Státní zámek zde nechal v roce 1602 vystavět jeden z vůdců stavovského povstání, Václav Budovec z Budova. Šlo o dvoukřídlý jednopatrový renesanční zámek. Po konfiskaci panství koupil Albrecht z Valdštejna, který jej však záhy prodal Maxmiliánovi z Valdštejna. Valdštejnové panství vlastnili po více než 300 let. V roce 1675 se majitelem stal Arnošt Josef z Valdštejna, který zde založil kapucínský klášter a započal také i s přestavbou zámku. Jeho výslednou podobu známe dodnes. Celý areál byl barokně dokončen v roce 1712. V současné době jsou návštěvníkům nabízeny 3 prohlídkové okruhy. Zámek je zajímavý nejen hrobkou Albrechta z Valdštejna, ale i jedinečnou knihovnou s 22 000 svazky o kterou se staral Giacomo Casanova. Dále je zde i pěkné historické divadlo s početnou kolekcí kulis. Zajímavé je i zdejší lapidárium v kostele svaté Anny. Zámecká obrazárna se pak může pochlubit 111 jedinečnými obrazy od předních světových malířů. Pro děti tu je připraven speciální pohádkový okruh.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Zámecký park vymezuje zámek, konírny, jízdárna a pavilon Sala Terrena. Zahradu tvoří záhony růží, živé ploty i okrasné dřeviny. Na zahradu pak navazoval krajinářský park, který doplňovala i oranžérie a skleník. Současná zahrada čítá rozlohu 7 hektarů. Stále zde je řada vzácných stromů. Ve zdejší zahradě se natáčely pohádky Panna a netvor nebo třeba Deváté srdce. Procházka zahradou je nezapomenutelným zážitkem.
KAM ZA TURISTIKOU?
Drábské světničky jsou bývalou skalní pevností rozkládající se na vrchu skalního masivu Mužský, který stojí nedaleko Mnichova Hradiště. Jde o jedno z nejvyhledávanějších míst v Českém ráji. Hrad zde byl založen v druhé polovině 13. století. Sídlo je umístěno ve výšce 86-141 metrů. Hrad měl strážnou roli. Hlídal klášterní území a důležitou část pojizerské stezky. Místo skýtá úchvatné výhledy do krajiny.
Východně od Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Místo je oblíbené hlavně horolezci. Vede tudy naučná stezka s 12 zastávkami. Dominantou je bizarní skalní útvar Kobylí hlava. Je zde i modlitebna, zvaná Hynšta, která je vytesaná ve skále, jež v 17. století sloužila jako úkryt Českým bratřím. Ve skalách se nachází spousta ostatků z hrádků z 13. století.
Hrad Valečov najdete v nedaleké obci zvané Boseň. Jde o hrad ze 14 století, který byl vytesán ve skalních prostorách. Je to tedy skalní hrad. Jeho součástí je vězení, hladomorna, zděný palác, skalní komory, chodby a vyhlídka. Nejzajímavější jsou do skal vytesané světničky, v nichž se žilo až do roku 1900. Přesná doba založení není známa. Hrad byl pravděpodobně částečně dřevěný a částečně vytesaný do skály. Zanikl asi s třicetiletou válkou. Poslední obyvatelé se ze zdejších skalních bytů museli odstěhovat na příkaz okresního hejtmanství v roce 1892. Na hradě se natáčely pohádky RumplCimprCampr, Dešťová víla, Lotrando a Zubejda, Slavné historky zbojnické i Poklad hraběte Chamaré.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pouhé 2 kilometry od Mnichova Hradiště se nachází malebná obec Klášter nad Jizerou, v níž se nachází pivovar, který zde byl založen v 16. století v místě původního kláštera již v druhé polovině 12. století. Šlo o klášter cisterciáků. Patřil k nejvýznamnějším církevním objektům ve střední Evropě. Nějakou dobu zde působil i Mistr Jan Hus. Bohužel jej v roce 1420 vyplenili husité. Pivo se zde vyrábí od roku 1570, kdy jej tu začal vařit Jiří Labouňský z Labouně a následně pak Václav Budovec z Budova. Albrecht z Valdštejna a jeho potomci tu vybudovali jeden z nejmodernějších pivovarů té doby, který z té podoby slouží k výrobě piva dodnes. Jeho součástí jsou 20 metrů hluboké sklepy, v nichž pivo kvasí a dozrává dodnes. Dnes je zde umístěna i restaurace. Pokud byste rádi nahlédli pod pokličku tohoto jedinečného místa, je to možné. Pivovar nabízí exkurze, v jehož rámci se můžete seznámit s výrobou zdejšího piva. Prohlídka trvá zhruba 45 minut.
KAM ZA HISTORIÍ?
Děkanský kostel svatého Jakuba apoštola najdete kousek od náměstí T. G. Masaryka. Jde o barokní kostel, který zde byl postaven v místě původního gotického kostela. Ten byl vystavěn v době založení města.
Tento římskokatolický filiální kostel svatých Tří králů je barokní stavbou, který je spojen s kapucínským klášterem. Kapucíni v Mnichově Hradišti vybudovali komplex budov. Kostel vypracoval Jiří z Mnichova. Vystavěn byl v 17. století. Od roku 1966 je v kostele nainstalováno lapidárium. Vystaveno je tu 50 pískovcových soch. Zařízení kostela pochází z období okolo roku 1700. Uvnitř jsou obrazy Tří králů, svatého Antonína a svatého Františka od J. K. Lišky. Ze stejného roku je i triptych od M. Světeckého. Umístěna je zde i socha svatého Jana Nepomuckého.
Kapli svaté Anny najdete nedaleko kostela Tří králů. Jde o barokní kapli, která je s tímto kostelem propojen. Kaple zde byla vystavěna v 18. století. Zařízen pochází z ruk malíře Aufsantera.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Trochu opomenut oproti jiným památkám v okolí je zřícenina zámku Zásadka. Ten naleznete na severním okraji Sychrova a Mnichova Hradiště. Stojí na ostrožně na levém břehu Jizery, nad jejím soutokem s Mohelkou tyčí zřícenina zámku z druhé poloviny 14. století. Původní menší tvrz tu nechal postavit rytíř ze Zásadky, patrně Ješek Ocas nebo jeho bratr. Na renesanční zámek Zásadku přestavěl zřejmě Zikmund Vančura z Řehnic, který jej koupil v roce 1560. Nakonec se dostal do rukou Valdštejnů. Zámek byl užíván až do počátku 19. století, kdy jej obýval panský hajný. Valdštejnové jej však vlastnili až do roku 1945. Dostanete se sem po zelené turistické trase, která vede strmým skalnatým stoupáním boční roklí z údolí řeky Jizery. Trasa končí v Mnichově Hradišti. Z ostrohu Zásadky je i dnes pěkný výhled do údolí, na Mohelnici a Ještěd. Přístup je volný po celý rok.