Každý si ideální místo pro koupání představuje jinak. Někdo preferuje přírodní koupaliště, jiní mají rádi rybníky, lomy, řeku nebo moderní koupaliště. Ať už je tomu tak nebo tak, Střední Čechy nabízí od každého něco, a proto si tu každý přijde na své. Pokud bychom však měli přeci jen vyzdvihnout jedno místo ke koupání, bude to určitě koupaliště Mšeno. Pravda, nejde sice o koupaliště, které vás ohromí tobogány a výdobytky moderní doby, jde o nově zrekonstruované malé koupaliště s víc než sedmdesáti pětiletou historií, jež vás okouzlí svým ojedinělým architektonickým stylem art deco. V areálu je padesáti metrový bazén napájený ze skalního pramene, který vyniká čistou a poměrně chladnou vodou. Nechybí tu ani dětský koutek s houpačkami, převlékárny a restaurace.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Monínec se nachází na pomezí s Jihočeským krajem, v oblasti zvané Česká Sibiř. Areál funguje po celý rok. V zimě nabízí dvě červené sjezdovky dlouhé celkem 1800 metrů, snowpark a hotelovou sjezdovku a v létě pak zábavní park. Součástí areálu je i zábavná trať s terénními vlnkami, klopenkami a dalšími překážkami. Nechybí tu ani školní sjezdovka. Zajímavostí Monínce je skialpový a lavinový okruh. V bezprostřední blízkosti sjezdovky se nachází i široká síť běžeckých tratí. K přepravě tu slouží 3 vleky, z nichž jeden je čtyřsedačková lanovka.
KAM S DĚTMI?
Park Mirakulum naleznete v Milovicích nad Labem. Na 10 hektarech je tu pro vás a vaše děti uchystáno spousta zábavy. K dispozici vám tu jsou obří trampolíny a pískoviště, houpačky, lanové centrum podzemní chodby, prolézačky, lesní hřiště, přírodní bludiště, hrad s katakombami i kontaktní ZOO. Součástí areálu je i úzkokolejná železnice, která Mirakulum spojuje se sousedním tankodronem. Tato pohádková země zábavy a poznání je určena dětem do 15 let.
Zámek Loučeň se nachází v okrese Nymburk. Tento romantický zámek s rozlehlým parkem vyniká svým labyrintáriem a také i tím, že se věnuje rodině Thurn-Taxisům. Labyrintárium se skládá z celkem 12 labyrintů a bludišť. Zámek v průběhu roku pořádá rozličné rodinné akce a dětem nabízí speciální dětské nebo čokoládové prohlídky.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Koněpruské jeskyně se nalézají nad obcí Koněprusy uvnitř návrší Zlatý kůň v Chráněné krajinné oblasti Český kras, což je jen 5 kilometrů od Berouna. Jde o největší jeskynní systém v Čechách. Pyšní se svou unikátní výzdobou (krápníky připomínající růžičkovou kapustu). Jeskyně oplývají rovněž i paleontologickými nálezy. Délka jeskyně přesahuje 2 kilometry, a ve dvou patrech je zpřístupněno celkem 620 metrů.
KAM ZA TURISTIKOU?
Lom Velká Amerika, český Grand Canyon je jeden z celé řady lomů, které v oblasti Českého krasu a Karlštejna najdete. Výjimečný je tím, že se jedná o zatopený lom a že se u něj natáčelo několik filmů. Vápenec se zde těží již přes 4000 let. Lom je 800 metrů dlouhý a 200 metrů široký a vstup do jeho areálu je přísně zakázán. Lom si velmi dobře můžete prohlédnout z vyhlídky u parkoviště anebo také i z pěšin, které vedou okolo Velké Ameriky.
Svatý Jan pod Skalou je označován za nejhezčí obec u nás. Toto poutní místo najdete uprostřed skal a lesů Českého krasu nedaleko Karlštejna. Turisty Svatý Jan pod Skalou láká na přírodní krásy i řadu památek. Dominantou obce je vápencová skála Křížek s překrásnou vyhlídkou. Pod skalou stojí mohutný barokní Kostel narození Svatého Jana Křtitele s jedinečným skalním kostelem a travertinovou jeskyní, v níž v 9. století žil chorvatský poustevník Ivan. Vesnicí prochází tři naučné turistické stezky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Železniční muzeum v Lužné je tím největším železničním muzeem u nás. Muzeum se nachází v prostorách bývalé výtopny. V muzeu se můžete pokochat nablýskanými lokomotivami z různé doby. K vidění je tu i řada osobních a nákladních vagónů, pak zde jsou modely vlaků a předměty, které se železnic nějakým způsobem dotýkají. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodového kolejiště.
KAM ZA HISTORIÍ?
Hrad Karlštejn patří k českým symbolům i k nejnavštěvovanějším hradům v České republice. Majestátní hrad najdete jen kousek od Prahy v okrese Beroun. Postavil ho zde ve 14. století Karel IV. jako klenotnici pro korunovační klenoty. V současnosti jde o významnou národní kulturní památku, která vás zve na tři zajímavé prohlídky. V jejich rámci navštívíte Císařský palác, Pokladnici, Klenotnici i kapli svatého Kříže s jedinečnými ikonami od Mistra Theodorika.
Dalším hradem, jehož historie je spojena s Karlem IV. je Křivoklát. Hrad patří vůbec k těm nejstarším v České republice. První zmínka pochází z počátku 12. století. Původní dřevěný lovecký hrad tu nechal vystavět jeden z přemyslovských knížat. Potom, co jej dokončil Přemysl Otakar II., stal se královským sídlem. Hrad byl vyhlášeným státním vězením. Ve vězení zde ostatně byl i Karel IV. Při návštěvě máte možnost vybrat si ze dvou prohlídkových tras.
Kutná Hora, pokladnice stříbra českého království, dodnes dává lidem na odiv své bohatství. Toto krásné město plné památek je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kutná Hora nevyniká pouze svými paláci, hrady nebo zámky, ale především svými svatostánky. Dominantou města je chrám věnované svaté Barboře, kterou začal stavit Petr Parléř dokonce ještě dříve než pražský chrám svatého Víta. K významným památkám Kutné Hory však patří i katedrála Nanebevzetí Panny Marie, cisterciánské opatství v Kutné Hoře-Sedlci, kostel Všech Svatých s věhlasnou kostnicí, kde jsou do dnešních dnů uchovány ostatky z 60 000 lidí, České muzeum stříbra a Galerie Středočeského kraje, která sídlí v budově bývalé jezuitské koleje, hned vedle chrámu sv. Barbory.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Cinibulkova stezka začíná u lázní v Mšeném a po 9 kilometrech toulání se Kokořínskem se zase zpět do Mšeného vrací. Při procházce tu na vás čekají rozmanité pískovcové skály, hrad Kokořín, uměle dotvořené skalní obydlí Nedamy a Staráky, Pokličky a v okolí vesnice Želízy pak sochařsky zpracované Čertovy hlavy. Sochy do pískovcových skal vytesal v polovině 19. století sochař Václav Levý. Jde o zcela unikátní dílo, které dosahuje devíti metrové velikosti.