Koupaliště se rozkládá na březích Radváneckého rybníka. Toto oblíbené rekreační místo, slouží turistům již od roku 1905. Koupaliště se vyznačuje písečnou pláží. Na severu se nachází poměrně velké rašeliniště. Koupaliště disponuje restaurací s terasou, stánkem s rychlým občerstvením, potravinami a smíšeným zbožím. Rybník mají rádi i rybáři. Okolní skály pak nabízí horolezecké výstupy. Prostředí doslova vybízí k vyjížďkám na koních.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ve Sloupu si nezalyžujete, ale za lyžemi nemusíte příliš daleko, stačí, když se vydáte do Polevska. Rodinný lyžařský areál v Polevsku disponuje dvěma vleky (jedním s talířem a jedním dětským provázkovým). Jelikož je zdejší sjezdovka osvětlena, lyžovat tu můžete až do deváté hodiny večerní. Areál je uměle zasněžován a pravidelně upravován. V místě je rovněž lyžařská škola, půjčovna sportovního vybavení a bufet.
KAM S DĚTMI?
Z dominantní třiceti pěti metrové skály v obci nedaleko kempu vyrůstá mohutný hrad. Největší atrakce obce. Skála je dlouhá 100 metrů a široká 60 metrů. Obývána byla lidmi v průběhu dlouhé historie. Ti si ji postupně přizpůsobovali a doplňovali o další objekty světského i sakrálního určení. Je zde proto spousta těch nejrůznějších skalních prostor. Řada místností byla vytesána do skály, ale mnoho z nich byla postavena i na jejím povrchu. Všechny jednotlivé objekty jsou spolu navzájem důmyslně propojeny. Na vrcholu hradu uvidíte schody vedoucí do nitra skály, jde o schody, po nichž scházel Petr Máchal s Jankem do pekla v pohádce S čerty nejsou žerty. Kromě této pohádky se tu natáčela i pohádka Anička s lískovými oříšky.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Samuelova jeskyně je soukromým obydlím poustevníka, která zde byla uměle vyhloubena v pískovcovém skalním masivu nad okrajem obce. V roce 1718 ji tu vyhloubil Samuel Görner, který se tu pak usadil a žil jako poustevník. Pocházel ze starého rodu sklářů, v němž mělo řemeslo optiků tradici už v roce 1678. Samuel byl vyučen okrasným zahradníkem, ale zabýval se i výrobou skleněných čoček. V poustevně žil až do roku 1735, kdy se přestěhoval do poustevny na Sloupském hradě. Stal se tam tak pátým ze sedmi žijících poustevníků. Jeskyně potom zůstala opuštěná. Před 100 lety byla upravena na vyhlídku. Nejsnáze přístupná je boční strží ze Sloupu, odkud vede serpentinová stezka.
KAM ZA TURISTIKOU?
Tento 4 kilometry dlouhý okruh pro pěší vás provede po nejkrásnějších zdejších vyhlídkách. Trasa začíná u zdejšího koupaliště nebo od Sloupského hradu. Vede po zelené turistické značce, prochází ulicí Pod Stráží a dále pak lesem až do Lesního divadla z roku 1923. Po stezce potom vystoupáte na nejkrásnější sloupskou vyhlídku u bývalé chaty Na Stráži. Jde o strážní stanoviště, které zde v roce 1634 zřídili Švédové. Z vyhlídky se brzy dostanete k rozcestí U křížku s dřevěným křížem, odtud vystoupáte na Dolní Hraběcí cestu. Vyhlídka Emanuela Maxe skýtá výhled na České středohoří a Lužické hory. Následující vyhlídkou na trase je Hraběnčina vyhlídka, která poskytuje pohled na centrum obce se zámkem a kostelem svaté Kateřiny, Nový Bor a Klíč. Následujícími vyhlídkami jsou ještě Hradní a Maxmiliánova vyhlídka, z nichž můžete vidět Sloup, Lužické hory a Nový Bor. Na konci trasy se opět dostanete zpět do Sloupského skalního města, kde se můžete těšit na další tři vyhlídky. Zpět do obce se dostanete Konvalinkovým dolem okolo hřbitova.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V areálu koupaliště se nachází i lanový park, který je veřejnosti zpřístupněn od dubna až do konce září. Překážky jsou umístěny ve výšce 5-9 metrů. Atrakce jsou určeny dětem s minimální výškou 130 centimetrů.
Ranč Pilgrim nabízí vyjížďky na koních po okolí i několika denní výlety pro úplné začátečníky i zkušené jezdce.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek v centru obce nechal vystavět Jan Josef Maxmilián Kinský. Zámek stojí nedaleko kostela. Původní barokní stavba byla v roce 1828 upravena empírově. Vznikla tu v té době také galerie předků. Zámek se může pochlubit i tím, že tu přenocoval císař Josef II., arcivévoda Karel a arcivévoda František Karel. Portál zámku zdobí kamenné figury od Matyáše Brauna. Uvnitř zámku jsou ve výklencích průchodu do zámeckého parku umístěny sochy Merkura a Argose a naproti pak královna Omfale a Herkules. V zámeckém parku je pozoruhodná kašna s Neptunem a delfínem. Zámek byl Kinským zabaven v roce 1945 a následně do něj byla umístěna ozdravovna pro pražské děti a škola v přírodě. Nyní tu je domov důchodců. Veřejnosti proto není zámek přístupný.
Ve skutečnosti je tato lípa stará asi 700 let. Najdete ji ve spodní části obce v ulici Ke Hradu u bývalého statku. Lípa je více než 20 metrů vysoká a široká více než 6 metrů.
V prostoru mezi zámkem a kaplí byla při jejím založení v roce 1740 Janem Josefem Maxmiliánem Kinským vysázena lipová alej. Jde o krásnou alej s 80 lípami, která je dlouhá 320 metrů.
Hned naproti zámku stojí kostel, který byl prvně zmiňován již v roce 1327. V 18. století proběhla jeho přestavba a v roce 1815 dostal ještě i věž. Stavba je obohacena o dvě kaple. Ve štítu na průčelí se nachází socha svaté Kateřiny a nad vstupním portálem se skví erb Kinských se zlatým rounem. Hlavní oltář pochází z roku 1891 a zdobí jej sochy svaté Ludmily a svaté Kateřiny od Antonína Maxe. Na levé straně u hlavního oltáře je náhrobek Josefa Maxmiliána Kinského.
Kaple svatého Jana Nepomuckého potřebuje pořádnou opravu jako sůl. Kaple vznikla v první polovině 18. století a alejí je spojena se zámeckým parkem. Průčelí zdobí štít s erbem Kinských, socha svatého Jana Nepomuckého a dvě alegorie Víry a Naděje. Uvnitř se nacházel cenný reliéf svatého Jiří od Julia Melzera. Byla to pohřební kaple rodu Kinských. Bohužel od roku 1945 jen chátrá a mění své majitele. Dokonce byla označena za nepotřebný majetek. Je vzácnou památkou, avšak stále se bohužel potřebné opravy nedočkala.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Ve Sloupu se nenachází pouze Samuelova jeskyně, je jich tu mnohem víc. Jedná se kupříkladu o Velkou Cikánskou jeskyni, kterou najdete u Dobranovského potoku asi 300 metrů na západ od rozcestí u 7 trpaslíků. Tato jeskyně byla obydlena již v pravěku. V zimě se přes vchod tvoří velký ledový rampouch. Jeskyně je 30 metrů dlouhá a 15 metrů široká. 200 metrů na severo-západ od rozcestí u 7 trpaslíků se nachází Malá Cikánská jeskyně, která byla do skály uměle vysekaná. Vyznačuje se proto klenutými stropy. Je 16 metrů široká a v minulosti se sem stahovali kočovní cikáni. U silnice na Dvojkov se nachází jeskyně zvaná Pustý kostel, která má 3 oblouky. Vznikla po těžbě písku. Malá Brýlařská jeskyně se nachází asi 300 metrů na jih od sloupského hřbitova. Je ukryta v lese nad bývalým lomem. Podle pověsti se tu brousilo optické sklo, a proto se jí říká Brýlařská. Na skalním ostrohu na kraji lesa při vstupu do Sloupských skal se nachází jeskyně zvaná Liščí díry. Jeskyni tvoří systém dutin, skalních komínů a průrv. V největším komíně jsou zbytky žebříku ukončeného schůdky. V levé části Konvalinkového dolu se nachází Švédská jeskyně, kam se schovávali místní spolu se svým majetkem před Švédy. Do dnešních dnů tu zbyla jen malá jeskyňka o hloubce 3 metry a výšce 2 metry spolu se schody. Vysoko nad Švédskou jeskyní se přímo vlevo pod Horní Hraběcí cestou nachází Jezevčí díra. Tato malá jeskyně má u vchodu vytesaný obrázek v upomínku na myslivce, který tu při zimním lovu zahynul. Ze skály je pěkný výhled do kraje.