Součástí kempu ve Strážnici je i moderní koupaliště. Areál návštěvníkům nabízí padesáti metrový plavecký bazén, neplavecký bazén, sociální zázemí, šatny a 77 metrů dlouhý tobogan. Na pozemku se nachází rovněž i bufet a minigolfové hřiště.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším areálem Strážnici je SKIPARK Filipov, který najdete kousek za Javorníkem u Velké nad Veličkou. Areál je vhodný pro začátečníky i pokročilé lyžaře. Místo je hojně navštěvované snowboardisty i lyžařskými kurzy. Lyžování je zde možné na dvou sjezdovkách. Jedna je osvětlená a dlouhá 500 metrů. Tato sjezdovka má převýšení 85 metrů a je také zasněžovaná. Dětská sjezdovka je dlouhá 80 metrů a její převýšení je pouze 8 metrů. I ona je uměle zasněžovaná. Ski park dále disponuje dvěma vleky typu POMA, dětským vlekem a lanovým vlekem v lyžařské škole. Povrch sjezdovek je pravidelně upravován rolbou. Díky kvalitnímu osvětlení je zde možné vychutnat si i večerního lyžování. V místě se nachází bufet i bezplatné parkoviště.
KAM S DĚTMI?
Pod tímto odborným názvem se skrývá soubor hned několika unikátních památek a expozic. Jednou z nejvíce jedinečných expozic je ta umístěná v druhém patře strážnického zámku, která se věnuje nástrojům lidové hudby. Vystaveno je zde na 400 hudebních nástrojů.
Strážnický zámek najdete v krásném prostředí na kraji města. Obklopuje ho velmi pěkný zámecký park s tou nejdelší platanovou alejí ve střední Evropě. V parku se však nachází vzácné stromy z těch nejrůznějších koutů světa. Zámek je dnes sídlem Národního ústavu lidové kultury, který spravuje i další významné památkové objekty. Strážnický zámek svou dnešní klasicistní podobu získal v 19. století. Prostory zámku jsou postupně opravovány a zpřístupňovány veřejnosti. V prvním patře se tedy brzy budete moci těšit na další zámecké interiéry. Nejnověji byla návštěvníkům zpřístupněna zámecká kaple s historicky cenným oltářem. V místě se i nachází historická knihovna s 13 000 svazky. Zajímavá je i zdejší zámecká galerie.
Pod Národní ústav lidové kultury patří i Skanzen Strážnice. Areál s více než 60 zajímavými budovami umístěnými na 16 hektarech. Jde o ukázku lidové architektury z 18. století. Vidět zde můžete původní stavební postupy, lidová řemesla, tradiční zemědělství, chov zvířat a blíže zde můžete poznat i historii vývoj vinohradnictví.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Užijte si zde to, co nikde jinde nemáte šanci uvidět. Tak, jako mají Hustopeče svoje mandloně, tak Strážnice mají oskeruše. Jde o největší strom Evropy s chutnými a mocně léčivými plody, které je možno konzumovat čerstvé, sušené, v marmeládách, moštech i ve formě pálenky. Tradičně se zde koná i Oskorušobraní a v nedaleké Tvarožné Lhotě se pak v dubnu koná i Slavnost oskoruší. Od dubna do září tu máte rovněž možnost navštívit muzeum oskoruší a po celý rok je tu pro vás přístupná příjemná sedmi kilometrová procházka - naučná oskorušová stezka, která prochází okolo stromů, jimž je i více než 500 let. Oskoruše rostou vzácně po celé Evropě, ale zde jich je nejvíce. Mladých stromů je málo a jsou i málo plodné.
Trasa městského okruhu je dlouhá 4 kilometry a prochází těmi nejzajímavějšími místy města Strážnice. Její začátek je u Turistického informačního centra a prochází okolo Vyhlídkové městské věže, kostela svatého Martina, kostela Panny Marie, mlýna (Památníku bratrského školství, pálenice a moštárny), městského muzea, synagogy a židovského hřbitova, přístavu Strážnice, skanzenu, zámku, zámeckého parku, modrotiskové dílny a Veselské brány. Nakonec skončíte v bodě, odkud jste vyrazili.
KAM ZA TURISTIKOU?
Baťův kanál dnes slouží k rekreačním účelům. Je to turistická vodní cesta. Lidé zde tráví dovolenou anebo se tu ve svém volném čase projíždí. Užít si zde můžete projížďku na lodi a možné je zde si i loď pronajmout. Reálné tu jsou i projížďky výletní lodí.
Moravské vinařské stezky propojují 10 vinařských oblastí, na 280 vinařských obcí. Všechny jsou pak napojeny na páteřní Moravskou vinnou stezku. Na trase leží 70 vinařských obcí a 10 chráněných přírodních lokalit i významných historických a architektonických památek.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Každý rok o posledním víkendu v červnu se ve Strážnici koná naprosto jedinečný festival folkloru. Víte, že se jedná o jeden z nejstarších folklorních festivalů na světě? V roce 2018 to bude již po sedmdesáté třetí. Festival pořádá Národní ústav lidové kultury a koná se v areálu strážnického skanzenu. Každý rok se můžete těšit na velmi pestrý program. Součástí je mimo jiné i slavnostní průvod. Festival je mezinárodní a potěší vás svou krásou lidových písní, krojů a tanců. Každoročně se zde koná soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, tance, který je zapsaný na seznam UNESCO. Bez dobrého jídla se festival neobejde, takže tu na vás čeká i spoustu regionálních lahůdek.
Modrotisk patří k tradiční lidové tkanině, kterou máte možnost vidět na ženských krojích. Výroba takové látky je však náročná. Dílna modrotisku ve Strážnici barví a tiskne látku tradičním ručním způsobem tak, jak tomu bylo u našich předků. Návštěvník této dílny má možnost nahlédnout do výroby, poznat tajemství výroby a nakonec si i nějaký takový výrobek zakoupit v podnikové prodejně.
Strážnice jsou vyhlášenou vinařskou oblastí. Pěstuje se tu to nejlepší víno. V místě se nachází rovněž i jedny z nejhezčích areálů vinných sklepů na Moravě. Všude jsou návštěvníkům otevřeny vinotéky i vinné sklepy. Po domluvě je tu možno zajistit i stylové občerstvení a cimbálovou muziku. Mezi sklepy vedou i naučné cyklotrasy. Strážnici si tak můžete skutečně skvěle vychutnat.
Historické zámecké sklepy ve Strážnici pochází ze 14. století. Rozkládá se ve třech patrech a na Moravě nemá obdobu. Červená vína tu jsou skladována ve 200 let starých dubových sudech. Ten největší sud pojme na 12 000 litrů vína. Bílá vína jsou uložena v moderních nerezových tancích. Zachovalo se zde původní gotické zdivo. Klenuté stropy pokrývají ušlechtilé plísně. Místo láká milovníky dobrého vína, znalce vína i historie. Prohlídky se zde pořádají pravidelné prohlídky s průvodcem, jež jsou spojené s ochutnávkou vín.
KAM ZA HISTORIÍ?
Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě. Pochází z roku 1543. Mlýn se vyznačuje mohutnými nosnými trámy a dřevěným mlýnským mučícím pranýřem. Původní vodní mlýn se časem změnil na parní a v koncem 19. století na elektrický válcový. Interiér pochází z třicátých let minulého století. Mlýn mlel až do roku 197. Dnes je zde umístěno muzeum mlynářství.
Nejvýznamnějším kostelem Strážnice je kostel svatého Martina. Ten byl původně postaven jako gotický kališnický kostel pro pány z Kravař na počátku 15. století. Po požáru byl barokizován a proměněn v kostel katolický. S tímto kostelem je spojena pověst o žerotínském náhrobku, který původně stál vedle oltáře a s příchodem Magnisů byl odstraněn a zazděn do venkovní zdi, avšak druhý den se vždy objevil na svém původním místě.
V severní části města se nachází pozůstatek z původní židovské obce. Po vypálení Starého Města se přestěhovali za nové náměstí do Židovské ulice. Původní budova synagogy stála v místě té současné, ale byla nejspíš poškozena požárem a tak byla v roce 1804 zbourána a nahrazena novou. Bohoslužby zde probíhaly až do roku 1941. Pak byla zdemolována příslušníky SA. Představený obce byl zabit. Od roku 1948 začal budovu využívat podnik TON. Skladoval zde židle. Původním majitelům se synagoga vrátila v roce 1991. Od roku 2008 je veřejnosti zpřístupněn její výstavní sál. Zdejší hřbitov se rozkládá na ploše o 5093 metrech čtverečních. Na hřbitově se nachází na 1500 hrobů. V severní části jsou umístěny dětské hroby a vedle východní strany synagogy jsou potom nejvýznamnější hroby. Poslední pohřeb se zde konal v padesátých letech minulého století.
Kostel byl původně sídlem českých bratří. Ti však byli ze Strážnice vyhnáni hrabětem Magnisem, který místo nich povolal italské piaristy z Mikulova. Původně měl kostel vchod od ramene řeky Moravy, dnes je tomu přesně naopak. Piaristé si chtěli postavit svůj kostel a tak v roce 1742 začala stavba. Ta spočívala obezdíváním původního kostela, kdy vše obrátili na druhou stranu. Přeneseny byly i zvony ze staré věže. Tu úmyslně zbořili. V konečné fázi tak vznikl kostel v barokním stylu se 7 oltáři. Interiér je bohatě zdoben a je zde spousta vzácných soch a plastik.
Opevnění města bylo vybudováno v době tureckého nebezpečí v 16. století. V té době tu vznikla Veselská a Strážnická brána. Každá z nich měla věž a boční baštu. Stará strážní věž byla důkladně přestavěna a zvýšena. Celé město pak bylo obehnáno valem a vodním příkopem. Z obou bran se do dnešních dnů dochovaly jen ty bašty.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Za kostelem Panny Marie se nachází Památník bratrského školství. Je umístěn v místě, kde prve stával sbor, škola a špitál. Na zdejší škole 5 let studoval i Jan Amos Komenský. Ten tu bydlel u své tety v domě číslo 133 v Masarykově ulici. Později odtud, spolu s dalšími bratry, musel Komenský odejít, protože tu přišli katolíci. Strážnici pak Komenský navštívil ještě v roce 1650, když cestoval inkognito.