Bezesporu tím nejlákavějším cílem návštěvníků, kteří do Harrachova přijíždí, je lyžování a snowboarding. Lyžování je vyhlášené díky špičkové údržbě sjezdovek i drah, a také i tomu, že patří k posledním střediskům, kde si ještě i v jarních měsících můžete zalyžovat. Sjezdovky jsou tady totiž otevřeny až 5 měsíců. Kromě sjezdovek tu máte dále k dispozici 104 kilometrů běžeckých tras. Užívat je možno 5 sjezdovek různé kategorie a délky. Všechny jsou osvětleny, abyste si zde mohli užít i noční lyžování. Využít tu můžete služby lyžařské školy.
KAM S DĚTMI?
U spodní stanice lanové dráhy Harrachov - Čertova hora se nachází dětský park. K využití tu je dřevěný hrad, vzduchové trampolíny, slack line, indiánský tenis a nafukovací skákací hrad.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Trasa k Mumlavskému vodopádu je příjemnou procházkou, na kterou zcela bez obav můžete vzít i děti. Cesta začíná u hotelu Skicentrum u skokanských můstků. Jde o Harrachovu cestu, jež je značena modře. Mírným stoupáním vedle silnice se dostanete přes autobusové nádraží okolo Šindelky až na obchvat Harrachova. Dalším mírným stoupáním se dostanete až k rozcestí nad Mumlavským vodopádem. Kratším sjezdem vpravo přes mostem se dostanete přes řeku Mumlavu. Z mostu je nádherný výhled na vodopád. Po prohlídce vodopádů se vraťte na cestu výše a máte tu dvě varianty, buď zajedete k Obřím hrncům na Mumlavě nad Mumlavskou boudou (tedy zastávka asi o 300 metrů výše) anebo se rovnou vrátíte zpět na rozcestí s občerstvením, zde odbočte vpravo na žlutou stezku a pěknou lesní cestou se vydejte směrem k mostu přes říčku Bílá voda. Kousek za ním je pěkné posezení u mokřadu. Pokračujte dál po žluté k dalšímu mostu, který vede přes řeku Kamenici. Na rozcestí sjeďte vpravo dolů a podchodem, po mírném sjezdu se dostanete na silnici na Novém Světě v Harrachově.
KAM ZA TURISTIKOU?
Tůra na Harrachovu louku je dlouhá 23,5 kilometrů, přičemž výškové převýšení je 700 metrů. Díky tomu tedy nepatří k těm nejlehčím výletům. Trasa začíná na Novém Světě u hotelu Motejlek (u benzínové pumpy). Cesta pak odtud pokračuje po vedlejší silnici a asi o 150 metrů výše (pod obchodem) zatáčí vpravo. Od lesnické školy trasa pokračuje po modré značce přes celé Anenské údolí až k sedačkové lanovce, kterou najdete v centru města a která vás doveze až na vrchol Čertovy hory. Začátek si samozřejmě můžete upravit. Po vystoupení z lanovky dále pokračujte po modré okolo Janovy skály, které se nachází asi 200 metrů vpravo a dále pokračujte přes Studenov až na rozcestí na Ručičkách. Odtud je nutno déle stoupat po zelené Krakonošovou cestou až na Dvořačky, kde si můžete odpočinout. Dále pak pokračujte po červené ještě výše k rozcestí Růženčina zahrádka. Dále cesta pokračuje po zelené po tzv České cestě. Na pravé straně se vám vyloupne Harrachova louka. Při chůzi pokračujte na rozcestí U čtyř pánů, odkud jsou krásné výhledy do okolí, a to i na polskou stranu. Z rozcestí pak pokračujte dále po modré značce až na rozcestí Krakonošova snídaně u Mumlavského potoka. Po modré dále pokračujte až pod Mumlavskou boudu, která stojí u Mumlavského vodopádu a dojdete po ní i přímo do Harrachova. Jít však můžete i po žluté nebo po červené, která vás zavede na Nový Svět, čili do výchozího bodu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zvažujete, kam vyrazit za zábavou? A co kdybyste vyzkoušeli zdejší bobovou dráhu? Je 1000 metrů dlouhá, má 17 zatáček a dvě zajímavé křížení. Jde o žlábkovou bobovou dráhu, která je rovněž i osvětlena a po celé délce i vyhřívána. Klouzat se na ní tak můžete po celý rok.
KAM ZA HISTORIÍ?
V Hornickém muzeu v Harrachově máte možnost vidět minerály fluoritové ložiska, nástroje a pomůcky používané při těžbě. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1 kilometr. Počítejte tedy s jednou hodinou na prohlídku. Panuje tu stabilní teplota, která se pohybuje okolo 10-12 stupňů Celsia. V létě proto nezapomeňte na bundu. Kromě ní se návštěvníci neobejdou ani bez ochranného pláště a přilby.
Zcela úchvatným místem v lokalitě je sklárna Novosad a syn, která je vůbec tou nejstarší českou sklárnou. První zmínka o této sklárně pochází již z roku 1712. Součástí sklárny je dnes i pivovar, lázně, hotel a zcela jedinečné muzeum skla. Muzeum skla vás seznámí s historií sklářství a prohlédnout s můžete sklo z Harrachova a okolí s hlubokou historií.
SKI muzeum najdete ve stejné budově jako sklářské muzeum. Expozice věnovaná lyžování se věnuje jejímu vývoji i historii místního lyžařského klubu. Vystaveny tu jsou lyže starší 100 let, skokanské výzbroje, přičemž některé jsou staré i 70 let. Chloubou sbírky je 120 centimetrů vysoký pohár určený pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích v roce 1983, jenž byl vyroben místními skláři.
Expozice Krkonošského muzea je umístěna v žulové budově v Harrachově. Jde o budovu, v níž se od počátku 19. století až do 30. let 20. století vyráběla šindelová střešní krytina. V muzeu je dnes lesnická a myslivecká expozice. Největší atrakcí muzea je pak krmelec s různými vycpanými zvířaty.
Železnice vedoucí z Tanvaldu do Kořenova patří k těm nejstrmějším v České republice. Vlaky zde musí překonat několika set metrové převýšení. Železniční dráha vedoucí z Tanvaldu do Harrachova je dnes národní technickou památkou. Dříve bývala důležitým spojem mezi Českou republikou a Polskem a v průběhu 2. světové války dokonce i důležitou trasou do Berlína. Nenechte si ujít nevšední zážitek, který nikde jinde u nás nemáte šanci zažít.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Hned vedle sklárny stojí kaple svaté Alžběty. Kaple byla vybudována na přelomu 19. a 20. století. Vystavěna byla v novogotickém slohu a její chloubou jsou bohatě zdobená vitrážová okna. Nad pískovcovým portálem je reliéf patronky kaple a znak rodu Harrachů. Vysokou jehlancovou střechu zdobí 3 vikýře a lucerna s unikátním 50 centimetrů velikým skleněným zvonem, který váží 10 kilo. Srdce má vyrobeno ze dřeva a je potaženo kůží. Kdysi se zvon rozezníval ve chvíli, narození anebo úmrtí chlapce ze sklářské dílny, dnes je ho možné slyšet při svatbách, a to i při těch necírkevních.