Město Rožmitál pod Třemšínem najdete v jihozápadní části Brd na úpatí vrchu Třemšín. Nejcennější zdejší památkou byl bezesporu zámek, který však aktuálně chátrá. Za zmínku proto stojí barokní kostel svatého Jana Nepomuckého a kostel Povýšení svatého Kříže, který najdete ve Starém Rožmitále, v němž působil jako ředitel kůru a kantor Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční. Za návštěvu pak stojí i zdejší muzea, jako například Muzeum historických automobilů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Největší atrakcí v celé Chráněné krajinné oblasti Brdy jsou dva sousedící rybníky, které najdete v původním vojenském prostoru. Koupání je zde sice zakázáno, ale rybníky tvoří krásnou scenérii, která za navštívení rozhodně stojí. Rybníky slouží k chovu ryb a tak si tu na své přijdou zejména rybáři. K rybníkům se dostanete po turistické stezce pěšky nebo na kole.
KAM ZA TURISTIKOU?
Nejvyšší vrchol Brd je Tok s výškou 865 metrů. Není nikterak nápadný. Horu tvoří náhorní plošina a její východní svahy zabírá vojenská střelnice. Jinak je vrchol pokryt hustým kobercem vřesu, borůvčí a brusinkami. Na úbočí pramení hned několik toků, a proto se zde nachází i několik studánek. Takřka bez ustání tu vane vítr. V zimě je tu dost sněhu a je to proto ráj pro běžkaře. Vrchol je často ponořen do mlhy. Když je však azurové nebe, můžete odtud vidět Prahu, Milešovku, Klínovec, Ještěd, Sněžku, Českomoravskou vrchovinu, Šumavu i Novohradské hory.
Třemošná hora je jedním z nejnápadnějších vrcholů Středních Brd. Vrchol najdete asi 5 kilometrů od centra Příbrami a je tak výraznou dominantou celého Příbramska. Hora je zajímavá svým porostem, který dosahuje až věku 180 let a tak stromy v některých místech dosahují obdivuhodných rozměrů. Díky hustému zalesnění však z vrcholu není nic vidět. Na úbočí se však nachází vyhlídka zvaná Orlov. Krásnou vyhlídkou je i Kazatelna, kterou najdete jen kousek pod vrcholem. Na vrchol se dostanete z Příbrami po zelené.
Brdy střeží dva vrcholy - Plešivec a Velká Baba. Na Plešivci v době bronzové stálo hradiště a i dnes, po tolika letech, tu můžete nalézt základy obydlí. Okružní výšlap přes tyto dva vrcholy doporučujeme započít v Běštíně, kdy pak půjdete přes Plešivecké jezírko, jež vás okouzlí svou smaragdovou barvou. Od jezírka pokračujte na vyhlídkovou skalní plošinu. Z Plešivce se dostanete na Klínek, Křižatky a k Plešiveckému viklanu. Za rozcestníkem Nad Křižatkami pak cesta stoupá na Velkou Babu, kde údajně sídlí duch Fabián, strážce to Brd. Odtud pak sestoupíte dolů a skončíte ve výchozím bodě. Trasa je dlouhá 14 kilometrů.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zcela unikátní muzeum jaderného zbrojení naleznete v podzemním bunkru mezi obcemi Míšov a Borovno v Brdech. Jde o pevnost Javor 51, jež je technickým unikátem a skutečnou lahůdkou pro všechny milovníky bunkrů a vojenské historie. Expozice se věnuje době, kdy hrozila studená válka. V bunkru byly uloženy jaderné hlavice. Prohlídka je velice zajímavá, ale je zapotřebí, abyste před ní nejprve vyplnili a odeslali registrační formulář na webu provozovatele.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zříceninu hradu Valdek naleznete ve výcvikovém prostoru Jince, kam dojdete po turistické trase z Podluh do Neřežína. Hrad Valdek údajně postavil Oldřich Zajíc, avšak již v 15. století jej vlastnil král Václav IV. Pak se majitelé hradu střídali, ale víceméně spíše pustl. Už v roce 1623 existují záznamy, v nichž se o něm hovoří jako o zpustlém. Na hradě se natáčela část F. L. Věka.
Zámeček Tři Trubky se nachází na desetikilometrové turistické trase Třítrubecké údolí. Trasa začíná na náměstí Strašic, odkud se po žluté stezce, podél Padrťského potoka, dostanete k hájovně zvané Amerika, dále k zámečku Tři Trubky, do údolí Obecnického potoka a nakonec na konec Třítrubeckého údolí, tedy k Borskému sedlu. Za prohlídku stojí rovněž i Strašice, jež mají nevšední vzhled vojenského městečka doplněné o lidovou architekturu. Najdete tu i Muzeum Středních Brd. Samotný lovecký zámeček Tři Trubky leží v srdci středních Brd na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka. Zajímavé na tomto zámečku je to, že tu pobýval jistou dobu jak Tomáš Garrigue Masaryk, tak i Edvard Beneš (během německé okupace pak polní maršál Walther von Braunchitsch). Po válce se zámeček stal sídlem generálů a pohlavárů ministerstva obrany vlády a pravidelně vítal ty nejvyšší představitele Varšavské smlouvy. Bohužel většina památek z interiéru byla přesunuta na nedaleký Dobříš. Zámek se dochoval ve velmi dobrém stavu a mělo by zde vzniknout návštěvnické centrum Chráněné krajinné oblasti. Zajímavostí je i to, že zde již 160 let roste jedle Douglaska, která je údajně druhou nejvyšší v Česku.
Zámek Dobříš najdete na úpatí Brd jihozápadně od Prahy. Zámek vystavěný ve francouzském stylu vás okouzlí svým rokokovým vzezřením a francouzskou zahradou a anglickým parkem.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Údolí Němých je laický název dodnes velmi tajemného místa obklopeného ostnatým drátem v údolí Rezervy. Oblast ohraničují vrcholy Koruna, Jordán a Hlava. A pro mnohé je stále velkou záhadou. Vstup je zde možný pouze na základě detekce oční sítnice a co se zde děje, vám nikdo nepoví. Jedná se o vojenský objekt, který v období studené války tu bylo vybudováno podzemní bojové velitelství Československého frontu, v němž se plánovaly rozhodné a rychlé údery na tehdejší nepřátele. Jde o velmi pěkné místo, které se nachází v samotném srdci Brd.