Co vidět v Olomouci

Autor fotografie: RadekS Wikipedie
Pokud byste při své návštěvě chtěli navštívit všechny zdejší kostely, pořádně se naběháte. Olomouc je totiž krásným historickým městem s druhou největší památkovou rezervací v České republice, jež oplývá spoustou klášterů, kostelů, chrámů, muzeí a dalších církevních památek. K největším chloubám města patří barokní sloup Nejsvětější Trojice, který najdete i na seznamu UNESCO. Olomouc však není pouze o církvi a jedinečné historii, je také město studentů. Koná se zde proto spousta festivalů. Na své si zde přijdou i sportovci, a to především milovníci cyklistiky a vodáctví.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Aquapark Olomouc
Aquapark Olomouc nabízí vodní radovánky v jakémkoliv počasí. Má totiž venkovní i vnitřní část. K dispozici tu máte vodní plochu o celkové rozloze 1200 metrů čtverečních. Aquapark je vůbec tím prvním adrenalinovým aquaparkem na Moravě. Venku se nachází dva bazény (dospělý a dětský), jehož součástí je 115 metrů dlouhý tobogán. Kromě něj se můžete těšit rovněž i na lanové atrakce, jungleland a hřiště pro beachvolejbal. Vnitřní areál disponuje jedním z největších tobogánů v České republice, který je dlouhý 123 metrů. Vedle něj tu jsou whirpooly, vodní hřib, skluzavka, vodní trychtýř, proudový kanál, vodní děla, vířivky, chrliče a masážní lavice a další atrakce.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski Areál Hlubočky
Nejbližším lyžařském areálem u Olomouce je Ski Areál Hlubočky. Tento příměstský areál najdete cca 20 kilometrů od Olomouce. Rozkládá se v nadmořské výšce 290-390 metrů nad mořem a je tím nejvýznamnějším lyžařským areálem na střední Moravě. Je ideální především pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře, i když i zkušení lyžaři si zde jistě přijdou na své. V areálu jsou dvě červeno-modré sjezdovky a jedna modrá sjezdovka. Přeprava je zajištěna třemi vleky. K dispozici tu máte i lyžařskou školu. Areál umožňuje rovněž i večerní lyžování.
KAM S DĚTMI?
ZOO Olomouc

Autor fotografie: Korinek Wikimedia
K největším atrakcím Olomouce bezesporu patří ZOO Olomouc, jež najdete na Svatém Kopečku. V zahradě se chová na 350 druhů zvířat v celkovém počtu 1700 kusů. K největším atrakcím zoologické zahrady patří lemuři, vlci arktičtí, medvědi baribalové a mravenečníci. Raritou zahrady je rovněž 32 metrů vysoká vyhlídková věž, z níž jde vidět za dobrého počasí i nejvyšší horu Jeseníků - Praděd. V ZOO se dále nachází lanové centrum a safari.
Pevnost poznání

Autor fotografie: Lehotsky Wikimedia
V centru Olomouce najdete interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci, jež je určeno dětem i dospělým. Muzeum se nachází v místě bývalého vojenského skladu. Pevnost se snaží návštěvníky hravou formou obeznámit s vědou a výzkumem. Objekt nachází hned několik rozličných expozic.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Předhradí

Autor fotografie: Palickap Wikimedia
Procházkou v předhradí Olomouce projdete oblastí vymezenou ulicemi Wurmovou, Křížkovského, třídou 1. Máje a náměstím Republiky. V této oblasti se nachází především barokní kanovnické rezidence, kterým dominuje arcibiskupský palác na Biskupském náměstí. Palác je zpřístupněn veřejnosti. Prohlídky se tu konají každý den. Dále tu stojí i kostel P. Marie Sněžné. Dojdete k němu od arcibiskupského paláce okolo kašny Tritonů na náměstí Republiky. Poslední zajímavou stavbou v této lokalitě je Jezuitská budova, která sahá až k úpatí Michalského vrchu. Jde o soubor vrcholně barokních objektů, jehož součástí je i kaple Božího Těla.
KAM ZA TURISTIKOU?
Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Autor fotografie: lehotsky Wikimedia
Olomouc oplývá nejen ohromným počtem svatostánků, ale i unikátním opevněním, jež zde vznikalo od konce 18. století. Tvořilo ho na 20 pevnůstek a vojenských objektů, které dnes najdete na třiceti kilometrové naučné stezce. Ta je přístupná pěším i cyklistům. Ne všechny se bohužel do dnešních dnů podařilo uchovat. Některé jsou v soukromém vlastnictví a některé jsou obnoveny a zpřístupněny. Kromě nich na stezce najdete i prachárny, reduty, špitál a další vojenské stavby.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Veletrh FLORA

Autor fotografie: I Sáček senior Wikimedia
Mezinárodní zahradkářská výstava již brzy oslaví 110 výročí. Jedná se o každoroční velmi oblíbenou a vyhledávanou výstavní událost, kterou navštíví průměrně 80 000 návštěvníků. Jde o nejstarší a největší mezinárodní květinovou výstavní akci. Vedle dalších výstav se zde konají i různé soutěže. Zdejší skleníky patří k těm největším České republice.
KAM ZA HISTORIÍ?
Sloup Nejsvětější Trojice

Autor fotografie: Herbert Frank Wikimedia
Barokní sloup Nejsvětější Trojice stojí na Horním náměstí v Olomouci. Jde vskutku o monumentální stavbu, nejvyšší svého druhu v České republice, v jejímž středu se nachází 35 metrů vysoký sloup. Sloup patří k morovým sloupům, jenž byl vybudován mezi lety 1716 a 1754, jež posvětila i císařovna Marie Terezie. Stavbu zdobí 18 soch světců, 12 světlonošů, 6 reliéfů s polopostavami apoštolů i sousoším Nanebevzetí Panny Marie, kterou najdete ve střední části sloupu a dále pak vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice. Pod sloupem se potom nachází kaple. Památka je zapsána na seznam UNESCO.
Radnice v Olomouci s Olomouckým orlojem

Autor fotografie: Jiří Pohlídal Pixabay
Olomouckou radnici najdete na Horním náměstí, kde stojí již šest století, Nevšední atrakcí je zdejší orloj, který je zasazen do severní fasády radnice. V rámci prohlídky radnicí máte možnost nahlédnout do kaple i věže. Budova je čtyřkřídlá s vnitřním dvorem. Součástí je i kaple svatého Jeronýma, který zdobí unikátní kroužená klenba. Věž je vysoká 75 metrů. V létě můžete vystoupit na zdejší ochoz.
Svatý kopeček

Autor fotografie: SchiDD wikimedia
Svatý Kopeček je skutečnou barokní perlou, která skrývá to nejcennější tajemství víry. Poutní místo vzniklo v 17. století. Klášter zde byl již od roku 1078. Vystavěný kostel byl v roce 1995 povýšen na baziliku minor. Vyzdoben je mnoha uměleckými skvosty. Bazilika je kromě pondělí zpřístupněna široké veřejnosti.
Katedrála svatého Václava

Autor fotografie: xkomczax Wikipedie
Olomouc má několik dominant, jednou z nich je Katedrála svatého Václava. Ohromí vás svými třemi loděmi a věží vysokou 102 metrů, která je tou nejvyšší novogotickou věží v Česku. Uvnitř se nachází renesanční kaple svatého Stanislava s bronzovým náhrobkem biskupa Kuena a mramorový náhrobek posledních olomouckých Přemyslovců. Na severní straně je pak upravená kaple svatého Cyrila a Metoděje, gotická sakristie a kaple svatého Jana Křtitele. V katedrále se nachází i ten největší zvon na Moravě.
Kostel svatého Michala

Autor fotografie: Lehotsky Wikimedia
Trojice kopulí barokního kostela svatého Michala je jednou z dominant Olomouce. Barokní kostel zde byl přestavěn z gotického kostela, který byl vysvěcen v roce 1251. Jednolodní kostel s postranními kaplemi se může pochlubit bohatou sochařskou a malířkou výzdobou. Jde vůbec o první kopulovitou stavbu na Moravě. Sochy v hlavním průčelí potom patří k těm nejhodnotnějším dílům olomouckého barokního sochařství.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Klášter Hradisko

Autor fotografie: Lehotsky Wikimedia
Dnes již bývalý klášter Hradisko byl v Olomouci zřízen v roce 1078 řádem benediktýnů ze Strahova, jež v roce 1150 vystřídali premonstráti. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel svatého Štěpána spolu s dalšími objekty. Budova dodnes patří k těm nejmohutnějším dílům středoevropské barokní architektury. Po zrušení v roce 1790 připadl klášter armádě, ta zde zřídila sklad, pak zajatecký tábor a nakonec vojenskou nemocnici, ta zde ostatně sídlí dodnes a jde tak o nejstarší vojenskou nemocnici v České republice. V místech bývalé márnice vzniklo muzeum s expozicí věnované historii nemocnice. Unikátní interiéry i exteriéry kláštera si můžete i dvakrát do měsíce prohlédnout.