Jedinečným místem, které se dětem bude určitě líbit, je muzeum historických motocyklů a jízdních kol. Kromě nich se tu samozřejmě najde i několik historických automobilů. Vidět zde můžete i světové unikáty, mimo jiné unikátní motocykl Görner Klatovy z roku 1921, jeden z posledních motocyklů značky Orion z roku 1930 a také i první automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech. Muzeum se každý rok úspěšně rozrůstá. Muzeum je umístěno v objektu loveckého zámečku, jež patří k těm nejstarším dochovaným stavbám v centrální části Šumavy. V zámečku se pak nachází i expozice lyžování a turismu i výstava Český kráter.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Ano, je tomu vskutku tak, přímo z Železné Rudy se dostanete na Špičák. Lanovka přitom nepřepravuje pouze lyžaře, ale i pěší, cyklisty, vozíčkáře, rodiny s kočárky a paraglidisty. Od lanovky na vrcholu Špičáku pak můžete s dětmi pokračovat dál na Čertovo nebo Černé jezero anebo navštívíte zdejší dětské hřiště. V místě se nachází Bikepark. Na Špičáku stojí i nově vybudovaná rozhledna se 135 schody, jež skýtá jedinečný pohled na celou Šumavu. Za dobrého počasí odtud můžete dohlédnout Dachsteinské Alpy.
KAM ZA TURISTIKOU?
Dostanete se sem z Železné Rudy po červené, která vede okolo Čertova jezera do Špicáckého sedla, kde dále pokračujete po žluté k Černému jezeru a odtud se dostanete po červené k nejvyššímu šumavskému vodopádu Bílá strž. Vodopád je vysoký 13 metrů a tvoří ho několik stupňů a kaskád. V potoce najdete obří hrnce vytvořené proudy vody. Nad vodopádem se nachází vyhlídková terasa, jež nabízí nádherný pohled.
Hřeben zvaný Královský hvozd začíná Jezerní horou a pokračuje přes Svaroh a Kokrháče až na Velký Ostrý. Jeho součástí jsou i dvě ledovcová jezera a také i vodopád Bílá strž na Bílém potoce. Kousek od rozcestí Stateček pod Ostrým kdysi stávala sklárna. Z tohoto místa je možno jít na Velký Ostrý, blízko je také hraniční chodník. Místo je v zimě vyhledávané i běžkaři, protože tu jsou krásné rozhledy. Mezi hřebenem Královského hvozdu a Hojsovou Stráží se pak vyskytuje Brčálník, Hamry a údolí řeky Úhlavy, které je tím nejhlubší a nejdelším údolím na celé Šumavě.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Tento druhý nejvýše položený pivovar ve střední Evropě je umístěn v nadmořské výšce 902 metrů. Pivo se zde vaří podle starých receptur a zdařile navázal na tradici měšťanského pivovaru v Železné Rudě, který zde vařil pivo již v roce 1787. Návštěvníci zde mohou pivo nejen ochutnat, ale mají tu možnost si prohlédnout i jeho výrobu. Otevřeno je zde celoročně. V rámci gastrotoulek vám v Železné Rudě doporučujeme navštívit i pivovarské muzeum.
Lyžařský areál Nad nádražím v Železné Rudě vedle lyžování nabízí v letním období i další sportovní vyžití. Vyskytuje se tu vůbec to nejdelší lanové centrum v České republice, trampolínové hřiště i klasické dětské hřiště. K dispozici tu máte i slalomové káry.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel byl postaven na místě dřívější kaple v první polovině 18. století. Má zvláštní tvar šesticípé hvězdy a dvě kopule s hvězdou. V kostele je 5 postranních oltářů, křtitelnice ze Šumavské žuly, lustr ze Šumavského skla a náhrobní desky z Kehlheimského mramoru s erby členů rodu Hafenbrädlů. Jde vskutku o velmi zajímavou památku.
Informační středisko je umístěno v historické budově železničního nádraží Železná Ruda-Bayerischer Eisenstahl. Reprezentuje 4 chráněná území. Součástí je i expozice s plastickou mapou Šumavy. Nově se zde otevřelo i muzeum věnující se světu přírodního parku.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Veřejnosti, kromě místních, je často utajeno, že se 2 kilometry od Železné Rudy nachází přírodní koupaliště, kterému se říká Žabáky. Nutno však upozornit, že nejde o koupání pro slabé povahy, přestože má čistou vodu, díky silnému přítoku jde také o vodu poměrně studenou. Žijí zde rovněž bobři.
Nevšední památkou je zdejší Pohřebiště barabů. Místo se nachází nedaleko železniční stanice Železná Ruda - město. Leží hned u kaple sv. Antonína a sv. Barbory, jež sloužila k pohřebním obřadům zemřelým a obětem neštěstí, které se tu děly v průběhu stavby špicáckého tunelu. Na hřbitově v Železné Rudě totiž mohli být pohřbeni pouze katolíci a zde na tunelu pracovali lidé nejen z Česka, ale z celé Evropy, jež často byli jiného vyznání. I proto ten název “Pohřebiště barabů”, tedy nekatolíků. Leta zde leželi takřka anonymně, až snahou zdejšího klubu se tito neznámí hrdinové dočkali v roce 2002 důstojného pohřbu.