Další vodní plochou, kam můžete vyrazit za vodními radovánkami, je vodní nádrž Skalka, která leží západně od Chebu. Nejvhodnějším místem na koupání je zdejší plovárna na pontonech v Podhoří. Přehrada je ideálním místem pro rybaření, a pro provozování všech druhů vodních sportů. V místě se nachází spousta písčitých pláží, půjčovna loděk i sportovního vybavení.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařské středisko je umístěno na vrchu Háj jen 2 kilometry od Aše. Areál nabízí 3 sjezdové tratě střední obtížnosti, které jsou vhodné pro lyžování rodin s dětmi a začátečníky. Dopravu zde zajišťují dva vleky typu POMA. Pro ty nejmenší je zde lanový vlak i lyžařská škola. Areál je uměle zasněžován a vzhledem k tomu, že je i osvětlen, dopřát si zde můžete i večerní lyžování.
Ski areál v Mariánských Lázních se nachází pouze 400 metrů od kolonády. V místě je celkem 1,6 kilometru sjezdových tratí, přičemž všechny jsou zasněžovány a upravovány. V areálu je kabinková lanovka i 2x vlek v podobě dvojkotva. V místě je možné večerní lyžování. Areál disponuje lyžařskou školou a v místě je i půjčovna lyží a snowboardů.
KAM S DĚTMI?
Historie hradu Cheb sahá až do 12. století a je úzce spjata s rodem Štaufů. Tedy s rodem, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Ostatně byl to právě Friedrich Barbarossa, který původní objekt nechal přestavět na císařskou falc. Do dnešních dnů se zde dochovalo torzo honosného paláce, mocná obranná Černá věž a hlavně gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. Jde o naprostý unikát mezi českými hrady. Stojí na ostrohu nad řekou Ohří.
Muzeum v Chebu bylo založeno v roce 1873. Jde o jedno z nejstarších regionálních muzeí v Čechách. V původním objektu, tedy v Pachelbelově domu, byl v roce 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna. Jde ostatně i o nejlépe dochovanou středověkou budovu na náměstí. V muzeu je uloženo na 100 000 sbírkových exponátů. K muzeu náleží i hrázděný statek v nedaleké obci Milíkov.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Tato příjemná procházka krásnou přírodou je dlouhá 1,5 kilometru. Jejím výchozím bodem je obec Komorní Dvůr, který se nachází 5 kilometrů od Chebu. Vede sem i červená turistická stezka. Do obce se dále můžete dopravit vlakem i autobusem. Cílem samotné stezky s třemi panely je vrch Komorní Hůrka, což je vyhaslá sopka. Stezka vede kolem lomu na těžbu sopečného prachu. Sopečný kráter však najdete až na kopci nad lomem. Místo rád a často navštěvoval i J. W. Goethe na jehož popud zde potom vznikla štola. Komorní Hůrka je nejprobádanější sopkou v České republice a zároveň to je i ta nejmladší sopka v Česku. Naposledy byla sopka činná na počátku čtvrtohor. Místo je rovněž opředeno celou řadou pověstí a legend.
Jde o jednu ze tří věží v Česku, která byla v Zelené hoře u Chebu vystavěna na počest Otty von Bismarcka. Dlouho byla nepřístupná, protože stála v zakázaném hraničním pásmu. Po rekonstrukci v roce 2005 byla zpřístupněna lidem. Vyhlídková plošina ve výšce 14 metrů umožňuje pěkný výhled na vršky Českého a Slavkovského lesa, Krušné hory a Smrčiny.
KAM ZA TURISTIKOU?
Cyklostezka do Waldsassenu patří k důležitým cyklostezkám vedoucích okolo Ohře. Trasa je dlouhá 11 kilometrů a díky kvalitnímu povrchu se po ní mohou vydat i in-line bruslaři.
Celá trasa je dlouhá 17 kilometrů a je možné ji zkrátit o polovinu anebo ji absolvovat v opačném směru. Výchozí bod je u Informačního centra ve Františkových lázních a vede po červené turistické značce až na Komorní Hůrku. Odtud pak pokračuje přes mírný kopec do obce Skalná, kde je hrad Vildštejn a také i Muzeum seismiky. Za Skalnou se vydejte po lesní cestě podél řeky Ohře do Chebu. Z Chebu se pak vydejte podél řeky Ohře směrem na Trsnici. Kousek před Františkovými Lázněmi najdete odbočku k Pramenu Natálie,který byl v jisté době vyvážen až do Ameriky. Spolu s Pramenem František patří k těm nejoblíbenějším. Před cílem se projdete okolo pavilonu Solného a Lučního pramene. Jde o nádhernou stavbu. Nádhernými kolonádami dojdete ke Dvoraně Glauberových pramenů, kde jsou hned 3 prameny. Trasa končí u výchozího bodu, tedy u informačního centra.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Lanové centrum v Chebu má okruhy pro ty nejmenší, středně náročný lanový okruh i velké lanové překážky, obří houpačku s volným pádem. Důraz je kladen i na bezpečnost, přes překážky vás doprovodí zkušení instruktoři.
K městu Cheb neodmyslitelně patří i Valdštejnské slavnosti, které tu probíhají každoročně v srpnu. Úplně první slavnosti se zde konaly již v roce 1908. Účelem slavností je připomenout si poslední návštěvu Albrechta z Valdštejna. Novodobé slavnosti se konají od roku 2005.
KAM ZA HISTORIÍ?
Na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad stojí jeden ze symbolů Chebu, Špalíček. Jde o částečně hrázděné domky z 13. století. Celý komplex byl dokončen v 15. století. Jde o soubor 11 kupeckých domů, které se zachovaly až do dnešní doby. Půdní prostory domů sloužily jako skladiště zboží. Dříve k nim patřil ještě jeden blok, ale ten byl v 19. století zbořen. A tak to jsou dnes dva bloky rozdělené uzoučkou Kramářskou uličkou širokou 160 cm.
Kostel patří k těm nejstarším gotickým kostelům v zemi. Františkáni zde působili až do roku 1951. Konala se zde svatba krále Václava II. s Gutou Hasburskou. Dnes je zpřístupněn veřejnosti, konají se zde koncerty.
Klášter klarisek byl v Chebu postaven v 13. století. Klarisky zde měly vlastní kostel. Ten však byl po roce 1700 zbourán a nahrazen novým kostelem. Po zrušení řádu kostel sloužil ke skladování ledu pro pivovar a jednu dobu to bylo dokonce i vězení. Od roku 1912 zde byl chebský archiv. Následně se dal k dispozici padlým z první světové války. Po druhé světové válce sloužil jako sklad německého konfiskovaného majetku. Dnes jde o koncertní a výstavní síň.
V místech dnešního kostela, blízko Mostní brány, kdysi stával městský špitál s kaplí sv. Ducha. Ten zde nechal postavit Přemysl Otakar II. a svěřil ho rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou, jež založila Anežka Přemyslovna. V průběhu staletí bylo místo postiženo několika požáry, několikrát přestavěno i opraveno. V roce 1945 však při vyhození blízkého mostu do vzduchu německými jednotkami, které se snažili zabránit příchodu americké armády, byla zničena i špitální budova. Zdejší kostel a kaple byly přitom těžce poškozeny. Zachránit se nakonec podařilo pouze kostel, který je od roku 1963 hlavním výstavním a koncertním sálem chebské galerie se stálou expozicí. V roce 1997 byl kostel vrácen řádu.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Absolutní žhavou novinkou je nová prohlídková trasa “Pod střechami chebských domů”. Byla otevřena teprve tento rok. Jde o prohlídku kupeckých domů na chebském náměstí. Jde o jedinečný unikát, v jehož rámci se můžete seznámit s významnou technickou památkou historické hodnoty. Ty nejstarší domy zažily Karla IV. Chebské krovy jsou fenoménem, jež přesahuje hranice republiky a snad i střední Evropy. Na malé ploše můžete spatřit konstrukce, které vznikaly v různých časových obdobích. Je jich tu tolik, že by na jejich základě mohla vzniknout encyklopedie stavitelství. Ten nejstarší krov v České republice se ostatně nachází v chebském františkánském klášteře.