V Orlických horách najdete více míst ke koupání, vyzdvihnout bych však chtěla koupaliště Broumar, jež se nachází u rozlehlého stejnojmenného rybníka. Jde o příjemné rodinné prostředí, které nabízí dětský bazén se skluzavkou, pískoviště, prolézačky 50 metrový bazén s plaveckou dráhou, tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal, stůl na ping pong, lodičky, šlapadla a občerstvení. V létě se zde konají také menší koncerty a taneční večery.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Mezi nejznámější lyžařská střediska v Orlických horách najdete v Deštném v Orlických horách, Říčkách v Orlických horách a v Čenkovicích. My bychom vám rádi přiblížili Skicentrum v Deštné v Orlických horách. K dispozici tu pro vás mají 6 tratí s různou obtížností a dostatečnou sněhovou přikrývku tu zajišťuje výkonný zasněžovací systém. Ve dvou propojených areálech tu pak nejdete celkem 7 lyžařských vleků a sedačkovou lanovou dráhu. Neschází tu samozřejmě ani dráha pro děti, kterou lemuje dětská zábavná dráha. Děti mohou využít i zdejší hřiště a dva provazové vleky. Areál nabízí večerní lyžování (jedno z nejatraktivnějších v České republice), lyžařskou školu a půjčovnu spolu se servisem. V obci pak najdete i 150 kilometrů dlouhé upravované běžecké tratě známé jako Jiráskova stezka.
KAM S DĚTMI?
Poblíž osad Hanička a Panské Pole, poblíž Rokytnice v Orlických horách a Bartošovicemi v Orlických horách, se nachází tvrz Hanička Tvrz vznikla v třicátých letech minulého století za účelem obrany státu před rozpínajícím Německem. Dnes jde o technickou kulturní památku. K prohlédnutí nabízí 6 objektů, jež jsou propojeny v podzemí stovkami metrů chodeb a sálu. Návštěvníci mají tu možnost prohlédnout si moderní úkryt, tvrz i muzeum s expozicí bojové výstroje a techniky. Podzemní část se nachází 18 až 36 metrů hluboko. Prohlídka trvá 80 minut. Na prohlídku vám doporučujeme zvolit pohodlnou obuv a teplé oblečení, protože se zde teplota pohybuje mezi 5 až 8 stupních Celsia.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí patří k významným empírovým památkám v České republice. Zámek byl vystavěn na přání hraběte Jana Kinského vídeňským architektem Jindřichem Kochem v letech 1829-1833. Bohužel však bylo panství v roce 1948 znárodněno. Do areálu se umístil Výzkumný chov prasat a posléze pak Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Pardubicích. Po převratu, v roce 1992, byl zámek navrácen zpět rodině Kinských, kteří ho nechali důkladně rekonstruovat. Široké veřejnosti se otevřel poprvé v roce 2012. K prohlídce nabízí Zrcadlový sál, kde se konají různé koncertní podjetí; Galerie Kinský a muzejní expozici města Kostelce nad Orlicí.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jiráskova hřebenová cesta, nebo také Cesta Aloise Jiráska, je známá i jako Orlickohorská magistrála. Jde o 170 kilometrovou turistickou trasu, která začíná v Broumově, pokračuje přes Hronov, Náchod, údolí Metuje, jež pokračuje až do Orlických hor k Novému Hrádku. Odtud pak dále pokračuje přes Šerlich, Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, tvrz Haničku, Zemskou bránu, Čihák, Mladkov, Suchý vrch, aby nakonec skončila v Litomyšli. Cesta spojuje ty největší atraktivity Orlických hor.
Tato červeně značená naučná stezka je dlouhá 15 kilometrů a vede po hřebeni Orlických hor. Má 11 zastavení, na nichž máte možnost se dozvědět něco zajímavého o fauně a flóře Orlických hor. Trasa začíná v Šerlišském sedle, odkud půjdete na Velkou Deštnou, což je nejvyšší vrchol Orlických hor. Dále půjdete na Homoli, Tetřevec, okolo Kunštátské kaple až do sedla Mezivrší, kde trasa končí.
Okolí Anenského vrchu patří k oblíbeným turistickým centrům. Na Anenském vrchu totiž stojí nová rozhledna, která skýtá úchvatné pohledy do okolí. Kromě rozhledy tu najdete i dva bunkry Arnošt a Anna. Dostanete se sem po červené turistické trase z parkoviště na Mezivrší nebo z parkoviště na Panském poli u tvrze Hanička.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Kačenčino putování po Orlických horách představuje zpestření pro rodiny s dětmi. Jde o pohádkové putování s vládkyní Orlických hor. Tuto hru každý rok pořádají horské obce sdružené v “pohádkové říši”. Ke hře je zapotřebí pořídit si Vandrovní knížku, která se prodává na zdejších informačních střediscích a pak do ní sbírat razítka s přidružených horských obcí a kolky z navštívených restaurací, muzeí a dalších zařízení. Od 18 razítek na vás čekají různé odměny.
KAM ZA HISTORIÍ?
Klenotem Orlických hor je Státní zámek Opočno, který se může pochlubit jedinečným souborem památek. Expozice návštěvníky láká na rozsáhlou sbírku historických zbraní. Colloredo-Mansfeldové sem rovněž soustředili i svou rodinnou sbírku obrazů. Opočno vyniká i nevšední etnografickou sbírkou.
Zámek Doudleby nad Orlicí dal postavit v roce 1588 Mikuláš Starší z Bubna. Původně sloužil jako lovecký zámek, časem se proměnil v rodové sídlo Bubnů z Litic. Zámek je výjimečný nejen tím, že se zde natáčel film Juraje Jakubiska Bathory, ale i svou unikátní sgrafitovou výzdobou fasád a výmalbou interiérů. Vedle zámku tu určitě za prohlídku stojí i zámecký park s nově vybudovanou oborou.
Zámek Rychnov nad Kněžnou patří spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice k těm nejkrásnějším a největším barokním celkům v Čechách. Zámek nechal v 17. století postavit Fr. Karel Kolowrat. Za shlédnutí na zámku stojí zámecká obrazárna, kde naleznete skutečné klenoty českého a světového malířství. Zajímavá tu je i sbírka středověkých zbraní a sklo z kolowratských skláren.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Mezi nejvzácnější památky východních Čech patří židovský hřbitov v Podbřezí. Nachází se v zalesněné části obce, jen kousek od zámku Skalka, v romantickém údolí Zlatého potoka. Na hřbitově o velikosti 700 metrů čtverečních najdete zhruba 84 zachovalých a umělecky zpracovaných náhrobních kamenů. Nejstarší epitaf na hřbitově pochází z roku 1726 a patří Lipmanovi, syna Ješaji, jehož poslední potomek, Samuel Kisch, zemřel v roce 1906. V roce 1924 se tu konal poslední pohřeb, a to vdovy šámese Kische. V ten rok tu také zanikla židovská komunita.