Jen necelé dva kilometry od Buchlovic se nachází malá a poněkud nenápadná přehrada zvaná Sovín nebo Nad Sovínem. Místní jí také říkají Smrďavka. Přehrada slouží k rekreaci, koupání a k rybaření.
Přehrada Osvětimany je ukryta v malebném údolí Klimentského potoka, jen necelý kilometr od Klimentského rybníka. Užít si zde můžete koupání, plavby na kánoích i rybaření. V místě je i kiosek. Nedaleko přehrady je modrá turistická značka. Pokud byste však zatoužili po koupališti, zajeďte si do Lubné nebo Roštína. Krytý bazén pak můžete využít v Kostelanech.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski park Osvětimany nabízí lyžování i snowboardování za skvělých podmínek. K dispozici tu máte 400 metrů dlouhou sjezdovku s převýšením 98 metrů. Svah je zpočátku prudší, ale v půli se stává středně těžkým, tedy i vhodným pro začínající a zkušenější lyžaře. Pro ty nejmenší je tu dětské lano. Díky umělému osvětlení si tu můžete užít lyžování po celý den až do devíti hodin večer. Přepravu lyžařů tu zajišťují dva vleky. Kromě toho všeho tu máte k dispozici i půjčovnu lyží, lyžařský servis, restauraci a lyžařskou školu.
Lyžařský areál ve Stupavě patří k největším, nejmodernějším a nejoblíbenějším v Chřibech. Lyžaři tu mají k dispozici 6 sjezdovek z toho dvě červené obtížnosti. Neschází ti ani jedna dětská sjezdovka. Délka sjezdovek se pohybuje od 70 do 500 metrů. Přepravu lyžařů zde zajišťují 4 vleky. Svahy jsou dle potřeby zasněžovány a upravovány rolbou. Díky kvalitnímu osvětlení si tu můžete vychutnat i večerního lyžování. V místě se dále nachází, půjčovna i servis lyží a lyžařská škola.
Lyžařský areál Břestek se nachází jen kousek za obcí Břestek u fotbalového stadionu. Sjezdovka je široká a vyznačuje se mírným sklonem, tudíž je vhodná především pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře, seniory a malé děti. V místě se nachází jedna 450 metrů dlouhá sjezdovka se dvěma vleky. Svah je uměle zasněžován a upravován. Osvětlení umožňuje i noční lyžování. Ski areál dále nabízí lyžařskou školu i rychlé občerstvení. Neschází tu ani sociální zázemí.
KAM S DĚTMI?
Asi 3 kilometry od Buchlovic se nachází hrad Buchlov. Hrad tu stál zhruba od 13. století. Vyniká rozsáhlou kolekcí středověkých deskových maleb. Je zde pozoruhodná barokní rodová galerie, zbrojnice, knihovna i sbírky cestovatelů a přírodovědců Leopolda a Bedřicha Berchtoldových. Uložena tu je i egyptská mumie. Na hradě je hrobka majitelů. Z rozhledny je pak pěkný výhled do dalekého, širokého okolí.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Legendami opředený Králův stůl naleznete při silnici z Modré na Bunč naproti myslivně Nové Dvory. Spojen je s velkonoravskou minulostí středního Pomoraví. Někteří badatelé si myslí, že jde o dolmen. Zřejmě šlo o kultovní místo. Nesporně šlo však o hraniční mezník oblasti patřící velehradskému klášteru. Najdete na něm runy. Stůl je stále v centru zkoumání a bádání.
KAM ZA TURISTIKOU?
Uprostřed Stupavské vrchoviny se uchoval ojedinělý typ bučiny se zakrslými stromy. Místo najdete pouze 2,5 kilometru od obce Salaš. Dostanete se sem z lesní cesty na kterou se dostanete z rozcestí Salašský potok. Poblíž cesty se nachází vývěr pramene. Je odtud možné sledovat jedinečný biotop pěnovcového prameniště.
Máchova dolina se nachází asi 300 metrů od Salašské hájovny a 900 metrů jihovýchodně od vrcholu Brdo. 120 metrů severozápadně se nachází Nazaret.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum Tupeské keramiky naleznete v centru obce. Umístěná je v něm dobová expozice, obydlí hrnčíře a na něj navazuje expozice, která se věnuje historii a technologii výroby majolikové keramiky. V místě se nachází současná výroba keramiky i vzorková prodejna.
Sirnaté lázně Leopoldov, ležící na Smrďavce, patří k Buchlovicím. Lázně zde byly založeny v roce 1805 Leopoldem Berchtoldem. Povědomí o léčivých účincích zdejších pramenů je mnohem hlubší. Bohužel lázně po nějaké době zanikly. Znovuobnoveny byly v roce 2012. Dnes se provádí v Loveckém zámečku. Ubytovat se však můžete i v chatkách. Vedle koupelí jsou vám tu k dispozici masáže, zábaly, sauna, solná jeskyně a kosmetika.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Buchlovice najdete v centru obce. Zámek patří k těm nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům v Česku. Vystavěn byl před rokem 1700. V zámku jsou umístěny rozsáhlé sbírky. Unikátní tu jsou sbírky fuchsií. V areálu zámku je umístěna i malá zoologická zahrada s množstvím domácích exotických zvířat. Zdejší zahrady jsou ty nejkrásnější v České republice.
Zřícenina hradu Cimburk se nachází na návrší nad vodní přehradou asi 5 kilometrů od obce Koryčany. Hrad zde byl postaven na počátku 14. století. Opuštěný však byl již v roce 1720. První záchranné práce byly provedeny v třicátých letech minulého století. Dnes tu je jedna prohlídková trasa a z hradu je krásná podívaná na Chřiby.
Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místním v republice. Tou největší chloubou pak je zdejší bazilika. Významnost místa je spojena s příchodem Konstantina a Metoděje. Původně šlo o cisterciácký klášter. Dnešní podoba baziliky je ze 17. století. Bazilika je bohatě zdobená a v jeho centru je krásný oltář.
Hrad zde byl vybudován ve 13. století. Do dnešních dnů zde dochovala jen jedna zeď a několik příkopů. Zpustl v 16. století.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Velmi nevšední památkou je barokní hřbitov z 18. století, který naleznete ve Střílkách. Vyniká svou architekturou, ale i výzdobou. Tento hřbitov nemá obdoby nejen v České republice, ale i v Evropě. Pokud zavítáte do Střílek,neměli byste jej proto opomenout.