Co byste neměli vynechat, když přijedete do Jičína
Autor fotografie: David Paloch Wikimedia Commons
Jičín, město pohádek, brána do Českého ráje, se nachází v Královéhradeckém kraji ve východních Čechách. Toto město s hlubokou historií patří k nejnavštěvovanějším u nás. Každý rok jej navštíví turisté ze všech koutů světa. Je totiž dobrým odrazovým můstkem pro poznání Českého ráje. Jičín samotný má však spoustu atraktivit. Na své si tu přijdou milovníci pohádek, historických památek, sportovci, turisté i nadšenci přírody. Jičín je protkán hustou sítí turistických tras i cyklostezek. Lokalita je rájem pro rodiny s dětmi, historiky, horolezce, cyklisty, houbaře i rybáře.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Koupaliště Kníže
Přímo v centru města Jičína je vám k dispozici nově rekonstruované koupaliště Kníže. K volnému užití tu za příznivého počasí máte bazén, klouzačky, tobogán, brouzdaliště, relaxační bazén i plochu vhodnou k opalování. V chladném počasí můžete navštívit zdejší moderní Aquacentrum, které vedle bazénu nabízí i sauny, masáže a občerstvení. Využít můžete hned několik bazénů (plavecký, dětský, brouzdaliště, ke skákání), divokou řeku whirpool a skoro 100 metrů dlouhý tobogán.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařské středisko Tábor
Jičín samotný není přímo lyžařským centrem, jeho kouzlo spočívá spíše v přírodních krásách, turistice a vodních atraktivitách, ale nějaké to lyžařské středisko přeci jen nedaleko Jičína naleznete. Jde o 12 kilometrů vzdálený lyžařský vlek Tábor, který náleží Lyžařskému sportovnímu klubu Lomnice nad Popelkou. Nejde o nic velkého, ale děti se zde lyžovat naučí. Pokud byste měli zájem o něco většího, museli byste zajet kousek dál, tedy zhruba 15 kilometrů, do Ski areálu Máchovka v Nové Pace. 5 kilometrů od Rokytnice nad Jizerou se pak nachází Ski areál Paseky nad Jizerou, který již nabízí sjezdovky pro klasické lyže i snowboardy a má rovněž i udržované dráhy pro běžkování. Na dosah Jičína se pak nachází ski areály v Jizerských horách a Krkonoších (necelá hodina jízdy autem).
KAM S DĚTMI?
Rumcajsův svět Radka Pilaře
Autor: Loupeznik Wikimedia ilustrativní fotografie
Jičín je pro děti jako stvořený. Ne nadarmo se mu říká "Město pohádek". Rybník Kníže hlídá vodník Česílko, po silnicích tu jezdíval Šejtroček, ale tou nejvýznamnější postavou, která proslavila Jičín a Český ráj daleko široko, je Rumcajs a pak také jeho rodina (Manka a Cipísek), kterou před lety stvořil Václav Čtvrtek a zdařile ztvárnil Radek Pilař. V jejich upomínku zde byla vytvořena jedinečná expozice, která nemá v republice obdoby - Rumcajsův svět Radka Pilaře. Je to interaktivní galerie, která vtáhne malé i velké zpátky do pohádky. Střetnout se tu můžete nejen s Rumcajsem, ale se všemi pohádkovými postavičkami z dílny Radka Pilaře. Děti si zde mohou vše osahat a uvést do pohybu s pomocí důmyslných mechanismů.
Rumcajsova ševcovna
Autor: Wojciech Biegun Wikimedia
Hned kousek od Valdické brány, vedle moderně vybaveného dětského hřiště, se ve starobylém domku pod věží nachází Rumcajsova ševcovna. Prý tu skutečně přebýval Rumcajs, Manka i Cipísek. O tom, zda je to pravda, se však musíte přesvědčit sami. V domku však najdete nejen tyto pohádkové postavičky, ale i Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu, Cipískovu ZOO, občerstvení a spoustu dalších atrakcí.
Jičínský zámek
Autor: Wojciech Biegun Wikimedia
Jičínský zámek je tou největší budovou na Valdštejnově náměstí a tvoří jednu z dominant historické městské památkové rezervace. Má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. V zámku sídlí Regionální muzeum, Infocentrum, galerie a místní Základní umělecká škola. Prohlídka zámeckých interiérů je velmi zajímavá, protože je interaktivní a uzpůsobena především dětem, které si mohou zámek prohlédnout zábavnou formou s možností spoustu věcí si osahat a vyzkoušet. Zdejší galerie návštěvníkům nabízí nejen umění, ale mnohdy i velmi interaktivní výstavy, které zaujmou malé, i velké. Součástí zámku je i veřejný park, který skýtá odpočinek a často také nějaký ten kulturní zážitek (konají se zde různé kulturní akce a koncerty).
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Valdická brána s věží
Autor: MiPi Wikimedia
Valdická brána tvoří součást městského opevnění. Stojí zde již takřka pět století. Její součástí je 52 metrů vysoká věž a vyhlídkovým ochozem, na nějž můžete po 156 schodech vystoupat. Výšlap rozhodně stojí za to, výhled odtud je totiž úchvatný. Za dobrého počasí jsou odtud vidět Kozákov, Ještěd, Zvičiny i Krkonoše.
Lipová alej a park Libosad
Autor: David Paloch Wikimedia
Libosad se nachází na severovýchodním okraji Jičína. Jde o 2 kilometry dlouhou alej, na jehož konci stojí barokní Letohrádek s lodžií, který byl před nedávnem opraven. Park je bohatý na vzácné staré dřeviny. Jde o chráněné území, které dříve mělo velmi pěknou parkovou úpravu a nescházela tu ani obora. Jižním směrem se nedaleko od původní obory na pravém břehu rybníka rozkládá částečně zachovaný židovský hřbitov. Sledovat zde můžete vzdáleného brouka Páchnika hnědého.
KAM ZA TURISTIKOU?
Autor: Magnus Mertens Wikimedia
Možností je spousta. V nedalekém okolí jsou Prachovské skály, Hruboskalsko, Malá Skála, hrad Kost, lázně Sedmihorky, zámek Humprecht, zřícenina Frýdštejn a mnoho dalších krásných míst. Nudit se tu tedy rozhodně nebudete. Pakliže vás však máme pozvat na nějaké výlety vypravené přímo z Jičína, zveme vás na tyto:
Vrch Zebín u Jičína
Autor: Prasopestilence Wikimedia
Vrch Zebín je dominantou oblasti. Najdete ho asi 2 kilometry severovýchodně od Jičína. Jde o vyhaslou sopku vysokou 399 metrů, kterou zdobí kostel ze 14. století. Za kostelem pak stojí ještě malá dřevěná zvonice a na samotném vrcholu se vyjímá barokní kaplička svaté Máří Magdalény, která je vidět z velké dálky. Na jihozápadní straně kopce se nachází opuštěný starý lom. Výlet na Zebín je příjemnou romantickou procházkou, která vede mezi třešňovými stromy. Menší výstup je odměněn krásným výhledem do širokého okolí. Za příznivého počasí odtud můžete vidět Valdice, Kumburk, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor, Bradlec, Mlázovický chlum i Veliš. Na Zebín se dostanete přímo z Jičína po značené turistické stezce vedoucí přes Valdice a Bílý mlýn.
Rozhledna Milohlídka - Čeřovka v Jičíně
Na severním okraji města Jičína se nachází výšina Čeřovka, jejíž vrchol zdobí nejstarší vyhlídková věž v Českém ráji. Rozhledna Milohlídka byla postavena z finančních darů bohatých měšťanů v roce 1843. Rozhledna je 8 metrů vysoká a na její vyhlídkovou plošinu vede 60 schodů. I když dnes Milohlídka bohužel neskýtá zrovna velký výhled, protože je utopená mezi stromy, stále jde o romantické místo, které láká k procházkám. Z Jičína se sem dostanete po modré značce.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jičín, město festivalů
Autor: Zlobocki Pixabay
Jičín je živým městem, jenž má svým návštěvníkům vždy, co nabídnout. Nejvíce akcí tu probíhá během turistické sezóny. Každý sudý rok v květnu se můžete těšit na Valdštejnské slavnosti. Kromě nich se v květnu odehrávají i tradiční Májové slavnosti, vyznačující se bohatým kulturním programem (jehož součástí jsou koncerty, výstavy a pohádkové představení). S příchodem prázdnin přichází i Jičínské léto s bohatou nabídkou sportovních a kulturních akcí. Program je zaměřen zejména na turisty. Organizátoři si kladou za cíl, aby tu návštěvník zažil to, co jinde nemůže. Opomenuty přitom nejsou ani děti. S prázdninami Jičíně začíná ještě jeden festival známý jako Umění v ulicích. V polovině srpna tradičně v Jičíně probíhá tzv. Jičínský šoulet, tedy festival židovské kultury, který rovněž nabízí pestrý a zajímavý program, jehož součástí je i komentovaná prohlídka místního židovského hřbitova. Prázdniny uzavírá každoročně druhý týden v září Festival Jičín - Jičín město pohádky. V tuto dobu po celý týden městu vládnou děti. Koná se zde velké množtví kulturních akcí pro malé i velké a zúčastnit se tu můžete i různých dílen. Festival se těší velké oblibě, a proto jej každoročně navštíví tisíce návštěvníků.
KAM ZA HISTORIÍ?
Historické jádro města Jičína
Autor: Adam Kumiszcza Wikimedia
Nemusíte jít daleko, vzhledem k tomu, že Jičín byl založen již 13. století, historické památky tu najdete na každém kroku. I proto je historické jádro města památkovou rezervací. Nejzajímavější památky najdete po průchodu Valdickou bránou na Valdštejnově náměstí. Krásné a na svou dobu velkolepé náměstí, dlouhé asi 150 metrů, lemuje dochované podloubí mnoha historických domů, jejichž součástí je i barokní Jičínský zámek, jenž je propojen krytým schodištěm s kostelem svatého Jakuba Většího. Na opačné straně náměstí, hned vedle Jezuitské koleje, stojí kostel svatého Ignáce.
Barokní kostel svatého Jakuba Většího
Autor: Matěj Baťha Wikimedia
Barokní kostel svatého Jakuba Většího stojí hned u Valdické brány. Když jej Valdštejn stavěl, plánoval, že bude sloužit jako katedrála biskupství. Má pravidelný půdorys ve tvaru řeckého kříže, který v rozích doplňují 4 mohutné nízké věže. Půlkruhový chór je obrácen na jih. Uprostřed je plochá kupole s iluzivní freskou. Hlavní průčelí bylo dokončeno spolu s vnitřním zařízením až po požáru v polovině 19. století v klasicistním stylu. Za kostelem se nachází patrová barokní budova arciděkanství s mansardovou střechou a jednoduchou výzdobou.
Valdštejnská lodžie
Autor: Lukáš Kalista, Wikimedia
Valdštejnskou lodžii najdete na konci lipové aleje zvané Libosad. V době, kdy ji sem nechal Valdštejn vystavět, bývala pod vrchem Zebín obora, na kterou lodžie navazovala. Bohužel po smrti Valdštejna význam letohrádku upadal. Koncem 18. století tu dokonce byly byty a sklady. Nedávno však letohrádek prošel velkou rekonstrukcí a dnes se tu pořádají různé kulturní akce a dílny, jež jsou zaměřené především na rodiny s dětmi.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jurkovičova vila
Málokdo v Česku ví, že Dušan Jurkovič, věhlasný to architekt lidově laděných staveb, se při výstavbě Luhačovic inspiroval domy v slovenských Čičmanech. Ještě méně lidí pak ví, že v roce 1910 v Jičíně postavil dům pro jedinou dceru Boženy Němcové, Theodoru Němcovou, která si tak splnila svůj celoživotní sen o vlastním domě. Bohužel udržovat tak obrovský dům bylo nad její síly. Po její smrti se proto dědicové (potomci jejího bratra Karla) rozhodli dát dům do dražby. Neměla by radost, protože na něm lpěla. Nelíbilo by se jí ani to, že majitele často střídal. Teprve až v roce 1935 jej koupil profesor zdejší obchodní akademie, Miroslav Dušek, jehož potomci vlastní vilu dodnes. Vila stále stojí na Holínském Předměstí v ulici Koněvova 150 a je chráněnou památkou.