Městské muzeum a galerie je umístěno do kouzelné vily z přelomu 18. a 19. století. Ta dříve patřila tehdejšímu starostovi Svitav Johannu Budigovi. Uloženy zde jsou obrazy, umělecké terče, umělecko-průmyslové předměty a vzácné knihy z Ottendorfenovy knihovny z 19. století. Velmi vzácnou expozici tvoří i historické pračky. Je to jediná expozice tohoto druhu v České republice. Zachycuje vývoj pracích strojů a dále pak i dobového mýdla a pracích prášků. Další expozice se pak věnuje zdejšímu slavnému rodákovi, Oskarovi Schindlerovi.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Velmi zajímavou naučnou stezkou je 2,5 kilometrová stezka “K pramenům řeky Svitavy”. Trasa vede přes turistiky atraktivní území svitavských rybníků až k prameništi řeky Svitavy. Má celkem 9 zastavení. Jednotlivé tabule vás informují o zajímavostech tohoto místa. Jde zároveň i o východisko dalších značených tras.
Pakliže chcete Svitavy poznat skutečně zevrubně, vydejte se na městský okruh. Naučná stezka vede celými Svitavami a dovolí vám objevit nevšední krásu tohoto města. Více informací o trase vám podá zdejší Infocentrum.
KAM ZA TURISTIKOU?
Dvanáctikilometrová stezka Na Českomoravském pomezí jde mírně zvlněnou krajinou Svitavské pahorkatiny na samotnou hranici evropského pomezí. Na její trase se vám otevřou dosud nevídané a zcela jedinečné pohledy na město. Má celkem 9 zastávek.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Vyhlídková věž mariánského kostela skýtá výhled na náměstí a někdejší svitavské předměstí Nové Město. Ve věži je umístěná historická expozice o duchovních stavbách. Na vrchol věže musíte vystoupat 100 schodů. Při stoupání vzhůru máte možnost na odpočívadlech vidět různé zajímavosti kostela, včetně hodinových strojů a podobně.
Zajímavou atrakcí města Svitavy, je památkový okruh Svitavské vily. Turistická trasa se věnuje místním architektonickým skvostům. Plánek s mapkou najdete v místním Infocentru.
Moderní areál vznikl za rybníkem Rosnička. Venku je umístěna velká posilovna, fitness stezka, cyklostezka, prodloužení naučné stezky “K pramenům řeky Svitavy”. V místě je i trasa pro vozíčkáře.
KAM ZA HISTORIÍ?
Stará radnice vznikla přestavbou staršího domu na náměstí v 16. století. Její vzhled se však radikálně změnil až v 18. století, když vyhořela. Rozsáhlá přestavba se uskutečnila v polovině 19. století, kdy byla zrekonstruována osmiboká věž a interiér byl upraven v klasicistním stylu. Budova je opředena pověstmi. A to všechno kvůli hvězdě a půlměsíci na věžní báni. Ty připomínají vpád Turků na Moravu. V radnici bývaly úřadovny rychtáře, později také soudní síně. Načas se zde usídlila městská spořitelna, četnictvo a věznice. V roce 1933 byl zdejší úřad přestěhován do Langrovy vily a zde se vykonávala už jen drobná agenda. Během druhé světové války tu byl sklad konfiskovaného majetku a po válce se tu usídlil Sbor národní bezpečnosti. Dnes budova slouží ke komerčním účelům.
Dům U Mouřenína původně býval pravovárečný dům, který stál vedle staré radnice a patří k nejstarším dochovaným měšťanským domem. Byl postaven v roce 1554 a je to jeden z mála domů na náměstí, o nichž se ví, kdy vznikl. V 18. století byl dům svitavských purkmistrů přestavěn na zájezdní hostinec. V roce 1776 se v něm ubytoval císař Josef II. V době napoleonských válek zde v roce 1800 přespal ruský vojevůdce Korsakov. Sklepení pro svou unikátní klenbu sloužilo od roku 1861 jako tresor spořitelny. Celý spodek byl spojen s radnicí a ostatními měšťanskými domy. Bohužel zde ve 20. století proběhla poměrně necitlivá přestavba interiérů, dnes je zde informační centrum.
Kostel byl založen ve 12. století. Jde o bazilikální stavbu, která původně měla obrannou funkci. Interiér kostela pochází ze 17. a 18. století. Dominantu kostela tvoří portálový oltář z roku 1684 s obrazem sv. Jiljí od Ludwiga Geisslera. V nástavci oltáře je zavěšen obraz P. Marie z konce 19. století a po stranách jsou sochy sv. Petra a Pavla. Nad oltářem je pak archanděl Michael. V presbytáři naleznete oltář Nejsvětější Trojice. Po stranách vítězného oblouku stojí dva oltáříky se štukatérskou prací brněnského Baltazara Fontany s motivy lebky a zkřížených hnátů. Na zděném oltáři byl vymalován obraz Duší v Očistci z první poloviny 18. století.
Kostel sv. Josefa je pseudorománskou trojlodní bazilikou se dvěma věžemi. Byl vystavěn z červených cihel v roce 1896. I proto se mu říkalo červený. Jeho interiér velmi zajímavý a vzácný. Rozhodně stojí za prohlídku. Na věži jsou 3 zvony: sv. Josef, zvon Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Alfons.
Rodina Langrů patřila ve Svitavách k těm nejváženějším rodinám. Majetek nabyli v 19. století, což jim umožnilo vystavět si vilu v historizujícím stylu, kterou navrhl Germano Wanderley, tvůrce Ottendorfenovy knihovny. Bohužel v době hospodářské krize přišla rodina Langrů nejen o vilu, ale i o své podniky. Dům se dostal do rukou svitavské spořitelně a ta ji v roce 1933 pronajala městu. To sem přestěhovalo radnici. V roce 1942 město budovu odkoupilo. Pořádné rekonstrukce se budova dočkala až v roce 1989, v době, kdy už byla notně zchátralí. Nyní je to jedna z nejkrásnějších budov ve městě.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Klášter byl postaven na Novém Městě. Vysvěcen byl v roce 1868. V roce 1874 byl rozšířen o pozdně klasicistní kapli sv. Vincence. V roce 1876 byla přikoupena také sousední budova v níž byla zřízena dětská opatrovna. Členky řádu se zde staraly o nemocné, děti, kojence a později i seniory. Při odsunu německých obyvatel bylo odvedeno 40 zdejších sester. Většina sester pocházela ze Slovenska. Po dlouholetých neshodách s úřady nakonec tento ústav sestry odešly do kláštera v Mendryce. V posledních letech minulého století tu sloužilo už jen pár posledních sester, které však roce 1997 odešly. Po rekonstrukci se klášter změnil na Domov na rozcestí.