnost přenocování.
KAM ZA HISTORIÍ?
V současné době zde sídlí Dům kultury. Vystaven byl v třicátých letech minulého století podle návrhu Rudolfa Welse. Průčelí zdobí reliéf Jeden den ze života horníka od Wilhelma Srba-Schlossbauera.
Kostel býval původně farním kostelem z 13. století. Původní kostel byl nejspíš zničen saským vojskem. Obnoven byl v renesančním stylu a potom v barokním stylu. V roce 1672 byl povýšen na arciděkanský kostel. Barokní chrám stavěli nevolníci za trest v rámci nucených prací. Vnitřní vybavení kostela je povětšinou barokní.
Klášter byl vystaven na popud Jana Hartvika Nostice v letech 1663-7. Klášter měl za úkol zabránit průniku protestantismu do Čech z nedalekého Saska. Klášter tvořily budovy konventu s čtvercovým dvorem a kruhovou studnou. Dominantou areálu je klášterní kostel svatého Antonína Paduánského. Byl v provozu až do roku 1950, kdy jej zlikvidovala Státní bezpečnost. Do prostor pak byla umístěna armáda. V roce 1999 si klášter prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Nejprve byla opravena Nosticova hrobka pod klášterním kostelem. Dnes je místo užíváno jako koncertní síň.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jde o poněkud atypickou bronzovou sochu vojáka se samopalem od sochaře Vendelína Zdrůbeckého. Památník vznikl v upomínku prvního bojového vystoupení prvního československého samostatného praporu v ukrajinské bitvě u Sokolova 8. 3. 1943.