Ski arena nabízí zábavu pro celou rodinu. Areál se nachází ve Vrbně pod Pradědem. Zdejší sjezdovka je dlouhá 1501 metrů, přičemž její převýšení je 300 metrů. O přepravu se zde stará jeden vlek. Pro ty nejmenší návštěvníky tu je v provozu lyžařský pás. V areálu se nachází také bobová dráha, půjčovna lyží a lyžařská škola. Po celý rok otevřená bobová dráha je dlouhá 840 metrů. Součástí střediska je i parkoviště.
Těšit se tu můžete na upravenou 53 kilometrovou běžkařskou trať jdoucí z Vrbna pod Pradědem přes Suchou Rudnou až do Karlovy Studánky a Hvězdu. Na trať se dostanete z parkoviště u vleku na Žižkově ulici, kde najdete i informační tabuli. Tratě se upravují jednou týdně, ale pokud sněží, tak denně.
KAM S DĚTMI?
V místní části Vrbna pod Pradědem zvaném Mnichov se vyskytují rodinné hutě, které se zaměřují na výrobu lesního skla. To se tu už vyrábělo ve 14. až 16. století. Přijďte se podívat na šikovné ruce zdejších sklářů a poodhalte roušku tajemství výroby skla. Na exkurze tu jsou zdejší skláři zvyklí. Sklo zde vyrábí přesně podle stejných postupů jako ve středověku. Výrobky jsou prodejné, takže si odtud můžete odnést i pěkný suvenýr.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Poblíž řeky Opavy se nachází Biocentrum rybníky. Tvoří ho 3 rybníky, které jsou určeny pro zdejší rybáře a také jsou vhodné i pro procházky, odpočinek a relaxaci.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka vedoucí údolím lapků je dlouhá zhruba 12 kilometrů a má 10 zastavení. Vede z Vrbna pod Pradědem kolem Černé Opavy přes Drakov na Rejvíz. Jde o starou kupeckou stezku, která byla rovněž proslulá lapky a loupežníky. Nachází se zde zříceniny starých hradů i unikátní technická památka zvaná Lorenzova-Vavřincova huť. Dřevohuť vybudovali bratři Krischovi okolo roku 1807 a je jediným dochovaným exponátem o proslulé železářské oblasti v sudetech.
Petrovy kameny jsou opředeny různými legendami. Prosluly zejména ve spojitosti s čarodějnickými procesy. Šlo prý o místo, kde se scházely čarodějnice. Jde o výraznou dominantu hřebenu vedoucího od Pradědu k sedlu na Skřítku. Vrchol je přísně chráněný, jde o skalní útvar je vysoký 7 metrů a 25 metrů široký. Kolem něj však rovněž prochází hlavní hřebenová trasa.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Ve Vrbně pod Pradědem se ve čtvrti Mnichov nachází areál volnočasových aktivit. Jde o areál BMX, ale rovněž i skvělé místo pro piknik. V areálu se nachází dětské hřiště i běžné hřiště pro míčové hry. Jsou zde tratě pro kola i in-line brusle, a dále odpočívadlo i kneipovadlo.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel svatého archanděla Michala je empírovou stavbou z poloviny 19. století. Před kostelem stojí i empírová kašna. Traduje se, že jej v roce 1843 navštívil arcivévoda Maxmilián, který čekal nový svatostánek, místo něj však našel nedokončenou ruinu. Stavba byla nekvalitní a hrozilo, že se věž urve od lodi kostela a celá stavba spadne. Původně jej prý popadl takový vztek, že chtěl kostel nechat rozstřílet kanóny, ale nakonec si to přeci jen rozmyslel a nechal jej stáhnout železnými obručemi.
Zámeček Grohmann byl ve Vrbně pod Pradědem vystavěn někdy v 17. století. V 18. století byl přestavěn v empírovém stylu. V roce 1821 se jeho majitelem stala významná vrbenská postava - Johann Josef Grohmann. Dnes tu je penzion a restaurace.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Zříceninu hradu Quinburk najdete 7 kilometrů severozápadně od Vrbna pod Pradědem. Hrad stojí na strmé skále nad Černou Opavou nedaleko myslivny Drakov. Je to velmi tajemné místo. Najít ho není jednodnoduché, nachází se totiž zcela mimo turistické trasy i cyklotrasy. Hrad kdysi nejspíše sloužil k hlídání hranic a kupecké stezky. Dnes tu po něm zbyly už jen zdi. Nejlépe se k němu dostanete přes Drakov, kdy půjdete po asfaltce až k posedu, odkud půjdete vlevo k srubu a dále pak směrem vzhůru prudkým skalnatým terénem. Hrad je na samotném vrcholu kopce.