Jaké lepší koupaliště bychom vám měli doporučit než to třiceti kilometrové, které najdete v překrásném údolí pod barokním zámkem Vranov nad Dyjí? Místo je ideální pro letní dovolenou. Zdejší kvalita vody patří k těm nejlepším v celé České republice. Užít si tu můžete koupání, jachting, windsurfing i plavby na lodích. Najdete tu vodní šlapadla, půjčovnu lodiček i tobogán. Na své si tu však přijdou nejen milovníci vodních sportů a historie, ale i turistiky a cyklistiky. Pokud preferujete spíše moderní koupání, můžeme vám doporučit aquapark v Únanově.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
I když Národní park Podyjí není rájem pro sjezdaře, je však rájem pro běžkaře. Zajímavé běžkařské trasy najdete zejména v okolí Vranova nad Dyjí, Lesné, Čížova a Hardeggu. Jde o velmi netradiční činnost v této oblasti, avšak velmi atraktivní, protože poskytuje zcela nový pohled na okolní krajinu. Běžkování je zde povoleno na všech vyznačených turistických a cyklistických stezkách.
KAM S DĚTMI?
Pokud zvažujete, kam s dětmi a aquapark by to neměl být, doporučujeme vám navštívit Prehistoric park v Chvalovicích, kde najdete stálou expozici prehistorických zvířat. Vystaveno tu je na 50 oživlých dinosaurů v životní velikosti. Vystavené modely se pohybují, vyluzují zvuky a skutečně vypadají jako živí. Návštěva parku je tak skutečným zážitkem. Děti se tu interaktivně zabaví a dozví se nenásilnou formou různé informace o dávné minulosti. Zahrát si tu mohou i na paleontology. Atrakce baví jak malé, tak i jejich rodiče.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Zdejší Ledové sluje mohou být pro někoho překvapením. Nachází se pod kopcem Větrník mezi Čížovem a Vranovem. Jejich délka dosahuje minimálně dvou kilometrů. Vnitřek slují je až do léta pokryt ledovou výzdobou. K samotným jeskyním je momentálně z důvodu ochrany zakázán. Prohlédnout si je můžete z vyhlídky od turistického altánu u Opuštěného říčního meandru. Sluje najdete na hezké procházce z Čížova do Vranova.
KAM ZA TURISTIKOU?
Nejkrásnějším a nejzajímavějším útvarem v Podyjí je nejspíš Braitava, lesní komplex, který najdete na pravém břehu Dyje. Jde o nejvyšší místo Vranovska i celého okresu Znojma. Malý kamenný menhir tu označuje místo s nejvyšším bodem Býčí hory (536 metrů). Les má takřka pralesní charakter. Pohodlně se sem dostanete od Podmyče. Pozor, na samotnou Braitavu však vstup není povolen, protože jde o vzácnou přírodní lokalitu. Nejvyšší část Braitavy je zajímavý i tím, že je přímo na hranici s Rakouskem a dále zde stojí Lovecký letohrádek Lusthaus, který dnes slouží Národnímu parku Podyjí. Nejzajímavější stavbou v areálu je pak kamenná rozhledna, z níž však dnes není možné nikam dohlédnout. Podívat se sem můžete pouze s průvodci NP Podyjí.
Šobes je jednou z nejstarších a nejznámějších vinic v České republice, kterou najdete v oblasti známé jako Devět mlýnů uprostřed Národního parku Podyjí. Díky tomu, že se nachází na jižním úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje, se vyznačuje specifickým mikroklima. Jde o jednu z 10 nejlepších vinic v Evropě. Plocha vinice má asi 16 hektarů a pěstuje se na ni asi 11 hektarů vína. Dostupná je po staré Římské cestě z Podmolí anebo z Hnanic. V letních měsících tu můžete ochutnat místní vína. Šobes se nachází na mezinárodní cyklostezce Greenways.
KAM ZA ZÁBAVOU?
K nejvyhledávanějším zdejším atrakcím patří bezesporu seskok z mostu přes Vranovskou přehradu. Je to obdoba Bungee Jumpingu. Jde o skok z mostu na dynamickém laně nad Švýcarskou zátokou. Skáče se z legendárního mostu, který je znám z pohlednic, spojující vranovskou pláž s promenádou. Pokud si na seskok netroufáte, můžete zkusit Lanový park Vranov, který najdete v kempu Camping Vranovská pláž, jenž je určen pro dospělé i děti.
KAM ZA HISTORIÍ?
Nad Vranovskou přehradou se hrdě tyčí barokní zámek Vranov nad Dyjí. Klenot středoevropského baroka vznikl po řadě přestaveb z původního románskogotického hradu, který tu stál již na začátku 12. století. Největší unikátností jsou interiéry, které se věnují rodu Althannů. Vybrat si můžete hned ze 3 prohlídkových okruhů.
Jedním z nejstarších hradů na českém území je hrad Bítov. První zmínky o tomto hradu pochází už z počátku 11. století. Hrad najdete u Vranovské přehrady v oblasti, která je známá jako Moravské Švýcarsko. Po vymření Přemyslovců se Bítov dostal do rukou Lichtemburků, kteří ho proměnili v kamenný hrad, obohatili ho o kapli Nanebevzetí Panny Marie a rozšířili jej ještě o další části. V rámci prohlídkových okruhů máte možnost prohlédnout si palácové interiéry, zbrojnici, vězení, hladomornu, mučírnu i hradní kapli. Na hradě najdete i rozsáhlou sbírku tuzemských i cizokrajných zvířat, včetně té největší sbírky vycpaných psů na světě. V přilehlém lesoparku pak najdete 140 významných stromů v lipové aleji.
Hrad Cornštejn najdete v Bítově, asi 8 kilometrů severozápadně od Vranova nad Dyjí. Do dnešních dnů se dochovaly jen pozůstatky na vysokém ostrohu nad Dyjí blízko ústí Želetavky. Vzhledem k tomu, že byl rekonstruován, najdete tu opravené dřevěné ochozy, hradní areál, dělostřeleckou baštu a sklepení.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Malý hrádek Lampelberg, strážce vinic, naleznete na česko-rakouských hranicích ve viniční oblasti Ječmeniště. Hrádek byl postaven v roce 1860 na nejvyšším pahorku v dané lokalitě. Z místa však není pouze krásný výhled do krajiny, ale také je tu i sezónní vinárna s občerstvením. Konají se tu rovněž i degustace vína.