Vodní nádrž Hracholusky najdete zhruba 20 kilometrů severozápadně od Plzně. V jejím okolí se nachází velké množství chat, rekreačních objektů a kempů. Na hladině panuje rušný provoz. Jde nejen skvělé místo ke koupání, ale i k rybaření, vodnímu lyžování, potápění, jachtingu a plavbě. Po přehradě plují vyhlídkové lodě, ale i lodě soukromých vlastníků. Lodě si zde můžete rovněž zapůjčit. Okolí se pak hojně využívá k turistice nebo cykloturistice.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Přimda je menší lyžařské centrum, jež najdete hned u Tachova. V areálu se nachází dvě sjezdovky a dva vleky. Jde o menší areál, který je však pečlivě udržovaný a zasněžovaný. Menší sjezdovka je osvětlena a umožňuje i noční lyžování. Vyzkoušet tu můžete i snowtubing. Svůj prostor tu má i sáňkování a bobování.
KAM S DĚTMI?
Ideální zdejší atrakcí pro děti i školní kolektivy je Královská dědičná štola Prokop, patřící k Hornickému skanzenu Stříbro, jenž se věnuje dějinám dobývání rud na Stříbrsku. Jde o expozici důlní techniky, která je spojena s prohlídkou královské dědičné štoly Prokop. K vidění zde jsou důlní vozy, vrtací kladiva, okovy, hydrauliku, nakladače a mnoho dalšího. Replika štoly přibližuje, jak to fungovalo při těžbě. Královská dědičná štola Prokop je dodnes přístupná návštěvníkům v délce 700 metrů, přičemž prohlídka trvá cca 80 minut.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Pouze pár kilometrů od hraničního přechodu Rozvadov se nachází jedno magické místo, které poznamenali šikovné ruce Kolowratů. Zámeček pojmenovaný po řecké bohyni lovu Dianě. Zámek je dodnes krásný a zachovalý. Lovecký zámeček byl vystavěn ve velmi osobitém stylu architektem Janem Santinim. Obklopuje ho Kateřinský potok a anglický park spolu s lesem. Není to les ledajaký, má totiž pralesní charakter a žije v něm mnoho chráněných živočichů a roste i spousta chráněných rostlin.
KAM ZA TURISTIKOU?
Český les je chráněnou krajinnou oblastí, která od pradávna tvořila přirozenou hranici mezi Německem a Českem. Jde o hluboké lesy plné divoké zvěře, jež se v průběhu času obohatily o řadu malebných vesniček a osad. K jejich zániku však došlo po druhé světové válce, kdy byla oblast neprodyšně uzavřena a příroda tak opět mohla obnovit to, co ji předtím člověk vzal. Oblast najdete mezi Folmavou a Broumovem. Dnes jsou tyto lesy protkány hustou sítí stezek a cyklotras, o nichž však dodnes příliš mnoho lidí neví a tak je tu stále poklidně.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Nedaleko Kladrub, se v malebné krajině nachází i zámek Alfrédov, který jen o chlup unikl záhubě. Tyhle chmurné časy už jsou naštěstí pryč. Dnes je to místo čilého ruchu, a to díky golfovému hřišti, které tu vzniklo. Spolu s ním byl rovněž obnoven i zámecký areál. V zámku dnes sídlí restaurace a hotel. Kromě toho Alfrédov dnes všem milovníkům golfu nabízí 18 jamkové golfové hřiště. Kromě něj tu můžete rybařit, lovit zvěř anebo odpočívat ve wellness.
KAM ZA HISTORIÍ?
Úchvatnou památkou na Tachovsku je Kladrubský klášter, sídlo benedektinů , jež byl vystavěn ve stylu barokní gotiky. Klášter najdete i 10 kilometrů od Stříbra. I tento klášter je výtvorem Jana Blažeje Santiniho Aichla. Klášter zde založil již kníže Vladislav I. počátkem 12. století. Kladrubský klášter dlouho patřil k těm nejbohatším v Česku. Bohužel za Josefa II. byl klášter zrušen a proměněn v kasárna, potom v nemocnici a následně i invalidovnu. V roce 1825 koupil klášter maršál kníže Alfréd I. Windischgrätz, který sem umístil pivovar, rodinný archiv a knihovnu. V současnosti je klášter zpřístupněn široké veřejnosti.
Jen pár kilometrů od Tachova se nachází mikroregion Bor, které je známé i jako mikroregion Borsko. V jeho jádru najdete malebné a poklidné město, jež lákalo křesťanské poutníky. Město je plné památek. Základem je hrad (posléze zámek), který posléze dal vzniknout celému městu. K zámku přiléhá zámecký park s rybníkem. Zámek je veřejnosti přístupný. Při příjezdu do Boru vás ihned zaujme chrám svatého Mikuláše. Chrám vznikl z původního barokního kostelíka, z něhož zůstala městská věž. Za kostelem najdete další pamětihodnosti, tedy bývalý špitál, později využívaný jako klášter s kaplí svatého Jana Křtitele. V Boru se nachází i vysvěcená loreta, v níž je uložená zázračná soška Černé Madony.
Hrad Přimda, nebo spíše zřícenina, je nejstarší kamenný hrad v Česku. Ruiny stojí na vrcholu skalnatého hřebene nad stejnojmenným městečkem v severní částí Českého lesa. Dodnes se neví, kdy byl přesně postaven. Podle kronik zde původní dřevěný hrad stál už na počátku 10. století. Šlo tedy o německý hrad, který nechal postavit Altenburg.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V poněkud zastrčené části Českého lesa se nachází kouzelné místo, které láká k návštěvě. Leč, zatím je poněkud opomíjeno. Cestu k Šelmberku najdete na Naučné stezce Sklářství v okolí Lesné, znamená však pěti kilometrovou zacházku. Šelmberk je podivnou přírodní památkou, kterou tvoří skupinky zvláštních skalních bloků, které tu jakoby nepatřily. Připomínají okultní obydlí či okultní božiště. Budí dojem, že je tu museli zasadit nějací obři. Na jednom z nich kdysi stál jakýs hrádek, který však byl záhy zničen a dnes se tu můžete dívat pouze na jeho nepatrné pozůstatky. Nikdo vlastně dodnes neví o co se jednalo.