Nevšedním zážitkem jsou zdejší vyjížďky parníkem. Do Zbraslavi je možno přijet, ale také odtud můžete vyrazit na výlet. Zbraslav je ostatně běžnou zastávko lodní dopravy na trase Praha-Slapy.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Lesopark Belveder je zelenou oázou umístěnou mezi Zbraslaví a Záběhlicemi. Nachází se v místě, kde býval Šibeniční vrch. Pojmenování Belveder pochází teprve z 18. století. Ze zdejšího svahu vyvěrá několik pramenů. Nejvydatnější pramen Královna napájela vodovod zdejšího kláštera a později i pivovar. Místo je po čerstvé revitalizaci a je proto skvělým místem pro odpočinek.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pokud můžeme doporučit, vydejte se na výlet na Závist, největší známé keltské oppidum v Čechách i ve střední Evropě. Bylo vybudováno tu na vrchu Hradiště nad dnešní Zbraslaví. Rozloha oppida se během staletí měnila až nakonec přesáhla 100 hektarů. První keltské osídlení zde bylo 600 let před naším letopočtem. Zdejší opevněný prostor byl schopen pojmout až 40 000 lidí. Vede sem naučná stezka. Archeologické nálezy dokazují, že zde stávala celá řada budov.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zdejší golfové hřiště Prague City Golf je velice oblíbené a vyhledávané. Pochlubit se může 18 jamkami. Jeho specialitou je tzv. spill offs. Na své si tu přijdou zkušení hráči, ale i začátečníci. Tvůrci hřiště se inspirovali hřišti ve Skotsku a Irsku.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zbraslavský zámek stojí v místě, kde král Přemysl Otakar II. původně nechal vystavět lovecký dvůr. Jeho syn Václav II. pak učinil slib, že zde postaví klášter spolu s chrámem, který se stane pohřebištěm českých králů a jejich rodin. A tak se i stalo. Lovecký dvorec byl proměněn v cisterciácký klášter. Cisterciáci zde sídlili skoro 500 let, než je císař Josef II. zrušil.Klášter byl významný, ale jeho sláva však pohasíná se smrtí Karla IV. V roce 1420 se navíc stal obětí husitských válek. Klášter byl vydrancován a ostatky českých králů byly zneuctěny. Neutěšující stav kláštera trval až do konce 16. století, kdy jej takřka dorazila třicetiletá válka. Lepších časů se klášter dočkal až v polovině 17. století, kdy se začal postupně opravovat a rozšiřovat. V první polovině 18. století klášter opět získává na slávě. Své místo zde našla továrna na klobouky i pivovar. Po zrušení kláštera jej císař půjčil belgickému šlechtici Josefu ze Souvaigue, který to tu nechal přestavět na rafinerii cukru. To však bylo spojeno se započetím likvidace kláštera. Posléze zničené prostory užívala vojenská správa. V průběhu dalších let tu bylo skladiště obilí, továrna na cukr, kyselinu sírovou, solnou, octovou, octan olovnatý i salmiak. Vyrábělo se tu i mýdlo. Až do roku 1950 se tu vařilo pivo. Zdejší budovy toho zažily skutečně moc. Svou současnou zámeckou podobu Zbraslavský klášter získal v roce 1920 díky Dušanu Jurkovičovi. Nyní je zde Národní galerie a krásný zámecký park. Bohužel aktuálně jsou interiéry Zbraslavského zámku veřejnosti nepřístupné. Pravidelně se tu však pořádají nedělní prohlídky kostela s hrobkami Přemyslovců.
Karlův stánek pochází z 19. století. Najdete ho na zalesněném svahu nad Zbraslavským zámkem. Historie místa je provázána s Karlem IV.. Z místa je pěkný pohled na Prahu.
Kostel svatého Havla představuje jednu z našich nejstarších církevních památek. První zmínka o zdejším kostelu pochází z roku 1115. Stojí na vrchu Havlín. Kostel byl původně románský, dnes má však barokizovanou podobu. Významnou památkou tu je dřevěný renesanční oltář, uložený z bezpečnostních důvodů v Národní galerii. V blízkosti kostela stojí zajímavá osmiboká kostnice.
Kostel svatého Jakuba Staršího nechal ve 13. století ve Zbraslavi vybudovat pražský biskup. Chrám s kryptou sloužil jako královské pohřebiště panující přemyslovské dynastie. Jako první tu byl pohřben Václav II. a po něm pak ještě dalších 13 členů rodů Přemyslovců a Lucemburků včetně Václava III. a Elišky Přemyslovny. Jako poslední tu byl pochován v roce 1419 Václav IV. Kostel je jediným veřejnosti zpřístupněným místem v klášteře. Každou první neděli v měsíci od 14. hodin tu můžete nahlédnout. Vstupné je přitom dobrovolné.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Zvolská homole je přírodní rezervací u Vraného nad Vltavou. Nachází se na skalnatém vrchu Homole. Z místa je pěkná vyhlídka. V minulosti zde zřejmě stával středověký hrad. Lokalita je však významný nejen pro svůj pěkný výhled, ale také pro botanické krásy, které zde rostou. Při cestě na vrchol je nutné počítat s prudkým výstupem. V zimě je trasa těžce přístupná. Vede sem i naučná stezka.