Nejbližší lyžařské středisko Slavkovu u Brna je ve Chřibech. Jde o lyžařské středisko Stupava,které je tím nejoblíbenějším chřibským střediskem. K dispozici tu máte celkem 5 sjezdovek, z nichž 2 jsou červené a tři modré. Přepravu lyžařů zajišťují čtyři vleky. Kvalita lyžování zaručuje umělé zasněžování. Moderní lyžařský areál je osvětlen, což dovoluje vychutnat si večerního lyžování. Pro milovníky snowboardingu je tu dále připraven snowpark. Středisko má občerstvení, lyžařskou školu i školičku pro nejmenší. V areálu je rovněž i parkoviště.
KAM S DĚTMI?
Slavkovský zámek patří k těm nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Jeho součástí je i rozlehlý zámecký park s několika bazény a bohatou sochařskou výzdobou. Ve spodní části parku je umístěno šesti jamkové golfové hřiště. Barokní zámek býval sídlem šlechtického rodu Kouniců. Mnohem dříve zde ve 13. století řád Německých rytířů postavil románskou řádovou komendu, která byla později upravena na tvrz. V roce 1506 panství získali Kounicové, kteří tvrz přestavěli na zámek. V současné době je přístupné skoro celé jedno patro zámku. V místě je i galerie ze 17. století. Stropy jsou vyzdobeny štukami Santina Bussiho a freskami Andreye Lanzaniho. Pozoruhodný je Sál předků, Historický sál a kaple svatého Kříže. Kaple prochází hned dvěma nadzemními patry. Zajímavé jsou na zámku i prostory v podzemí. To představuje dvě patra zámeckých sklepů, chodeb, schodišť, pekárny a pomocné kuchyně. Vidět tu můžete i mučírnu a lapidárium. Obdivuhodné tu jsou i pozůstatky středověké tvrze řádu německých rytířů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Žuráň, čili Schurain, je návrší na pomezí. Napoleon Bonaparte si toto místo zvolil za své stanoviště a řídil odtud první fázi bitvy u Slavkova. Návrší skýtá pohled na velkou část někdejšího bitevního pole. Viděl odtud velkou část od Santonu nad Tvarožnou až po Pratecké výšiny a Zlatý potok. Dnes zde stojí památník v podobě kvádru, jenž pochází z roku 1930. Na horní ploše je plastická bronzová mapa bojiště s rozložením všech bojujících armád a také i francouzskou proklamaci před bitvou. Traduje se, že návrší je exteritoriálním územím Francie.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka byla vytvořena v roce 2003. Pěší a cyklistická trasa vychází ze Šlapanic a dále pak pokračuje přes Žuráň, Mohylu míru, Hostěrádky, Rešov, Zbýšov, Křenovice až dojde do Slavkova u Brna. Trasu snadno zvládnou děti. Od Mohyly míru vede žlutá stezka do Hostěrádek a Rešova. Trasu je možno napojit na trasu jdoucí do Křenovic, kde je pomník generála Kutuzova a pamětní deska na Spáčilově statku. Na něm se konala spojenecká válečná porada před bitvou tří císařů. Na trase je na 29 informačních tabulí.
Památník Mohyla míru byl postaven na počest padlým obětem Napoleonské bitvy u Slavkova podle návrhu A. Slováka. V sousedním muzejním objektu je netradiční expozice Bitvy tří císařů. Každý rok se tu na přelomu listopadu a prosince koná pietní akt k uctění padlých. V místě je kavárna a sál, v němž se pořádají výstavy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V severní části zámeckého parku je umístěno špičkové šesti jamkové golfové hřiště, které je označováno za jedno z nejtěžších. Areál se rozkládá na ploše 120 hektarů a nabízí kompletní služby včetně ubytování. Hraje se zde hodně nahoru i dolů. Hřiště disponuje celkem 5 různými odpališti, velkým množstvím promyšleně umístěných a rozlehlých bankrů a několika vodními plochami. Krajina hřiště je zvlněná až kopcovitá. V okolí jsou pole a louky, menší lesíky, remízky a sady ovocných stromů.
KAM ZA HISTORIÍ?
Klasicistní chrám byl vystavěn v 18. století vídeňským architektem Johannem Ferdinandem Hetzendorfem. Pod chrámem je umístěna hrobka rodu Kouniců, v níž je pohřben i jeho nejvýznamnější člen Václav Antonín Kounic.
Jednou z nejstarších budov ve městě je Panský dům, jehož jádro pochází z 16. století.
Severně od Slavkova stojí kaple svatého Urbana. Původní kaple zde byla postavena v roce 1712 a ta nová pak v letech 1858 až 1861.
Židovská synagoga je dokladem zdejší dřívější existence početné židovské komunity ve městě. Svou dnešní podobu synagoga získala v roce 1858 svou poslední přestavbou.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Nová zámecká expozice vám umožní nahlédnout na historii útrpného práva. Měla by se stát součástí expozice slavkovského zámku. Zdejší podzemí bude provázáno s nedávno zpřístupněným popravčím vrchem v Křenovicích.