Zoologická zahrada v Jihlavě chová na 200 druhů zvířat. Otevřená je v létě i v zimě. . V průběhu roku pořádá řadu akcí, a to včetně nočních prohlídek a krmení. Chloubou zahrady jsou především šelmy a to zejména levhartů. Nově se zde můžete podívat i na vlka.
Novým zábavním centrem v Jihlavě je Robisnon park, což je indoorové zábavní centrum pro děti i dospělé se spoustou atrakcí pro tu nejrozličnější věkovou kategorii. Vyzkoušet tu můžete labyrint, skluzavky, prolézačky, žebříky, tobogány, pirátskou loď, trampolíny, šlapací autíčka i stolní fotbal.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Jihlavské opevnění je významné svým rozsahem i přínosem pro město na hranici. Opevnění v Jihlavě je možno rozčlenit do několika částí, ta nejstarší vede až k jejímu založení v 13. století. Je smutné, že se nakonec dochovaly jen dvě třetiny. Naučná stezka okolo jihlavského opevnění vede všemi důležitými místy u hradeb. Má celkem 9 zastavení. Projdete okolo Brány Matky Boží, Hradebního parkánu, Brtnické brány, České brány, Opevnění východního parkánu a Křížové brány, Historického podzemí, Špitálské brány i okolo Malebné bašty v Divadelní uličce a Dochovaného příkopu s parkánem. Dalšími stezkami města Jihlavy jsou naučné stezky Po stopách Gustava Mahlera, Pivovarská naučná stezka, Hudební osobnost Jihlavy a Hornická naučná stezka.
KAM ZA TURISTIKOU?
Trasa je dlouhá zhruba 22 kilometrů. Vychází se z Jihlavy od rozcestníku U Jánů (MHD). Z náměstí se vydáte po modré okolo železniční stanice Jihlava - město železničním a viaduktem přejdete na červenou značku. U rozcestníku Helenínská skála opustíte městskou část. Dále půjdete po levém břehu řeky až do Helenína, kde přejdete železnici dojdete k řece a pokračujte do obce Malý Beranov. Po zhruba 8 kilometrech přejděte za rozcestníkem Petrovický Mlýn na pravý břeh Jihlavy a odtud pak pokračujte směrem na Petrovice a Předboř. Zvolna dojdete k malebnému městečku Luka nad Jihlavou a po červené trase minete železniční zastávku. Po pravém břehu postupujte dál Bítovčice a dále pak podél toku ještě dalšího 2,5 kilometru až k rozcestníku Přímělkov železniční stanice. Po okraji lesa se dostanete k přírodní památce Habří, což je nejvýše položený habrový porost v Česku. Cesta končí v Bransouzi. Na trase potkáte Muzeum Vysočiny, Oblastní galerii, Dům Gustava Mahlera, bránu Matky Boží, jihlavské podzemí, ZOO a Muzeum Luka nad Jihlavou.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jihlavské podzemí představuje skutečně nevšední atrakci. Vede pod celým městem. Jde o druhou největší podzemní labyrint v České republice. Je dlouhý 25 kilometrů a ty nejhlubší jsou až 18metrů hluboko. Zajímavé na těchto chodbách je to, že záhadně fosforeskují. Chodby jsou raženy do skály a vyskytují se v několika podlažích. Jsou odvětrávány. Vedou k podzemním studnám. Za druhé světové války fungovaly jako útočiště před nálety.
KAM ZA HISTORIÍ?
Významnou jihlavskou památkou jsou jihlavské hradby, které byly okolo města vybudovány krátce po jeho založení v 13. století a dále pak v několika etapách. Hradby byly vysoké 6 metrů, měly široký parkán s parkánovou zdí a až sedm metrů hluboký příkop. Hradby zpevňovaly věže a v parkánovém pásu byly bašty. Hradby pak měly 5 bran s padacími mosty. V průběhu staletí bylo opevnění postupně zdokonalováno. 1755 byla pevnost zrušena a následně došlo k jejímu postupnému rozebírání. Do dnešních dnů se tak zachovalo jen ⅔ opevnění.
Jednou z nejvýznamnějších památek Jihlavy je 24 metrů vysoká Brána Matky Boží, v níž dnes sídlí turistické informační centrum a také i expozice věnovaná městu. Brána je symbolem Jihlavy a jedinou dochovanou branou. Pokud chcete, můžete vystoupat na její vrchol a kochat se pohledem do okolí.
Jihlavská radnice patří k nevšedním památkám, která je dnes zpřítupněna veřejnosti. Historie radnice sahá do poloviny 13. století, kdy tu v té době vznikla první radnice, avšak ta stála u Brány Matky Boží. Kdy byla postavena budova dnešní radnice není známo, první zmínky jsou až z 15. století, ale to už stála. V radnici původně byla strážnice i věznice.
Stavba vznikla v té nejstarší vlněstředoevropských gotických staveb. Její budování začalo po roce 1221. Nejcennější památkou je freska Přepadení Jihlavy. O Vánocích tu je vystaven ten největší betlém na Jihlavsku.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Gustav Mahler je jedním z nejproslulejších světových skladatelů a dirigentů, který bydlel v domě Znojemská 4. O pár let později si zde rodiče Mahlera koupili sousední dům na adrese Znojemské 6, který radikálně přestavěli ke své potřebě. Mahler sice z Jihlavy odešel v roce 1875 na konzervatoř a domů se už vracel jen sporadicky, přesto je zde vytvořena stálá expozice věnovaná Gustavovi Mahlerovi. Umístěna tu jsou i díla jeho příbuzné, They Weltner.