Autor: Chmee2 (zdroj: commons.wikimedia.org)
Autor: wikimedia Chmee2
Lanový park Libín, spolu s dětským parkem, skýtají spoustu neotřelé zábavy. V areálu se nachází celkem 6 tras s více než 80 překážkami s celkovou délkou jeden kilometr. Lanový park je v současnosti tím největším svého druhu v celé střední Evropě. Ukotven je ve výšce 4-20 metrů. Minimální vzrůst účastníka je 130 nebo 150 centimetrů. Otevřen je i v nočních hodinách. Nedaleko od něj se nachází i rozhledna Libín.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Gutštejn
Autor: Huhulenik wikimedia
Zříceninu hradu Gutštejn najdete nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic. Hradu dominuje dvaceti metrová věž. Hrad vznikl počátkem 14. století, ale už v polovině 16. století byl označen za neobydlený. V okolí zříceniny je krásná krajina. Na zámek se dostanete příjemnou procházkou. Gutštejn je aktuálně v rekonstrukci, a proto je prozatím nepřístupný.
KAM ZA TURISTIKOU?
Čerchov
Autor: Lubor Ferenc Wikimedia
Nejvyšší horou Českého lesa je Čerchov. Hora, vysoká 1042 metrů, vyniká nejstarší rozhlednou v Česku. Místo dřevěné stavby byla pak vystavěna 25 metrů vysoká kamenná Kurzova věž. Nutno však upozornit, že tato oblast byla po 2. světové válce vojenským prostorem, nepřístupným veřejnosti. Až po roce 1989 byl vrchol lidem zpřístupněn. Dnes se odtud můžete kochat krásnými pohledy do kraje.
Naučná stezka Lesná
Autor: David Paloch, Wikipedie
Stezka je deseti kilometrovým okruhem, jež vychází z obce Lesná a stejně tam tak i končí. Prochází takřka celou Chráněnou krajinnou oblastí Český les. Stezka se zaměřuje na dřívější osídlení, přírodní zajímavosti, pálení dřevěného uhlí, výrobu potaše, dřevěných předmětů, palivového dříví a výrobu skla. Trasa má celkem 10 zastavení.
Naučná stezka rašeliništěm Podkovák
Autor: Mojmír Churavý Wikimedia
V Chráněné krajinné oblasti Český les se nachází i vzácné rašeliniště známé jako Podkovák. Stezka vede severní částí Černého lesa. Trasa končí na zastřešeném odpočívadle s vyhlídkou na rašelinová jezírka.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Železniční show v Domažlicích
Je to skutečný ráj pro všechny milovníky vlaků. Nachází se v garáži pana Jaroslava Šimáčka. Vše je doplněno o zábavný a zajímavý výklad a světelné a zvukové efekty. Součástí vlakové expozice je i muzeum železnice a výstava železničních modelů. K vidění tu je Orient expres, lokomotivy vypouštějící páru, velkou vlakovou loupež a další atrakce.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Bor
Autor: MiPi Wikipedia
Zámek Bor najdete u Tachova. Původně šlo o vodní hrad pánů ze Švamberka, který byl přestavěn na pseudogotický zámek. Najdete ho v údolí Lužního potoka. Zámek je skutečným unikátem, protože se zde dochovala řada středověkých prvků. V rámci prohlídky máte možnost nahlédnout do interiérů, kaple svatého Vavřince a rovněž i do staré válcové věže, která dnes slouží jako rozhledna.
Zámek Bezdružice
Autor: Vlach Pavel Wikipedie
Barokní zámek Bezdružice je vidět z velké dálky. Hrdě se totiž tyčí na návrší nad stejnojmennou obcí. Zámek nejvíce proslavil šlechtic a cestovatel - Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Pyšní se unikátní sbírkou loveckých trofejí a vycpaných zvířat. Prohlédnout si tu můžete rytířský sál, trůnní sál, knihovnu, černou kuchyň, loveckou chodbu, velký sál a salonky.
Hrad Krasíkov
Autor: Huhulenik Wikimedia
Další velmi zajímavou památkou, kterou najdete v Českém lese je hrad Krasíkov, dříve známý jako Švamberk. Jde spíše o jeho ostatky. Osídlení zde bylo již od pravěku. Hrad zde byl založen okolo roku 1250. Jeho historie se přestala psát v 15. století. Pak se na něm usídlil švédský generál s 300 vojsky a pustošili okolí. V roce 1659 zemřel poslední ze Švamberků, který zde byl uložen do rodové hrobky. Do dnešních dnů tou největší dominantou je Kaple svaté Máří Magdalény.
Zámek Horšovský Týn
Autor: Petr Kinšt wikimedia
Zámek Horšovský Týn je významnou renesanční památkou a zároveň i dominantou stejnojmenného města. Zámek patří k těm nejvíce zpřístupněným objektům v České republice. Součástí je gotická kaple, zbrojnice, galerie českých panovníků a renesanční bydlení. Na zámku najdete rovněž i salóny, taneční sál a knihovnu.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jízdárna Světce
Autor: Rik Vrba Wikimedia
Jízdárna Světce představuje unikát, který u nás nemá obdoby. Jde o největší stavbu svého druhu v Čechách a po té vídeňské pak v celé střední Evropě. Vystavěna byla v polovině 19. století a vyniká zejména svým krovem. Jízdárna je dlouhá 60,2 metrů a vysoká 26,3 metrů. V budově byla kovárna, uhelna, sklady, byt kováře, prostory pro svoz hnoje a dále pak lóže, ochozy, obytné prostory. Bohužel pováleční éra jí dala zabrat. Ke konci 20. století to s ní bylo vážně nahnuto. Naštěstí prošla důkladnou rekonstrukcí a dnes je již opět veřejnosti přístupná. Nutno se však předem objednat.