Ve městě se nachází letní koupaliště s plaveckým bazénem o velikosti 50 metrů, dětským bazénem a brouzdalištěm pro děti. Největší zdejší atrakcí je skluzavka. V areálu je dále dětský koutek, tenisové kurty, hřiště pro volejbal, sociální zázemí, sprchy, převlékárny, občerstvení a restauraci. Součástí koupaliště je i parkoviště.
Koupaliště má vybetonované 25 metrové dno, což umožňuje příjemné koupání. V blízkosti splavu se nachází i stánek s občerstvením. Pokud máte hlad, v Žimrovicích a na Belarii se můžete zasytit ve zdejších restauracích.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařské středisko Záliší je menší velikosti. Není uměle zasněžováno, a proto se zde musíte spoléhat na příznivé klimatické podmínky. K lyžování tu máte sjezdovku dlouhou 250 metrů. Středisko je proto vhodné pro začátečníky a rodiny s dětmi. Na své si tu přijdou i snowboardisté. Lyžuje se tu pouze během dne. V okolí jsou běžecké tratě známé jako Malý a Velký okruh na Bukovském chodníku.
V malebném prostředí Nízkého Jeseníku, nedaleko Ostravy, se nachází špičkový lyžařský areál. Tvoří ho 4 sjezdovky, z nichž jsou 2 červené, jedna modrá a jedna žlutá. Pro milovníky snowboardingu tu je také snowpark. Přepravu lyžařů tu zajišťují 4 vleky. Areál je uměle zasněžovaný, pravidelně upravovaný rolbou a díky osvětlení je zde možno lyžovat i ve večerních hodinách. V areálu je také půjčovna lyží, pbčerstvení, lyžařská škola i parkoviště.
KAM S DĚTMI?
Dominantou města a také tou největší atrakcí je pohádkový zámek, který stojí na kopci. Tento pohádkový zámek hrával důležitou roli v celé české historii. Slovanské hradisko z osmého století vystřídal okolo 11. století hrad Přemyslovců. Přemysl Otakar II. tu vybudoval honosné královské sídlo, které chránila důkladná fortifikace. Polední přestavbu provedl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který jej přestavěl v renesančním stylu a proměnil ho v pohodlné sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem. Dnes láká na pohádkovou podívanou. Tvoří jej několik budov. Na zámku si můžete vybrat z několika prohlídkových tras. Ty prochází Bílým zámkem. V areálu je však také i Červený zámek, Sluneční věž a Bílá věž.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Okolo zámku se rozprostírá rozlehlý zámecký park, druhý největší na území Moravy a Slezska. Park zde začal vznikat od roku 1796. Postupně si prošel několika úpravami v anglickém stylu. Umístěno tu bylo hned několik zámeckých budov i několik vyhlídek. Parkem prochází několik cest s odpočívadly, které umožňují sledovat půvabné scenérie. Vidět odtud můžete i hřebeny Jeseníků. Je úžasné, jak zámecký park respektuje okolí na které přirozeně a zcela nenásilně navazuje. Celý park má dnes 63 hektarů a spolu s lesoparkem dokonce 136 hektarů. Je to ideální místo pro dlouhé procházky. Parkem vedou i naučné stezky a turistické trasy.
KAM ZA TURISTIKOU?
Weisshuhnův kanál býval papírenským náhonem, který je dodnes v provozu. Postavili ho tu na přelomu 20. století na popud podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírny v Žimrovicích. Unikátní dílo tvoří 3 vodní tunely a dva akvadukty, které jsou 3,5 kilometru dlouhé. Lokalita nabízí takřka čtyřkilometrovou procházku. Trasu po červené je možno zvládnout i na kole.
Na své si tu přijdou i cyklisté. Opava Radegast Cyklotrack je dlouhá 90 kilometrů. Okruh je možno zkrátit nebo také prodloužit. Trasa vede krásnou krajinou plnou romantických zámků, přírodním parkem Moravice i oblastí vojenských opevnění. Zajímavými místy na trase bezesporu jsou zatopené lomy, historické větrné mlýny, zámky v Raduni a v Kravařích, arboretum v Novém Dvoře a obzvlášť zajímavá je Otická sopka.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Hradcem nad Moravicí protéká řeka Moravice. Kromě toho, že můžete procházet okolo řeky, také ji můžete i sjet. Vodáci tu tradičně otvírají vodu a sjíždějí řeku od Kružberku až do Hradce nad Moravicí. V místě je i půjčovna lodí.
Krásným nezapomenutelným zážitkem je projížďka na koni zdejší krajinou. Jízdárna JM MARKA umožňuje zájemcům projížďky v areálu i vyjížďky do přírody.
KAM ZA HISTORIÍ?
Po zámku v Hradci nad Moravicí je právě kostel svatého Petra a Pavla tou největší turistickou atrakcí. Najdete ho na kopci nedaleko zámecké brány. Kostel tu nechal v 16. století vystavět Kašpar Pruskovský. Zdejší věž kostela je vysoká 37 metrů a je vybavena třemi zvony (těmi nejstaršími na Opavsku).
I hřbitovní kostelík svatého Jakuba nechal postavil Kašpar Pruskovský. Zdejší oltář mamaloval opavský malíř Ignác Günter. Boční oltáře pak pochází z 18. století. V kapli je několik náhrobních desek knížat Lichnovských.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V hlubokém údolí Melčského potoka se nachází dnes už málo známé poutní místo zvané Maria Talhof. Jde o malou kapličku z 18. století, jež je zasvěcená Panně Marii. Krátce po válce však zanikla, ale v roce 1996 se dočkala obnovení. Její součástí je i dřevěný oltář s klekátkem a věžičkou. V místě je z kamení postavená lurdská jeskyně. Dostanete se sem z Melče po žluté turistické značce. Dnes se zde pravidelně konají poutě.