V centru Děčína se nachází moderní aqupark, který poskytuje celoroční vyžití (má letní i zimní vnitřní část). Nejmenším venkovním bazénem je ten, co má 25 metrů a je hluboký pouze 1,2 metrů. Vedle něj tu však je i 50 metrový bazén. Dále je tu i moderní polyfunkční bazén, který si udržuje teplotu vody o 1,5 stupně níže, než jak tomu je ve zbylých bazénech, čímž nabízí příjemné osvěžení. Aquapark disponuje i s potápěčskou jámou. Kromě všech těch bazénů, vám zábavu zajistí řada vodních atrakcí, k nimž patří kupříkladu divoká řeka, masážní lehátka, skluzavky a vodotrysky. Vzhledem k tomu, že areál je otevřen až do 21 hodin, užít si zde můžete i večerní koupání za příznivější cenu. Vnitřní areál pak nabízí 25 metrový plavecký bazén s 6 dráhami, pneutobogán, dva klasické tobogány a divokou řeku. Vyzkoušet si tu můžete i plavání s ploutvemi.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším lyžařským střediskem Děčínu je nejspíše ten v Telnici. Lyžařské středisko Zadní Telnice je ostatně největším lyžařským střediskem ve východní části Krušných hor. Tradice lyžování je tu dlouhá a její historie sahá až do doby před první světovou válkou. Již v roce 1965 zde bylo vybudováno vůbec první umělé zasněžování na území Československa. Dnes tu máte k dispozici sjezdovky o celkové délce 5060 metrů. Zasněžováno je přitom 4250 metrů z nich. Dráhy jsou rozděleny do devíti sjezdových tratí. V Telnici je dále také jedna lanovka a 6 vleků, lyžařská škola, půjčovna lyží a snowboardů.
KAM S DĚTMI?
Víte, že jedna z nejhezčích českých zoologických zahrad se nachází v příjemném lesoparku v Děčíně? V ZOO v současné době žije na 150 druhů zvířat. Není to mnoho, ale pravdou zase je, že se Děčín zaměřuje na chov vzácných a málo známých zvířat, které nikde jinde nepotkáte. Největší její chloubou jsou medvědi grizzly. Součástí ZOO je rovněž i expozice s velkým akváriem, kterou najdete na Rajských ostrovech, tedy asi 700 metrů od ZOO. ZOO se nachází na Pastýřské stěně, kam se nejprve musíte vyškrábat. Autobus sem totiž přímo nejede.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Nejkouzelnějším místem na děčínském zámku je Růžová zahrada. Ta je ohraničena salou terrenou s krásnou freskovou výmalbou z roku 1678. Růžová zahrada bývala jednou z nejznámějších rosárií v habsburské monarchii. Místo je skutečnou oázou, kde se konají koncerty, výstavy i svatby.
Prostor pod zámkem se začal proměňovat v 18. století, kdy se zde postupně začaly objevovat drobné zahradní a okrasné stavby jako skleníky a oranžérie, či čajový pavilon na jižní straně svahu zámku. V 19. století byl již celý svah rozčleněn terasami a bylo tu již 18 vytápěných skleníků se sbírkami orchidejí, kamélií a dalších tropických rostlin. Pod jižními zahradami pak vznikl park na Mariánské louce. Bohužel v roce 1932 sem přišla armáda a ta zničila vše, co mohla. Odstranila skleníky, vybudovali tu stáje a nástupiště. Po válce devastace pokračovala, protože se tu vybudovaly garáže, dílny, sklady, nádrže na pohonné hmoty a dokonce i vepřín. Část zahrad se proměnila v smetiště. Nakonec zde byl vybudován autokemp s koupalištěm, ale ten naštěstí spláchla povodeň a na jeho rekonstrukci se nepodařilo naštěstí najít peníze. Díky tomu je postupně park obnovován a získává svou původní krásu.
KAM ZA TURISTIKOU?
Proč řadím Pastýřskou stěnu mezi turistiku? Protože i když cesta vzhůru je poměrně krátká a dosahuje maxima jednoho kilometru, jde o pořádný krpál, jehož vyšlápnutí vám dá zabrat. Pravdou však je, že veškerá námaha je nakonec spravedlivě odměněna krásnou vyhlídkou. Na vrcholu ve výšce 160 metrů se nachází i stylová zážitková restaurace, kterou si mnoho lidí mylně zaměňuje se zámečkem. Restauraci se říká také nebíčko (cesta do nebíčka je vždy těžší než do peklíčka) a byla postavena v roce 1905. Skalní masiv Pastýřské stěny je rozhodně tou nejvýraznější přírodní dominantou, která se navíc nachází uprostřed města. I přes skutečnost, že výstup nahoru je poměrně strmý, je velmi oblíbeným a vyhledávaným cílem.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dá se říct v centru města se nachází Cesta do nebíčka, která je jednou z možností, jak můžete zdolat Pastýřskou stěnu. Cesta je zajištěna ve skalním terénu a je přístupná pouze fyzicky zdatným s horolezeckou zkušeností. Ferrata nabízí hned 14 možností výstupu. Nástup na ferratu se nachází na děčínském nábřeží. A jde o ohromně dobrodružný zážitek.
Jaká by to byla návštěva Děčína kdyby nebyla spojena s plavbou po řece. Plavba lodí jednoduše k Děčínu patří. A vůbec nejkrásnější je pozorovat kaňon řeky Labe přímo z paluby lodi. Plavbu přitom můžete kombinovat s pěší turistikou anebo cyklistikou. Z Děčína je možno pořádat výlety do Ústí nad Labem, Hřenska, Bad Schandau i do Drážďan.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek v Děčíně tvoří krásnou dominantu města, kterou můžete sledovat z těch nejrůznějších míst. Hrdě se tyčí na pravém břehu nad řekou Labe a Ploučnice, kde stojí na pískovcové skále. Zámek patří k nejvýznamnější historické památky na severu Čech a zároveň to je i jeden z nejnavštěvovanějších objektů. Dnes zámek nabízí hned tři prohlídkové okruhy. V průběhu dějin zde sídlili knížata, byla to vojenská pevnost i sídlo významných rodů. Vystřídalo se na něm hned několik armád a dokonce i ta sovětská, která se na něm uhnízdila v roce 1968 a opustila ho až v roce 1991. Zámek je krásně opraven a jeho prohlídka je skutečným zážitkem.
Staroměstskému kamennému mostu se říká také Zubatá bába, a to proto, že jde o starý most z 16. století se zcela charakteristickým zubatým vzhledem. Most se klene přes řeku Ploučnici a dnes byste si ho díky zástavbě snad ani nepovšimli. Stojí však nedaleko zámku. Most zdobí sochy od Brokofa.
Malebné náměstíčko, na němž stojí Kostel povýšení svatého Kříže vám vezme dech. Octnete se jakoby v jiném světě. Je to místo, kde se zastavil čas. Místo působí zahraničním dojmem a přitom jen za zdí je areál zámku Děčína. Pakliže si chcete odpočinout od ruchu města, rozhodně vám mohu doporučit zastávku na zdejší zahrádce v některé z místních kaváren. Samotný kostel působí majestátně a má vskutku velmi jedinečnou atmosféru. Vystavěn byl v 15. století tehdejším majitelem Jankem z Vartenberka. Chrám připomíná vatikánský chrám svatého Petra, ale je v něm zcela zřetelný vliv chrámové architektury a italských předloh.
Synagoga v Podmoklech je jedinou dochovanou synagogou v oblasti bývalých Sudet, která přežila druhou světovou válku. Budova byla postavena v roce 1906 v pseudoorientálním stylu s výraznými secesními prvky. Synagogu najdete na cestě z Podmokel na Pastýřskou stěnu. Během okupace sloužila wehrmachtu jako skladiště, od roku 1941 tu byla letecká modelárna hitlerjugend a pak opět vojenské skladiště. Z vnitřku synagogy zmizelo skoro veškeré vybavené, a to včetně Tóry. Dnes je nově zrekonstruovaná a patří k těm nejvýznamnějším památkám v Děčíně.
V Děčíně-Chrástu stojí Thunská hrobní kaple sv. Jana Nepomuckého, jež je pseudogotickou stavbou, která sloužila jako soukromý rodinný svatostánek nad rodovou kryptou Thun-Hohensteinů. Rodinní členové zde byli pohřbíváni do roku 1935. V roce 1995 po domluvě s rodinou Thunů došlo ke zpopelnění ostatků a jejich přestěhování do krypty kostela Povýšení sv. Kříže u děčínského zámku.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Houpačky na zastávce v Tyršově ulici jsou novým projektem Dmitrije Pljonkina a je skvělým nápadem, o kterém však ví povětšinou jen místní a náhodně se o ní dozví i kolemjdoucí turisté. Designové studio má však v plánu rozmístit po Děčíně více takových houpaček. Jejich nosnost je 100 kilogramů a jsou určeny především mladým. Houpačky si okamžitě získaly oblibu. Nutno říct, že se na nich neustále někdo houpe. Čekání na autobus se tak stává příjemnějším a řada lidí sem míří záměrně jen pro možnost pohoupání.