Břeclav, místo soutoku Moravy a Dyje

Autor fotografie: Fredericus Wikimedia
Břeclav je možno označit za bránu do Lednicko-valtického areálu, nachází se totiž na jeho severním okraji. Označována je však i za srdce Podluží. Rozkládá se na řece Dyji poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem. Své jméno získala po svém zakladateli knížeti Břetislavovi v 11. století.
Město se i přes hlubokou historii nemůže pochlubit velkým množstvím památek, nějaké se však přeji jen najdou. Největším lákadlem Břeclavi je ta skutečnost, že jde o skvělý odrazový můstek pro bližší poznání Lednicko-valtického areálu.
Břeclav je také obklopena krásnou přírodu. V nedalekém okolí se nachází archeologická naleziště, vojenské bunkry i lichtenštejnský zámeček. Oblast je protkána hustou sítí cyklotras, jejichž velkou výhodou je to, že vedou převážně rovinatým terénem, takže nejsou příliš náročné a zvládnou je i děti.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Letní koupaliště Břeclav
V Břeclavi máte možnost navštívit Letní koupaliště i Krytý bazén. Krytý bazén je obvykle během léta zavřený. Krytý bazén stojí hned vedle letního koupaliště. Uvnitř jsou i sauny, posilovna a masáže. Letní koupaliště návštěvníkům nabízí rozsáhlou travnatou plochu se vzrostlými stromy, padesáti metrový bazén s toboganem a velkou skluzavkou, dvaceti metrový bazén s malou skluzavkou a brouzdaliště ve formě dvou bazénků spojených skluzavkou. Kromě vodních ploch je v areálu i hřiště na plážový volejbal, fotbal, betonové hřiště, hřiště na streetball a minigolf. Stavba je vybavena pětadvacetimetrovým bazénem, malý bazén je pak určen malým dětem.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
TJ Sport Němčičky
Lyžařský areál nejblíže Břeclavi je ten v Němčičkách. V lyžařském areálu jsou dvě sjezdovky o délce 350 metrů. Základní sjezdovka a prostor u dopravníkového pásu má jako podklad umělou hmotu, která umožňuje lyžování i ve zhoršených sněhových podmínkách. V areálu je pak i vlek typu POMA a dopravníkový pás pro nejmenší. Centrum nabízí lyžařský servis, půjčovnu lyžařského vybavení, lyžařskou a snowboardovou školu.
KAM S DĚTMI?
Plavba po řece Dyji

Autor fotografie: RomanM82
Velkou atrakcí je možnost plutí po Dyji z Břeclavi na Janův hrad a zpět. Projížďka prochází horním úsekem řeky, jež skýtá úžasné pohledy do okolní krajiny. Chcete si svůj výlet zpestřit? Místo lodi se zpět můžete vrátit na tolik oblíbeném vozítku Segway.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Kančí obora

Autor fotografie: Juandev Wikimedia
Kančí oboru najdete na okraji Břeclavi. Dnes jde především o lužní les rozprostírající se za odvodňovacím ramenem Dyje na okraji PP Niva Dyje. Dříve se zde chovalo více než 100 kanců, avšak již před 100 lety zanikla. Dnes jde o oblíbenou a vyhledávanou rekreační oblast, kterou prochází zelená i žlutá turistická značka. Oblastí prochází i řada cyklotras. Dominantou obory je hájenka, kde se můžete ubytovat.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka Lužní les

Autor fotografie: Juandev
Tato stezka vede Kančí oborou i unikátním Lednicko-valtickým areálem. Trasa je dlouhá 6,5 kilometrů. Prochází zachovanými lužními loukami a nivními tůněmi. Úkol lesa spočívá v přírodní regulaci povodní.
Lichtenštejnské stezky

Autor fotografie: Huhulenik Wikimedia
Jde o soubor stezek, které vedou Břeclaví, ale i Lednicko-valtickým areálem. Rozdělit je můžeme na Knížecí stezku, Břeclavskou stezku, Poštorenskou stezku, Valtickou a Lednickou stezku. Břeclavská stezka je na značkách označena písmenem B. Původně střežila hranici. Stezka vede k zámečku Pohansko i do Kančí obory, kde se pak v lužním lese napojí na Poštorenskou a následně i Knížecí stezku.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Park Hájenka
Park Hájenka byl vybudován teprve v roce 2016. Majitelé mají v plánu ho neustále zvětšovat. V areálu najdete lanové centrum, dětské hřiště, balanční prvky, lukostřelbou a chůdami. V parku se pořádají animační programy i tábory pro děti.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Břeclav

Autor fotografie: Wikimedia Fredericus
Je škoda, že tento zámek s historií sahající až do 11. století chátrá a není veřejnosti přístupný. Prohlédnout si ho tak můžete pouze zvenčí. Přístupná je však vyhlídka na věži. Za poslední podobu vděčí Lichtenštejnům. V roce 1945 jej znárodnil stát a dnes je ve správě města, které se snaží provést o rozsáhlou rekonstrukci. A proto vám jej doporučujeme prozatím jako zastavení při toulkách za jinými atrakcemi v nedalekém okolí, jako třeba zámeček Pohansko.
Lichtenštejnský dům

Autor fotografie: Palickap Wikimedia
Expozice v Lichtenštejnském domě vás provede dlouhou historií rodu až do roku 1249, kdy přišli na Moravu. Součástí expozice je i vinotéka s vybranými lichtenštejnskými a moravským víny. V domě se nachází i expozice miniatur všech staveb Lednicko-valtického areálu.
Novorománská synagoga

Autor fotografie: Huhulenik Wikimedie
Jednou z mála historických staveb v Břeclavi je i Synagoga, která byla k bohoslužbám využívána až do počátku okupace. Patřila k těm největším synagogám na Moravě. Pak sloužila jako sklad. V letech 1997-199 si prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes slouží jako galerie, koncertní sál a společenská místnost. V místě je však umístěna i stálá expozice židovské komunity. Největší památkou je tóra z Podivína.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Vránův mlýn
Bohužel tato památka zůstává lidem tak trochu skryta, a to i přes tu skutečnost, že se nachází v centru města. Je tomu tak proto, že jde o velmi zchátralou stavbu, která místy připomíná ruiny. Památku bohužel osidlují bezdomovci. Město si to uvědomuje, ale zatím není schopno s tím cokoli udělat. Což je velká škoda. Mlýn stojí v místech dřívějšího hradu a jeho historie sahá až do roku 1414.