Nejbližším místem Vizovicím, kde se můžete v současné době vykoupat, je přehradní nádrž Všemina. Ta se nachází asi 10 kilometrů od centra Vizovic. Dostanete se sem autem, pěšky i na kole. Okolí přehrady umožňuje nejen koupání, ale také i pestré sportovní vyžití. Zdejší Activity park je hotovým rájem pro rybáře i vyznavače turistiky. Na své si tu přijdou také milovníci koní a v zimě pak bruslaři i běžkaři. V okolí přehrady najdete lanové centrum, ranč Všemina, lezeckou zeď i paintballový areál. V Activity parku je pak venkovní hřiště, hřiště pro plážový volejbal a stoly pro stolní tenis.
Přímo ve Vizovicích aktuálně není žádný bazén, ale zdá se, že se svítá na lepší časy. Místní by rádi zrekonstruovali místní koupaliště, které tu již 10 let leží ladem. Tak uvidíme.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Okolo Vizovic se nachází hned několik malých areálů. Jde například o areál SK Lyžařský Klub Trnava občanské sdružení anebo areál pana Pavla Zichy, případně i Lyžařský areál v Újezdu u Valašských Klobouků. Pokud vám však můžeme doporučit nějaké dobré lyžařské středisko, trochu popojeďte. Lyžařské středisko STUPAVA sice není hned u Vizovic, ale patří k těm nejlepším v dané oblasti. Areál se nachází nedaleko hradu Buchlov a patří k těm nejoblíbenějším střediskům v Chřibech. Vybrat i tu můžete z celkem pěti sjezdovek různé obtížnosti. Přeprava lyžařů je zde zajištěna 4 vleky. Areál je dobře osvětlen a k jeho velkým lákadlům proto patří i večerní lyžování. Všechny zdejší sjezdovky jsou v případě potřeby zasněžovány technický sněhem. Milovníci snowboardu mohou využít zdejší snowpark. V místě samozřejmě nechybí ani lyžařská škola a školička pro nejmenší, občerstvení a parkoviště.
KAM S DĚTMI?
Zámek Vizovice pochází z poloviny 18. století a pyšní se bohatě zdobenými a vybavenými barokními a klasicistními interiéry. Vidět zde však můžete nábytek nejen ve stylu baroka, ale i rokoka, empíru a biedermieru. Hodnotná je i zdejší sbírka porcelánu. Velkou chloubou je rovněž i významná sbírka obrazů a grafik od nizozemských malířů. Nejstarším exponátem v knihovně je tzv. Řemeslnická kniha z 16. století. Za prohlédnutí stojí i zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie. Zámek nabízí svým návštěvníkům hned několik prohlídkových okruhů. Volně přístupná je pak zdejší zámecká zahrada.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Zahrada patří k zámku. Vybudována zde byla v sedmdesátých letech 18. století. Ve dvacátých letech 19. století došlo k jejímu klasicistnímu přebudování. Nová zahrada pak byla pojata v romantickém stylu.
Výlet z Vizovic vede na Janův hrad, čili Prokopovský dvůr, vybudovaný na Janově hoře. Ten tu dal vystavět hrabě Prokop Gervas Gollen na počátku 18. století. Výstavba byla tak náročná, že byl nakonec nucen rozprodat vše ostatní, co vlastnil. Hrabě Blümengen jej v roce 1783 zrušil a následně rozprodal. V budově pak zůstala už jen ovčírna a panský ovčák. Výletní okruh Janův hrad začíná na Masarykově náměstí u rozcestníku, odkud se vydáte po červené centrem města a dále kolem zámku, kostela svatého Vavřince až u nemocnice přejdete vlevo. Zhruba 60 metrů od nemocnice se objeví cesta jdoucí do kopce. Dále pak pokračujte po ulici 3. května, která míří až k zřícenině Janova hradu. Od něj se vydejte směrem dolů po cestě, která pokračuje na Spálený vrch. Z něj si pak můžete udělat výlet na nedalekou rozhlednu Doubravu anebo dokonce až k Luhačovické přehradě.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka Vizovické vrchy je dlouhá 14 kilometrů a má celkem 12 zastavení. Trasa začíná u rozcestníku Vizovice, náměstí a vede po žluté turistické značce přes Lhotsko, odkud strmě vystoupá k rozcestníku Pod Suchým vrchem, od něhož cesta pokračuje převážně po vrstevnici až ke Klášťovu. Na vrcholu se nachází skalisko zvané Čertův kámen a je nejvyšším bodem Vizovických vrchů. Kromě něj se tu najdou i pozůstatky pravěkého a raně středověkého hradiska, které je nejvýše položenou takovou památkou na Moravě. Z Klášťova pak cesta pokračuje do sedla Pod Svéradovem, kde se na rozcestí odbočuje po zelené značce na Ploštinu a dále pak k rozcestníku Bařinka. Od ní je nutno pokračovat dále po modré až na Vařákovy paseky, kde v místě vypálené osady navazuje na naučnou stezku Vařákovy paseky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Glass Atelier Morava to je nejstarší soukromá sklářská huť v Česku, která byla postavená po listopadu 1989. Ateliér se zaměřuje na výrobu ručního, hutně zdobeného a uměleckého skla. Exkurze je vhodná pro skupiny nad 15 lidí, kterou si předem se sklárnou domluvíte.
Při návštěvě jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších českých lihovarů máte možnost nahlédnout do tajů výroby slivovice a dalších ovocných destilátů. Během prohlídky vás seznámí rovněž se základy sadařství. Prohlídka je spojena s ochutnávkou a trvá podle typu od 60 do 120 minut.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel svatého Vavřince patří k výrazným dominantám města. Kdy byl postaven, není známo. Některé prameny tvrdí, že zde stál již v roce 1200. Před kostelem se nachází Socha svatého Floriána a Socha svatého Jana Nepomuckého.
Tato přízemní vila s mansardovým patrem zde byla postavena počátkem dvacátého století. Velmi hodnotné jsou její fasády.
Jde o jeden z nejstarších dochovaných městských staveb ve Vizovicích. Pochází z první třetiny 18. století. Vyznačuje se elektickosecesní fasádou. V místě je dnes mimo jiné i hostinec.
Zdejší klášter i nemocnice vznikla v roce 1781 a zpočátku se mu příliš nevedlo. Dokonce hrozilo, že bude uzavřen. Vrchnost jej nechtěla podporovat. Nakonec se hraběnka Františka z Blümengen zavázala, že bude klášteru ročně vyplácet 400 zlatých. Původně šlo o jednopatrovou budovu, v níž byl refektář a kuchyně spolu s jednou z nejstarších lékáren v České republice. V prvním patře pak byla nemocnice. S klášterem byla budova spojena dřevěnou chodbou. Nemocnice si v průběhu let prošla rekonstrukcemi, přestavbami i změnami. Dnes jde o církevní nemocnici, kde je i Léčebna dlouhodobě nemocných. Pozoruhodnou památkou je bývalý refektář, v níž je dnes jídelna pro zaměstnance. Jedinečná je pro svůj unikátní freskový strop s Poslední večeří Páně.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V Komonecké hornatině, na severní straně Doubravy, vyvěrá ze skály pramen vody, který má podle legendy uzdravující účinky. Nad tímto pramenem pak stojí malebná kaplička se sochou Panny Marie. Došlo zde k zázračným uzdravením. Vyléčila takřka slepého chlapce z Tišnova i dívku z Vizovic trpící španělskou chřipkou. Právě její otec tu pak nechal vybudovat kamenný portál, k němuž byla v roce 1937 přistavěna kaple. Místo se stalo poutním. Pouť však byla během druhé světové války a také za komunistického režimu zakázána. K jejich obnovení došlo až po roce 1989. Místo oplývá zcela jedinečnou atmosférou.