Pakliže si však chcete skutečně dobře zalyžovat, doporučujeme vám trochu popojet. V okolí se totiž nachází i několik větších lyžařských areálů. Doporučujeme vám vyzkoušet sjezdovky v Jánských Lázních, kde je několik lyžařských areálů je zde sjednoceno do jednoho velkého resortu. K dispozici tu máte celkem 44 kilometrů sjezdovek. Samotný skiareál v Černé hoře má pak 17,5 kilometrů sjezdovek různé obtížnosti, sáňkařskou dráhu a na 55 kilometrů běžeckých stop. O přepravu lyžařů se zde stará 9 vleků a 3 lanovky. Všechny tratě jsou pečlivě zasněžované a pečlivě upravované. Díky tomu, že jsou osvětlené, užít si zde můžete i tolik oblíbené večerní lyžování. Upravené jsou i běžkařské dráhy. Areál rovněž nabízí i tři dětské lokality, které jsou vybaveny pojízdnými koberci a vleky. V místě jsou lyžařské školy i školičky.
KAM S DĚTMI?
Jednou z nejhezčích zoologických zahrad v Česku najdete ve Dvoře Králové. Těšit se tu můžete na 2300 různých zvířat a jedno krásné safari. Zahrada se specializuje na africká zvířata, jichž má tu největší sbírku v Evropě. Mimo toho tu je i galerie Zdeňka Buriana. ZOO rovněž nabízí i různé zážitkové programy.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Památkový okruh ve Dvoře Králové je dlouhý pouze 1,7 kilometru a vede všemi nejvýznamnějšími památkami ve městě. Dostanete si tak na náměstí T. G. Masaryka, kde stojí historická budova České spořitelny, Mariánské sousoší a kašna se sochou Záboje. Dále vás přivede k pomníku zvaném Davidova hvězda, na náměstí Odboje a náměstí Václava Hanky s gymnáziem a Hankovým domem. Potom se dostanete do Valové uličky, kde jsou zbytky městského opevnění. Součástí trasy je kostel svatého Jana Křtitele s lapidáriem, Kohoutův dvůr a Šindelářskou věž.
Nedaleko Dvora Králové se nachází krásné místo známé jako Braunův Betlém. Umístěn v Nové lese.Vede jím sedmi kilometrová okružní naučná stezka. Původně zde bylo 26 plastik vytesaných do skal a balvanů. Do dnešních dnů se jich dochovalo bohužel už jen 10.
Přehrada Les Království zde byla vystavěna po katastrofální povodni v roce 1897. Stavba proběhla v letech 1910-1919. V té době šlo o největší nádrž. Dnes to je ta nejhezčí česká přehrada. Je jako vystřižená z pohádky, takže si ji rozhodně nenechte ujít. Je postavena v pseudogotickém stylu. Domek hrázného pak připomíná hrad. Přehradu nenajdete přímo ve Dvoře Králové, ale v Bílé Třemešné. Dostanete se sem po úzké silničce z Bílé Třemešné na Nemojov. Okolo přehrady vede zeleně značená turistická stezka. Pozor, koupat se tu nesmí.
KAM ZA TURISTIKOU?
Asi 4 kilometry jihozápadně od Dvora Králové nad Labem se nachází Chráněné území geologického charakteru. Dostanete se sem po zelené anebo po zelené cyklostezce číslo 4133.
Pouhých 8 kilometrů od Dvora Králové se nachází nejrozsáhlejší barokní komplex v Čechách, který tu nechal vybudovat František Antonín Špork. Kdysi to bývaly lázně při minerálních pramenech. Do dnešních dnů se tu dochoval kostel, klášter a sochařská výzdoba. Lázeňská budova zde bohužel zanikla před 100 lety díky povodni. Zajímavým místem tu je rovněž Rentzovo muzeum barokního tisku. Součástí objektu jsou ukázkové dílny knihtisku, výroby ručního papíru, mědirytu, restaurování a vazba knih.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Ještě na počátku 20. století se ve Dvoře Králové vánoční ozdoby vyráběly pouze okrajově. Zpočátku šlo především o stříbrné perle a perličky. Situace se změnila v roce 1908, kdy tu z perel začali vyrábět vánoční ozdoby. Tyto ozdoby se rychle staly vyhlášené, sbírali je lidé po celém světě, jako tzv. jablonecké vánoční ozdoby. Objevily se tu i ozdoby ze sekaných perliček a okolo 1910 se zde začaly vyrábět dekorace na malovaném kartonu, který posypali drobnými kuličkami. V roce 1931 se zde začaly vyrábět foukané ozdoby, jaké známe do dnešních dnů. Po roce 1989 se ze státních podniků staly soukromé. Některé z nich však zanikly. Dodnes je jejich výroba neskutečným zážitkem. Udělejte si chvíli a dopřejte si nevšední zážitek v rámci exkurze jedné z továren, které ve Dvoře Králové najdete.
KAM ZA HISTORIÍ?
Radnice ve Dvoře Králové byla postavena v roce 1572. Bohužel v roce 1790 tato radnice vyhořela a tak byla v roce 1833 přestavěna. A taková tu od té doby stojí dodnes. Na průčelí se nachází hodiny, které měly původně 3 ručičky. Zelený ciferník bez ručičky tu ale zůstal dodnes.
Gotický kostel byl vystavěn v místě románského kostelíka. Dnešní podobu získal v 90. letech 19. století. Kostelní věž byla přistavěna v roce 1644 a v roce 1894 pak byla ještě navýšena na dnešních 64 metrů. Ve věži jsou umístěny 3 funkční zvony. Nejstarší zvon pochází z roku 1505. V roce 1817 zde byl objeven Rukopis královédvorský, nejstarší česky psaný text ze 13. století. I když jde nejspíše o padělek, dokument významně ovlivnil Národní obrození. Návštěvníkům jsou kobky, v nichž býval rukopis i věž zpřístupněny. Rukopis samotný je uložen v Národním muzeu v Praze. V kostele je i lapidárium s bohatě zdobeným portálem, empírovým náhrobkem a 5 náhrobními deskami.
Šindelářská věž je jednou ze 4 dochovaných hradních věží, které dříve střežily vstup do města. Věž je vysoká 20 metrů a její průměr je 7 metrů. Své jméno dostala podle ulice, v níž měli své dílny výrobci šindelů. V roce 1791 věž zdobil i malý orloj. Věž je mírně nakloněná a opírá se o sousední dům. U věže jsou zbytky hradební zdi. Bohužel samotná věž není veřejnosti přístupná.
Kohoutův dvůr představuje uzavřený zemanský dvůr, který tvoří několik budov. Byl tu vystavěn v první polovině 18. století. Postavil ho F. A. Berger, úředník hraběte Šporka. Z původní usedlosti se do dnešních dnů dochovaly jen 3 budovy. Hlavní budovu se špýcharem spojuje vstupní brána s Bergerovým znakem a monogramem. Místo nad průchodem zdobí reliéf svatého Floriána. Na ochozu se potom nachází socha Imakulaty Marie. Po stranách uvidíte sochy svatého Jana Křtitele a Jana Evangelisty. Umístěno je tu městské muzeum s expozicí, věnující se dějinám města a výrobě vánočních ozdob. Ve špýcharu je pak galerie a přednáškový sál. Třetí dochovanou budovou je bývalá konírna. Na nádvoří je kamenná barokní studna.
Roubený dům číslo 478 je poslední památkou dřevěné výstavby, kterou najdete ve vnitřním městě. Všeobecně jde zřejmě o nejstarší památku ve městě. Kdysi to byl dům soustružníka Šmída, později zde bylo velitelství kasáren, četnická stanice, barevna a nakonec soustružnictví dřeva.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Mezi Kuksem a Braunovým Betlémem se nachází Křížová cesta 21. století. Tvoří ji celkem 15 soch. Nachází se v přírodě a je volně přístupná. Jde vlastně o galerii moderního sochařství. Sochy tu stojí od roku 2008. Místo se nachází pouze 2 kilometry o Kuksu v sousední obci Stanovice. Vede sem červená turistická značka, stejná, jaká vás dovede i do Betléma.