K největším atrakcím Olomouce bezesporu patří ZOO Olomouc, jež najdete na Svatém Kopečku. V zahradě se chová na 350 druhů zvířat v celkovém počtu 1700 kusů. K největším atrakcím zoologické zahrady patří lemuři, vlci arktičtí, medvědi baribalové a mravenečníci. Raritou zahrady je rovněž 32 metrů vysoká vyhlídková věž, z níž jde vidět za dobrého počasí i nejvyšší horu Jeseníků - Praděd. V ZOO se dále nachází lanové centrum a safari.
V centru Olomouce najdete interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci, jež je určeno dětem i dospělým. Muzeum se nachází v místě bývalého vojenského skladu. Pevnost se snaží návštěvníky hravou formou obeznámit s vědou a výzkumem. Objekt nachází hned několik rozličných expozic.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Procházkou v předhradí Olomouce projdete oblastí vymezenou ulicemi Wurmovou, Křížkovského, třídou 1. Máje a náměstím Republiky. V této oblasti se nachází především barokní kanovnické rezidence, kterým dominuje arcibiskupský palác na Biskupském náměstí. Palác je zpřístupněn veřejnosti. Prohlídky se tu konají každý den. Dále tu stojí i kostel P. Marie Sněžné. Dojdete k němu od arcibiskupského paláce okolo kašny Tritonů na náměstí Republiky. Poslední zajímavou stavbou v této lokalitě je Jezuitská budova, která sahá až k úpatí Michalského vrchu. Jde o soubor vrcholně barokních objektů, jehož součástí je i kaple Božího Těla.
KAM ZA TURISTIKOU?
Olomouc oplývá nejen ohromným počtem svatostánků, ale i unikátním opevněním, jež zde vznikalo od konce 18. století. Tvořilo ho na 20 pevnůstek a vojenských objektů, které dnes najdete na třiceti kilometrové naučné stezce. Ta je přístupná pěším i cyklistům. Ne všechny se bohužel do dnešních dnů podařilo uchovat. Některé jsou v soukromém vlastnictví a některé jsou obnoveny a zpřístupněny. Kromě nich na stezce najdete i prachárny, reduty, špitál a další vojenské stavby.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Mezinárodní zahradkářská výstava již brzy oslaví 110 výročí. Jedná se o každoroční velmi oblíbenou a vyhledávanou výstavní událost, kterou navštíví průměrně 80 000 návštěvníků. Jde o nejstarší a největší mezinárodní květinovou výstavní akci. Vedle dalších výstav se zde konají i různé soutěže. Zdejší skleníky patří k těm největším České republice.
KAM ZA HISTORIÍ?
Barokní sloup Nejsvětější Trojice stojí na Horním náměstí v Olomouci. Jde vskutku o monumentální stavbu, nejvyšší svého druhu v České republice, v jejímž středu se nachází 35 metrů vysoký sloup. Sloup patří k morovým sloupům, jenž byl vybudován mezi lety 1716 a 1754, jež posvětila i císařovna Marie Terezie. Stavbu zdobí 18 soch světců, 12 světlonošů, 6 reliéfů s polopostavami apoštolů i sousoším Nanebevzetí Panny Marie, kterou najdete ve střední části sloupu a dále pak vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice. Pod sloupem se potom nachází kaple. Památka je zapsána na seznam UNESCO.
Olomouckou radnici najdete na Horním náměstí, kde stojí již šest století, Nevšední atrakcí je zdejší orloj, který je zasazen do severní fasády radnice. V rámci prohlídky radnicí máte možnost nahlédnout do kaple i věže. Budova je čtyřkřídlá s vnitřním dvorem. Součástí je i kaple svatého Jeronýma, který zdobí unikátní kroužená klenba. Věž je vysoká 75 metrů. V létě můžete vystoupit na zdejší ochoz.
Svatý Kopeček je skutečnou barokní perlou, která skrývá to nejcennější tajemství víry. Poutní místo vzniklo v 17. století. Klášter zde byl již od roku 1078. Vystavěný kostel byl v roce 1995 povýšen na baziliku minor. Vyzdoben je mnoha uměleckými skvosty. Bazilika je kromě pondělí zpřístupněna široké veřejnosti.
Olomouc má několik dominant, jednou z nich je Katedrála svatého Václava. Ohromí vás svými třemi loděmi a věží vysokou 102 metrů, která je tou nejvyšší novogotickou věží v Česku. Uvnitř se nachází renesanční kaple svatého Stanislava s bronzovým náhrobkem biskupa Kuena a mramorový náhrobek posledních olomouckých Přemyslovců. Na severní straně je pak upravená kaple svatého Cyrila a Metoděje, gotická sakristie a kaple svatého Jana Křtitele. V katedrále se nachází i ten největší zvon na Moravě.
Trojice kopulí barokního kostela svatého Michala je jednou z dominant Olomouce. Barokní kostel zde byl přestavěn z gotického kostela, který byl vysvěcen v roce 1251. Jednolodní kostel s postranními kaplemi se může pochlubit bohatou sochařskou a malířkou výzdobou. Jde vůbec o první kopulovitou stavbu na Moravě. Sochy v hlavním průčelí potom patří k těm nejhodnotnějším dílům olomouckého barokního sochařství.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Dnes již bývalý klášter Hradisko byl v Olomouci zřízen v roce 1078 řádem benediktýnů ze Strahova, jež v roce 1150 vystřídali premonstráti. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel svatého Štěpána spolu s dalšími objekty. Budova dodnes patří k těm nejmohutnějším dílům středoevropské barokní architektury. Po zrušení v roce 1790 připadl klášter armádě, ta zde zřídila sklad, pak zajatecký tábor a nakonec vojenskou nemocnici, ta zde ostatně sídlí dodnes a jde tak o nejstarší vojenskou nemocnici v České republice. V místech bývalé márnice vzniklo muzeum s expozicí věnované historii nemocnice. Unikátní interiéry i exteriéry kláštera si můžete i dvakrát do měsíce prohlédnout.