Lyžařský vlek se nachází na turisticky zajímavém místě v Javorníku na Šumavě. Turisty láká svou přírodou, vzácnostmi z oblasti lidové i novější architektury. Má navíc krásné výhledy, rozhlednu spojenou s Klostermanem. V místě se nachází rovněž i vzácná kaplička sv. Antonína Paduánského. Pro vyznavače zimních sportů tu pak mají 2 upravené sjezdovky. Jedna z nich je dlouhá 425 metrů a obsluhována je vlekem typu POMA i provázkovým dětským vlekem. Pro ty větší tu je pak pravítkový vlek. Sjezdovka Pod kapličkou má pro děti připraveny dětské vleky. Obě sjezdovky umožňují noční lyžování.
KAM S DĚTMI?
Největším magnetem Strakonic je Strakonický hrad. Tuto majestátní, nádhernou budovu najdete v těsném sousedství soutoku Otavy a Volyňky. Jeho minulost je víc než pohádková. Spojena je z řádem johanitů. Hrad vznikl asi ve 13. století. Původně patřil Bavorům, avšak ti jeho část darovali rádu johanitů, kteří postupně ovládli celé panství a již v roce 1402 jim patřil celý hrad. Pro město získali řadu privilegií. Johanité hrad vlastnili až do 20. století. Palác je chráněn věží zvanou Rumpál, dnes vyhlídkovou věží, kam můžete po 96 schodech vystoupat a prohlédnout si z výšky celé Strakonice a jeho okolí. Druhá věž se jmenuje Jelenka a sloužila k hostinám po úspěšných honech. Na hradě je umístěna expozice Muzea středního Pootaví a muzeum vorařství. Dále tu je i expozice, která se věnuje pravěku Strakonicka. Nejstarší částí strakonického hradu je kapitulní síň a ambity, bývalá komenda johanitů, maltézských rytířů. Byla vybudována na skalním ostrahu nad soutokem řek. Bývala nazývána kaplí sv. Jiří. Stavba pochází z poloviny 13. století. Dnes se zde koná řada kulturních akcí, koncertů, výstav, přednášek a vernisáží.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Střed města tvoří dvě od sebe nepříliš vzdálená náměstí. Nejde ani tak o otevřené prostranství, jako ve své podstatě širokou ulici, která je lemována nově zrekonstruovanými domy. Klenotem Velkého náměstí jsou tzv. Masné krámy, což je křivolaká ulička lemovaná malými krámky. O několik kroků dál stojí městská radnice s průčelím vytvořeným podle návrhu Mikoláše Aleše. Když se k radnici obrátíte zády, máte před sebou typické Jižní Čechy. Papežovy domy vlastnil slavný stavitel se při výzdobě štítu nechal inspirovat selským venkovským barokem. Hned vedle nich stojí Česká spořitelna, tedy secesně novorenesanční budova bohatě vyzdobená Václavem Malým. Následně sejděte z mírného kopečka a asi po 100 metrech dojdete na Palackého náměstí anebo také na Malé náměstí. Kostel svaté Markéty tvoří pomyslnou bránu náměstí a představuje jedno z nejkrásnějších zákoutí města. Celý rynek je plný romantických kaváren a hospůdek. Pod restaurací Hvězda najdete upomínku na zdejšího rodáka Pavla Pavla, cestovatele, který se proslavil výpravami na Velikonoční ostrovy a chodícími sochami. Právě zde najdete napodobeninu Stonehenge.
Okolí skalnatého koryta řeky Otavy, Podolí, je již po řadu let oblíbenou oddechovou částí města. Po obou březích se nachází naučná stezka Podskalí dlouhá 3 kilometry, která připomíná voroplavbu i zvířenu a květenu této lokality. V místě se nachází řada romantických soch. V malé jeskyňce je to např. vodník vyřezaný z lipového dřeva. Nechybí tu ani Dorotka anebo socha moai, která je upomínkou na cestovatele Pavla Pavla. Jedním ze zastavení na naučné stezce je i vyhlídkové místo s bustou F. L. Čelakovského, básníka, který sem rovněž s láskou chodíval.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pěkným výletem ze Strakonic je ten, jdoucí na zámek Střela. Trasa je dlouhá 11 kilometrů a vede přes Dražejov, Střelu, Nový Dražejov a Podskalí ve Strakonicích. Zámek Střela se nachází asi 5 kilometrů od Strakonic. V původním místě stál prve hrad, složený ze dvou částí. Z té horní bohužel zbylo už jen torzo. Dolní část pak přestavěli na zámek. Jeho podoba pochází 16. století. Součástí zámku je i kaple zasvěcená svatému Janu Křtiteli. Po druhé světové válce zde byla umístěna zvláštní internátní škola a pak okresní archiv. Dnes je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Řeka Otava je vhodnou řekou ke splavení jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Celá řeka se dá splout během 4-5 dní. Díky plavbě máte skvělou možnost poznat okolí ze zcela jiného úhlu a můžete zažít i různá dobrodružství. Ve Strakonicích najdete nejen stanoviště, ale i půjčovny lodí.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámecký špýchar (sýpka) byla postavena naproti zámecké zahradě velkopřevorem Joachymem Čejkou z Olbramovic před rokem 1752. Dnes je užíván jako sklad ovoce a zeleniny.
Přímo v hradním areálu se nachází románský kostel sv. Prokopa s barokní přestavbou a rokokovými prvky. Původně byl kostel zasvěcen Vojtěchovi. Při stavebních úpravách zde byly odhaleny nástěnné malby z roku 1340. Jeho aktuální interiér pochází z let 1720-30. Zdejší oltářní obraz, vyobrazení sv. Prokopa, je připisován významnému českému malíři Karlu Škrétovi.
Kostel byl vystavěn v půli 16. století na základech gotického kostela z počátku 13. století. Nová renesanční stavba s gotickými prvky je sklenuta síťovou hvězdovou klenbou. Interiér kostela je pseudogotické, z minulého století. V kopuli se nacházely dokumenty z roku 1873.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
K zapomenutým koutům Strakonicka je možno připočíst kopec Kuřidlo a Rýšory. Jde o ze Strakonic dobře dostupné zalesněné vrchy, které najdete na severu a severozápadu od města. Je zajímavé, že místní toto místo znají, ale turisté o něm nemají ani ponětí. Jde p přírodní rezervaci, která je nejkrásnější na přelomu jara a léta, kdy tu kvete všechno, co může. Vidět zde můžete rozrazil, sasanku pryskyřníkovitou, ostřici chabou, okrotici bílou i červenou, vemeník dvoulistý, lilii zlatohlavou, hlaváč fialový, hořec brvitý a mnoho dalších vzácných bylin alpinského typu.