Novomlýnské nádrže to je soustava třech vodních nádrží, které byly vybudovány na dolním toku Dyje v sedmdesátých letech minulého století. Jde o jednu z nejvýznamnějších rybářských lokalit na jihu Moravy. Horní nádrž slouží k rekreaci. Najdete zde také kemp. Lokalita je užívána ke koupání, windsurfingu, rybolovu a lodní přepravě. Prostřední nádrž představuje nejvýznamnější zimoviště severských hus, kterých je každoročně na 30 000. Na malých ostrůvcích žijí také kachny, chocholačky, zrzohlávky, velké kolonie racků, rybáků a mnoho dalších jiných ptáků. Za pohled stojí i mořští orli. Dolní nádrž se věnuje zavlažování okolí, výrobě elektřiny, rekreaci a rybolovu. Okolí je hustě protkáno pěšími a cyklistickými stezkami.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Němčičky jsou tím nejníže položeným lyžařským areálem nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Areál se nachází v nadmořské výšce 180-240 metrů. Jeho převýšení tak činí asi 60 metrů. Zalyžovat si zde můžete na dvou uměle zasněžovaných a pravidelně udržovaných sjezdovkách (350 metrů dlouhých). Pro děti tu je pak 21 metrů dlouhá sjezdovka. O přepravu se tu stará jeden lyžařský vlek. Vzhledem k tomu, že zdejší sjezdovky jsou osvětleny, vychutnat si zde můžete i noční lyžování. Areál disponuje půjčovnou lyží, ski servisem a lyžařskou školou.
KAM S DĚTMI?
Dominantou Pálavských vrchů je zřícenina gotického hradu zvaná Děvičky. Hrad se nachází západně od obce Pavlov na špatně přístupné skále asi 1 kilometr od největšího vrcholu Pálavy, Děvína. Zřícenina svou polohou spadá do Národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Pálava představuje tu nejteplejší a také takřka nejsušší oblast v České republice. Jde o lokalitu, kterou prošli lovci mamutů, Keltové i vojáci z X. římské legie. Nachází se zde proto dost míst, které stojí za to, abyste je navštívili. Jde kupříkladu o Kočičí kámen, Tabulovou nebo Růžový vrch apod. Celou Pálavou navíc prochází řada turistických a cyklistických stezek.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jeskyně na Turoldu se nachází jen 5 kilometrů vzdušnou čarou od Dolních Dunajovic. Turold naleznete však již v Mikulově. Jde o největší jeskynní systém v Česku, který se vyznačuje velmi členitým systémem chodeb. Jeskyně Na Turoldu spolu s jeskyní Liščí díra tvoří systém o délce 2,5 kilometru. Místo krápníků je pro zdejší jeskyni typická turoldská výzdoba, kterou nikde jinde v Česku nenaleznete. Svými tvary připomíná korálový útes. Veřejnosti je zpřístupněno 300 metrů prohlídkové trasy. Spodní chodby strmě klesají dolů a jsou uzavřeny vodou. V hloubce 37 metrů se nachází jezerní dóm s osm metrů hlubokým jezerem. Jezero je velké 30x17 metrů.
KAM ZA ZÁBAVOU?
I Dolní Dunajovice mají své vlastní muzeum vinařství, které se věnuje historii vinařství v obci. V muzeu jsou vystaveny nástroje, které vinaři užívali při práci. Akci pak můžete spojit s ochutnávkou zdejšího vína.
Za toho největšího rozmachu obce se zde víno pěstovalo takřka na čtvrtině půdy. Dnes je tomu již sice jinak, ale stále patří k těm největším vinařským obcím v Česku. Oblast je ideální hlavně pro pěstování bílých odrůd vín. Dnes tu najdete na 30 vinných sklepů, které vedou k širokým a vysokým chodbám hluboko v podzemí. Obecní kolonii pak tvoří asi 10 sklepů různého stáří. Typickým prvkem je středový rizalit, který chrání vstup do sklepa. I zde se pravidelně každoročně konají akce zvaná Letní otevřené sklepy. Nejbližší košt zde proběhne již tento rok v prosinci po Mikuláši.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dominantou obce je farní kostel svatého Jiljí. Jeho výstavba se datuje do 16. století. Kostel zdobí fresky a obrazy významného malíře Jana Sterna z 18. století. Stejně stará je i přilehlá fara.
Zajímavou památkou v obci je i pranýř z 18. století a sochy třech svatých. Jde o skutečnou vzácnost, kterou naleznete v centru obce.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jde pomalu o ztracený svět. Lokalita se nachází mezi obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí. Jde o zvláštní území, které ještě za války bylo skryto pod vinohrady, sady a polnostmi. Ostatně, strmé terasy po starých vinicích tu máte možnost spatřit i dnes. Po válce toto území však zůstalo ležet ladem. V tu chvíli se zde zastavil čas. Dnes je to takový ztracený svět. Stojí mimo zájem veřejnosti, nevede tudy ani žádná turistická značka. Místo dnes oplývá růstem vzácných bylin. Některé z nich jsou na pokraji vyhynutí. Jde kupříkladu o pelyněk Pančicův, některé orchideje, katrán tatarský apod.