Aquapark v Uherském Hradišti tvoří vnitřní a venkovní letní areál. Jeho součástí je ještě Wellness centrum a restaurace. Uvnitř areálu najdete plavecký bazén, brouzdaliště, výukový bazén, zábavní bazén, tobogány, prohřívárnu a vyhřívaný bazén. Součástí jsou dnové perličky, masážní lavice, houpací bazének, divoká řeka, vodní chrliče a dva whirpooly. Délka tobogánu dosahuje úctyhodné délky 140 a 185,6 metrů. Letní areál nabízí dětský bazén, víceúčelový bazén, bazén pro lodičky a sportoviště. V bazénu najdete 6 plaveckých drah, skluzavky, lezeckou stěnu, houpací síť, vlnový záliv, masážní lavice, vodní chrliče a dnové perličky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Čerstvě zrekonstruovaný lyžařský areál s dvěma vleky o vysoké kapacitě nabízí plynulý systém bez front. Areál se nachází na Mikulčině vrchu v severozápadní části Bílých Karpat ve výšce 750 metrů nad mořem na pomezí Moravské Kopanice, 20 kilometrů od Uherského Brodu směrem na Trenčín. Nově zde vznikla i restaurace a nové ubytovací prostory. Lyžovat můžete na svahu Lopata a Myšáčka (tento svah není udržovaný, lyžuje se pouze na přírodním sněhu). Pro milovníky běžkování tu jsou připraveny 3-10 kilometrové tratě o celkové délce asi 70 kilometrů. Nachází se v okolí Mikulčina vrchu a hřebenech Malého a Velkého Lopeníku, Kykule, Machnáče a Bošácké Doliny.
KAM S DĚTMI?
V Leteckém muzeu v Kunovicích je vystaveno na 22 unikátních exponátů, na které si návštěvníci mohou nejen sáhnout, ale podívají se i do jejich interiérů. Jde o vojenské letouny, vrtulníky a výzbroj Československé lidové armády.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Největšími moravskými lázněmi jsou Luhačovice. Malebné to městečko, jemuž architekt Dušan Jurkovič vtiskl neopakovatelnou, přímo pohádkovou podobu. Na území města vyvěrá celkem 16 hydrouhličitanochlorido-sodných kyselek a jeden sirný pramen. K těm nejznámějším přitom patří prameny Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Každou hodinu tu na povrch vyvěrá 15 000 litrů vody, která je považována za jednu z nejúčinnějších v Evropě. V průběhu celého roku se tu odehrává řada kulturních a společenských akcí. Jde i o vyhledávané rekreační středisko.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pokud máte fyzičku, doporučujeme vám vydat se na jednu z nejúžasnějších túr v Česku, jež je dlouhá 50 kilometrů a má převýšení 2000 metrů. Z Vápenky se vydejte na Javořinu, nejvyšší to vrchol Bílých Karpat (970 metrů). Po zelené se potom vydejte do Květné. Je to strmý sestup územím, které je necháno napospas přírodě. Dále pokračujte na Novou horu, z jejíchž svahů máte krásný výhled na Květnou, Stráň a Velkou Javořinu. Nezapomeňte se zastavit u pramene Janáčkovy kyselky, která vyvěrá na opačném úbočí Nové hory. Dál pak pokračujte po zelené z Březové, Starých dílů na Velký Lopeník. Je to nejnáročnější část. Překonáváte strmý terén i největší převýšení. Pozor, značení na rozcestníku je mylné. Na vrcholu se nachází rozhledna. Túra dále pokračuje přes Lopenické sedlo až na 4 kilometry vzdálený Mikulčin Vrch, který je v půli cesty. Odtud se dále můžete vydat hned několika směry. My vám však doporučujeme se vydat na chatu Jana, odkud je krásný výhled do Bošácké doliny. Mírně sestupujete po červené Cestě hrdinů SNP až na 5 kilometrů vzdálené rozcestí Obecní háj. Pokračujte na Studený vrch. Po krátkém sestupu na vás čekají hřebenové louky a pastviny s dalekými výhledy. Vidět z tohoto místa můžete Buchlov, Uherský Brod, Hostýnské a Vizovické vrchy a na Slovensku pak Povážský Inovec. Dál pokračujte až na Velkou Javořinu. Z vrcholu můžete sledovat krajinu od Drahanské vrchoviny až po slovenský Vtáčník. Jste 5 kilometrů před cílem, tedy místem, odkud jste vyrazili.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Baťův kanál je místem, kam se jezdí na výlety, ale také i na dovolenou. Kanál najdete mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi. Původně sloužil k dopravě lignitu z Ratíškovických dolů do otrokovické elektrárny. Dnes jeho splavná délka činí 60 kilometrů. Na vodní cestě je postaveno na 50 mostů. Kanál je částečně veden po řece Moravě a částečně umělým vykopaným koridorem. Okolo vede i cyklostezka. Cestou na loďkách po řece Moravě můžete zastavit a navštívit nedaleké hrady a zámky anebo i zoologickou zahradu.
KAM ZA HISTORIÍ?
Velehrad patří k těm nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Říká se, že právě zde sídlil první velkomoravský arcibiskup svatý Metoděj. Vznikl tu i první cisterciácký klášter na Moravě. Zdejším velkým klenotem je proto bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie s přestavbou z 18. století. Součástí komplexu je barokní kaple svatého Jana, novogotická kaple svatého Cyrila a Metoděje, katakomby a lapidárium. Místo se pyšní návštěvou papežem Janem Pavlem II., který bazilice udělil vyznamenání Zlaté růže. V místě najdete rovněž i archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, dále pak Živá voda, což je prosklený tunel pod hladinou velké sladkovodní tůně a Králův stůl, legendami opředený kámen s keltskými runami.
Hrad Buchlov je jedním z nejstarších a nejmohutnějších na Moravě. Je zdaleka viditelný, protože se nachází na vysokém kopci. Jeho historie sahá až na počátek 13. století, kdy jej tu založil český král jako obrannou pevnost. Uvnitř hradu se nachází i tajuplná egyptská mumie a poutní kaple svaté Barbory. Součástí prohlídky je i návštěva rozhledny. Prohlédnout si tu můžete i hrobku majitelů. Návštěvníci si mohou vybrat hned z několika prohlídkových okruhů.
Buchlovice se nachází kousek od Buchlova a jedná se o barokní zámek s rozlehlou zahradou. Součástí areálu je Muzeum Podhradí, lázeňské letovisko Smrďavka. Romantický zámek se vyznačuje i krásnou zahradou s trasami a anglickým parkem.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Tam, kde v zemi ryli čerti, se dnes nachází krásná přírodní rezervace Čertoryje. Krajina připomínající anglický park, středoevropský unikát, na jejíž svazích se vyskytuje nejen velký počet vzácných živočichů, ale i rostlin, a to zejména orchidejí. Oblast není cílem masového turismu, protože vstup je sem omezený. Chodit tu můžete pouze po vyznačených trasách. Místní však o této lokalitě ví odmala a rádi sem chodí na procházky. Je to skutečně krásné místo s pěkným výhledem do širokého okolí.