Oblíbeným místem pro výlety i koupání jsou v Slavkovském lese Komáří rybníky, které tu vytvořili již v roce 1514. Najdete je poblíž Horního Slavkova. Původně sloužily ke zvýšenému přívodu vody do zdejších dolů. Ke koupání se aktuálně užívá větší rybník, který má i v parných měsících čistou a velmi chladnou vodu, za což může to, že nádrže jsou průtočné. Pakliže nejste fandové přírodního koupání, navštívit můžete kupříkladu KV arenu v Karlových Varech, což je multifunkční zařízení, které návštěvníkům nabízí venkovní bazén, dětský bazén, brouzdaliště, výukový bazén a tobogán Součástí komplexu je i podvodní masážní lavice a lehátko, chrliče, masážní stěnové a dnové trysky, perlička, whirpool, odpočívárna, ochlazovací bazének a sauny.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejznámějším lyžařským střediskem ve Slavkovském lese jsou Mariánské Lázně v jehož okolí je upravováno přes 30 kilometrů lyžařských tras. Upravované tratě pro běžkaře najdete i v okolí Březové u Sokolova. Ve zbytku Slavkovského lesa je rovněž možno pobíhat na běžkách, avšak cestu si už musíte prošlapat sami.
KAM S DĚTMI?
Park Boheminium je čtvrtým největším parkem miniatur v Evropě. Najdete ho jen kousek od Mariánských lázní. Jde vůbec o tu nejnavštěvovanějších atrakcí v Karlovarském kraji. K vidění tu máte ty nejznámější památky v nejmenší podobě, a proto byste jeho návštěvu neměli vynechat.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Mariánské Lázně vás okouzlí svou malebností, parky i kolonádami. Lázeňské město je plné příjemných vycházkových cest, jež vás provedou okolo architektonických skvostů města. V centru se pak nachází novobarokně secesní litinová kolonáda a hlavní lázeňská promenáda s několika prameny i spolu se zpívající fontánou se světelnou show.
Třetím městem ideálním k pozvolným procházkám a rozjímání jsou Františkovy Lázně. I ty byly známé již od středověku, avšak stejně jako u sousedních lázní, i ony se proslavily až v 18. století. Toto malebné město s šachovnicovým půdorysem vás zaujme řadou empírových a klasicistních budov, Zasazenými do klidných parků a lesoparků. Neschází tu ani dvě romantické vyhlídkové věže, Salingburg, moderní Aquaforum.
KAM ZA TURISTIKOU?
Nad městečkem Krásno se nachází Krásenský vrch s jednou z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Postavena byla takřka před 100 lety. Jde o 25 metrů vysokou věž s vnějším schodištěm. Věž připomíná tu v Babylóně a nabízí nevšední pohled do okolí.
Komorní Hůrka je tou nejmladší sopkou v České republice. Najdete ji nedaleko Chebu a Františkových Lázní. Sopka vznikla na dně vysychajícího slaného jezera. Naposledy byla sopka činná na počátku čtvrtohor. A možná vás zaujme i to, že Komorní Hůrka patří k těm nejprobádanějším sopkám na celém světě.
Nedaleko Františkových Lázní se nachází Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, v němž najdete i spoustu minerálních pramenů a oxid uhličitý. Krajinou vede naučná stezka. V rezervaci se nachází i stanice pro záchranu živočichů, daňčí obora a ptačí expozice.
KAM ZA ZÁBAVOU?
I když Karlovy Vary byly založeny Karlem čtvrtým již okolo roku 1350, jejich éra přišla až v 18. a 19. století. Dnes jsou těmi nejznámějšími lázněmi v Evropě. Srdcem lázní je Vřídelní kolonáda. Za návštěvu zde stojí i podzemí a dále pak historické jádro města, které vyniká svou poněkud nabubřelou architekturou. Návštěva Karlových Varů se neměla obejít ani bez návštěvy rytecké a sklářské dílny Moser. Upozornit musíme i na to, že se zde každý rok na začátku prázdnin koná prestižní filmový festival.
KAM ZA HISTORIÍ?
Ke zcela unikátním pamětihodnostem zdejšího regionu patří Národní památka Klášter premonstrátů v Teplé. Klášter se nachází poblíž Mariánských Lázní ve městě Teplá. Založen byl již ve 12. století velmožem Hroznatou. Památka vyniká malým a velkým muzejním sálem, pracovnou knihovníka, historickou knihovnou se 100 000 svazky (jedna z nejstarších a nejvýznamnějších v Česku) a galerií. Součástí je rovněž i expozice portrétů všech opatů od 12. až do 20. století.
Impozantní hrad stojí na skalním ostrohu, obklopený ze tří stran řekou Ohří. Výraznou dominantou hradu je i vysoká (26 metrová) věž. Hrad býval označován za “klíč ke Království českému”, a proto nesměl být nikdy prodán. Hrad patřil k těm nejpevnějším místům Evropy, který nedobili ani ti největší válečníci.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou patří k těm nejzachovalejším českým hradům v Česku. Pyšní se unikátní památkou evropského významu, relikviářem svatého Maura. Jeho významnost je možno srovnávat s korunovačními klenoty. Majestátní hrad byl původně celním hradem. K bohatství jeho majitelé přišli v dobách, kdy se zde začal těžit cín. V 18. století zde byl vystavěn barokní zámek s terasovými zahradami. Terasy zdobily bazénky a fontány.
Klasicistní zámek Kynžvart je spojen s rodem Metternichů. Zámek obklopuje krásný anglický park. Zdejší park o rozloze takřka 100 hektarů patří k těm největším v Čechách. Uvnitř pak najdete kuriozity a dokonce i několik mumií.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Vydejte se na průzkum do doby dávno minulé, navštivte druhý geopark v České republice, který se rozkládá také i v Bavorsku. U nás ve Slavkovském lese, v Karlovarském a Plzeňském kraji. Jde o nejaktivnější oblastí Českého masivu spojené s tektonickou a vulkanickou činností, vývěry termálních vod a seismickou aktivitou. Oblast je charakteristická pro svá hluboká údolí, nápadné skalní útvary a rašeliniště. Do oblasti spadá Andělská Hora, Božídarské rašeliniště, čedičové varhany u Hlinek, Chodovar, Dyleň, Kladské rašeliny, Lazurový vrch, Horní Blatná, Přimda, Rotavské varhany, Smraďoch, údolí Ohře a další.
Tak takový pohled se vám naskytne, když se vyšplháte na zdejší rozhlednu. Není tu snad více tajemné místo než toto. Mystická hora, která je opředena pověstmi. Krudum pojmenovali Keltové. Kdysi bývala těžko dostupná, dnes tu však vede kvalitní cesta. Za návštěvu stojí i pozůstatky pozdně románské stavby a kostela svatého Mikuláše. V minulosti se zde dobýval ametyst.