Jedním z nejzajímavějších míst ke koupání v Novohradských horách je Pohořský rybník. Ten byl vybudovaný pro usnadnění plavby dřeva po Černé, Malši a Pohořském potoku. Šlo prý o jeden z nejmenších toků v Evropě, které byly upraveny a užívány pro splavení dřeva. Vybudován zde byl již v půli 18. století. Obec se stejným názvem se tu potom objevila o pár let později. Konec 2. světové války však znamenal i konec dosud prosperující obce, protože tu žili především německy mluvící lidé. Dnes zde dochází k oživení, protože se rybník začíná užívat k rekreačním účelům. Voda je příjemná, čistá, pouze plná rašeliny.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál Kozí Pláň je určen především rodinám s dětmi. K dispozici je tu pro vás jedna sjezdovka s délkou 1000 metrů a 3 vleky. Denně upravované zdejší sjezdovky jsou osvětleny a uměle zasněžovány. Lyžování je zde možné i ve večerních hodinách. Pokud vám vyhládne, využít můžete zdejší občerstvení. Areál nabízí lyžařskou školu.
KAM S DĚTMI?
Buškův Hamr je jeden ze třech funkčních hamrů v Česku. Hamr byl postaven v roce 1780 na místě původního mlýna na kostní moučku. Hamr pracoval až do padesátých let minulého století. Své výrobky dodávali do železářství v Trhových Svinech, které rovněž vlastnila. Majitelé hamru měli dokonce i jakousi železářskou síť. Dnes na Buškově hamru najdete expozici hamernictví. Hamr stojí zhruba 1 kilometr jihozápadně od Trhových Svinů v podhůří Novohradských a Slepičích hor.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Kraví hora, původně Kamenná hora, patří k významným dominantám celých Novohradských hor. Na jejím vrcholu (ve výšce 953 metrů) se nachází skalní hradby, což je množství izolovaných skal s 10 metrů vysokou Napoleonovou hlavou. Mimo toho tu stojí i železná vojenská hláska z roku 1989, která byla v roce 2001 přestavěna na telekomunikační věž a rozhlednu. A tak se vám po zdolání 129+1 schodů u nohou rozvine kouzelný pohled do krajiny. Spatřit odtud můžete nejen okolní vrcholy, ale i ty šumavské a na jihu dokonce Alpy. Na Kraví horu se dostanete z Hojné Vody po zelené nebo strmější červené stezce.
KAM ZA TURISTIKOU?
Tento celkem nenáročný sedmi kilometrový okruh údolím můžete zdolat pěšky i na kole. Začátek trasy začíná ve městě Nové Hrady. Odtud potom vedou šipky k branám unikátního anglického lesoparku s naučnou stezkou a vodopádem. Údolí je nazváno po baronce Terezii Buquoyové, která zde vybudovala malé soukromé lázně a rekreační budovy. Místo je považováno za jedno z nejkrásnějších v Novohradských horách. Chloubou je zdejší umělý vodopád. Nedaleko něj najdete tvrz Cuknštejn a dále pak Hamr.
V Novohradských horách se nachází i dva nejstarší pralesy ve střední Evropě. Jde zároveň i o dvě nejstarší přírodní rezervace. Jsou jimi Žofínský a Hojnovodský prales. Zatímco Žofínský prales není veřejnosti zpřístupněný, Hojnovodský prales naleznete na seznamu UNESCO a vede jím tří kilometrová naučná stezka. Do pralesa se dostanete po červené značce z obce Hojná voda.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Cyklistická stezka s tímto názvem vede po hranici s Rakouskem a částečně kopíruje řeku Malši. Celá trasa je dlouhá 24 kilometrů na české straně a 26-70 kilometrů na rakouské straně. Stezka se věnuje historii mlýnů a hamrů. Kromě nich však poznáte i přírodu v Pomalší. Cestou máte možnost prohlédnout si hned několik starých mlýnů a hamrů. Pakliže zabloudíte na rakouskou stranu, najděte si muzeum, které se věnuje péči o prádlo, je zajímavé.
KAM ZA HISTORIÍ?
K nejstarším novohradským obcím patří zcela výjimečná ves Žumberk. Je jednou ze třech dochovaných opevněných vesnic v Evropě. Zdejší gotická tvrz z 15. století byla v 17. století přestavěna na krásný renesanční zámeček, v němž je uložena expozice lidového malovaného nábytku. Návštěvu tvrze byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Na ostrohu nad řekou Stropnicí postavili Vítkovci v místě staršího hradiště strážní hrad zvaný Nový Hrad. Hrad hlídal Cestu z Čech do Rakouska, která prochází přímo do pod hradem. Hrad byl, jako ostatně i jiné památky v Česku, v roce 1945 vyvlastněn Státními statky a lesy. Rozsáhlé rekonstrukce se však dočkal až v roce 2000. Na hradě byste si neměli nechat ujít prohlídku gotických interiérů, obrazová galerie a exponáty z hyalitového skla.
Hrad Cuknštejn je jednou z nejlépe dochovaných tvrzích v Čechách. Tvrz zde zde stála již ve 14. století. Dnešní podoba však pochází z konce 15. století. Od počátku 17. století ji vlastnil rod Buquoyoů, kteří tvrz vlastnili až do roku 1945. Dominantou zříceniny je osmiboká tvrz. Zajímavostí je, že se zde natáčel seriál Ať žijí rytíři.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Velmi zajímavý kamenný útvar, kterému se říká kamenná pyramida, najdete na okraji luční cestě mezi obcemi Dlouhá Stropnice-Paseky a Dobrá Voda. Jde o dva na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 metrů. Svým tvarem útvar připomíná hřib. Od pyramidy je pěkný výhled do okolí. V místě jsou umístěny lavičky pro odpočinek. Kousek odtud, asi 300 metrů, směrem k Dobré Vodě najdete stylovou dřevěnou zvoničku.