Plavecký bazén o 25 metrech v Jablonci nad Nisou disponuje 8 drahami. Pro ty nejmenší, neplavce, tu pak je dětský bazén s brouzdalištěm, chrličem a vodním hřibem. V rekreačním bazénu najdete také dva tobogány a dále vlnobití, masážní lavici, vodní clonu a divokou řeku. Součástí areálu jsou i dvě vířivky. V prostorách plaveckého bazénu najdete rovněž sluneční louku, parní komory, saunu, masáže a solárium.
O Jablonecké přehradě jen málokdo ví, že se ve skutečnosti nazývá Mšeno. Jde o největší přehradu na Jizeře a také jednu z největších ve střední Evropě. Přehrada se nachází v centru Jablonce nad Nisou v bezprostřední blízkosti zdejšího sídliště. Vystavěna byla na počátku 20. století. Jde o oblíbenou relaxační zónu místních. Má velkou zásluhu na tom, jak se zde místním dobře žije.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližší lyžařský areál Jablonci nad Nisou je Severák u Janova nad Nisou. Od Jablonce je jen 8 kilometrů a dostanete se sem i místním autobusem. Severák je znám tím, že to je to nejchladnější místo v Jizerských horách. Jeho tratě jsou vhodné především pro rodiny s dětmi. Středisko nabízí sjezdovky pro začínající i zkušenější lyžaře. O dopravu se tu stará hned několik vleků. Lokalita je pečlivě zasněžována a upravována. Díky osvětlení sjezdovky Arniky si zde můžete dopřát i večerní lyžování. Vedle sjezdovek zde jsou také běžecké dráhy. V areálu neschází ani horská služba.
Areál se nachází poblíž Jablonce nad Nisou v Lučanech nad Nisou. V místě se nachází vlek, sjezdovka i snowpark. Areál je navíc hned vedle místního koupaliště, které můžete využít v letní sezóně. V areálu jsou dvě sjezdovky o délce 350 metrů, přičemž jedna slouží jako snowpark. Dopravu zde zajišťuje vlek typu POMA. Večerní lyžování je zde možno jednou týdně. Svahy jsou denně upravovány a zasněžovány. V případě potřeby zde můžete využít služeb zdejší školy a vypůjčit si zde vybavení potřebné pro lyžování.
Nedaleko Jablonce nad Nisou, pod hřebenem Černé Studnice, se nachází rodinný lyžařský areál s dlouhou tradicí. Lyžaři si zde mohou užít modro-červenou a modrou sjezdovku. Modro-červená sjezdovka je 500 metrů dlouhá a 100 metrů široká s převýšením 100 metrů a modrá sjezdovka je výrazně kratší, pouze stometrová s minimálním převýšením o 15 metrech. Sjezdovky jsou pečlivě udržovány, upravovány a zasněžovány. I zde si můžete užít nočního lyžování. Využít zde můžete služeb zdejší lyžařské a snowboardové školy, ski servisu a půjčovny lyží a snowboardů.
Zkráceně se tomuto areálu říká Běžecký areál Břízky. Najdete ho v příměstské části Jablonce a návštěvníkům nabízí upravené závodní tratě spolu s technickým zázemím. Součástí je i okruh s umělým osvětlení a zasněžováním, který navazuje na tratě o délce 3, 5 a 7 kilometrů. Otevřeno je zde každý den do 22. hodin.
KAM S DĚTMI?
Muzeum hračekJablonecké muzeum hraček se specializuje na hračky našich rodičů a prarodičů. Jde tedy převážně o hračky z let 1940 až 1989, avšak najdete zde i starší. Muzeum je nedaleko centra města. Uvnitř je i stará školní třída. Součástí muzea je i obchod se suvenýry.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Nejen Praha má svůj Petřín, jeden najdete i v Jablonci a také je pěkně na vršíčku. Jde o dříve vyhlášenou výletní restauraci s rozhlednou, která skýtala nádherný výhled na město, Jizerské hory a okolí. Petřín byl vystavěn v roce 1906 a po druhé světové válce se na nějakou dobu proměnil v dětský domov. Po roce 1989 se o něj přetahovali, až jej nakonec zakoupil Evžen Hejsek, který místo opravil a znovu otevřel. Bohužel aktuální stav je ten, že tato dominanta města je momentálně uzavřena, stejně jako i restaurace. Místo opět čeká na svého zachránce.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jaké by to bylo navštívení Jablonce bez vynechání procházky těchto místních legend. Trasa je poměrně dlouhá a má celkem 27 zastavení. Stezka vede nejprve na jih a z Dobré Vody do Rychnova, Pelíkovic, na Kopaninu a do Pulečného. Dále pak pokračuje přes Frýdštejn, Ondříkovice, Vazovecké údolí až do Dolánek u Turnova, kde končí.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zcela jedinečnou expozici najdete v centru Jablonce v nádherné secesní budově zvané Belveder. Muzeum se věnuje příběhu skla, a to od jeho prvopočátku až do současnosti. Vystaveny tu je nejen užitkové sklo, ale i designové sklo, mince a medaile. Představena tu je výroba bižuterie, knoflíků a foukaného skla. Muzeum představuje exkluzivní šperky, luxusní nápojové sklo i bytové doplňky. Děti jsou do prohlídky vtaženy díky interaktivnímu programu, který je spojen s luštěním rébusů, úkolů a možností si spoustu věcí osahat. Vyzkoušet si zde mohou i různé nástroje, které se při práci se sklem užívaly.
KAM ZA HISTORIÍ?
Hned vedle původního historického centra Jablonce nad Nisou, v místě bývalé fary, najdete Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. Tento jiskřivě modrý dům společně s protějším kostelem sv. Anny představuje tu nejstarší a nejvýznamnější historickou památku ve městě. Neměli byste ji proto minout. Manželé Scheybalovi faru zakoupili v minulém století a postupně ji proměnili v pozoruhodné místo archivu a knihovny soukromého badatele, kreslíře a ilustrátora. Po smrti objekt získalo město. V místě naleznete info centrum, galerii, památník a místo kulturního střetávání.
Kostel sv. Anny stojí na Anenském náměstí a tvoří komplex se sochou Panny Marie Karlovské a smírčím křížem. Jde o nejvýznamnější památku Jablonce. Kostel zde byl vystavěn koncem 17. století. Od roku 2004 je majetkem města, které kostel zrekonstruovalo, nainstalovali zde varhany od té doby se zde konají koncerty, výstavy a další kulturní akce.
Stará radnice byla postavena chvíli potom, co byl Jablonec nad Nisou povýšen na město. Stalo se tomu tak v letech 1867-9. Spolu s radnicí zde sídlila pošta a okresní úřad, po postavení nové radnice tu své útočiště našla i knihovna.
Nová radnice vás ohromí svým funkcionalistickým vzhledem s prvky konstruktivismu a neoklasicismu a 5 patry. Interiér je zařízen ve stylu art deco. Zpočátku se zde nacházelo i kino, kavárny a restaurace. Dnes zde sídlí i informační centrum, obchody a galerie. V létě můžete s průvodcem vystoupat na radniční věž, odkud je úžasný pohled do širokého okolí.
Háskova vila patřila jabloneckému exportérovi bižutérie. Vila tu byla vystavěna v třicátých letech a je jednou ze tří nejstarších funkcionalistických vil ve městě. Najdete ji za jabloneckou přehradou a považuje se za jednu z nejkrásnějších ukázek aerodynamického funkcionalismu. Zapsána je dokonce i na seznam kulturních památek České republiky.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Desku najdete v místech, kde kdysi stával oblíbený zájezdní hostinec U zeleného stromu, okolo něhož se začalo usazovat obyvatelstvo. Z desky se dozvíte o legendě, která za vznikem i pomejmenováním města stála.