Havířovu na dosah je Těrlická vodní nádrž. U přehrady se nachází tři veřejné pláže. V místě jsou umístěny i loděnice s půjčovnou loděk a vlek pro vodní lyžování, který je jediným svého druhu na Moravě i Slezsku. Kromě klubu vodního lyžování přehradu využívají plavčíci, dálkoví plavci a jachtaři. Proslulá je i pro své podmínky pro sportovní rybářství a rybaření. Přehradu v minulosti notně trápily sinice, tato skutečnost je však již minulostí, protože byla důkladně vyčištěna.
Žermanickou přehradu najdete přesně na opačné straně než Těrlickou přehradu. Jde o oblíbenou rekreační oblast regionu. Lokalita je také užívána k mezinárodním soutěžím ve vodním lyžování a sportovním potápění. Přehrada je i oblíbeným rybářským revírem. Ulovit zde můžete kapra, cejna, štiku, candáta, lína, úhoře, okouna, amura, tlouště, bolena nebo také ostroretku. V horní části nádrže si pak můžete chytit pstruha. V okolí přehrady se nachází pláže, kempy, chaty i hotely, restaurace, občerstvení a dětská hřiště.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Dá se říct, že v přímo v centru města najdete lyžařský vlek, který je určen hlavně pro dětem. Sjezdovka se nachází u ulice Na nábřeží v centru chráněné přírodní památky. Sjezdovka je udržována a je přístupna až do setmění. Celá sjezdovka i s vlekem je zdarma. Sjezdovka není zasněžována.
V Ostravě-Porubě najdete lyžařský areál hned naproti koupaliště. Jde o moderní areál, který zde vznikl po rozsáhlé rekonstrukci. K dispozici tu máte dvě sjezdovky zaopatřené moderním zasněžovacím systémem. Tratě jsou pravidelně upravovány a o přepravu lyžařů se stará jeden vlek. Pro děti je tu připraven dětský lanový vlek. V místě se nachází parkoviště, lyžařská i snowboardová škola. Sjezdovka je osvětlena a užívána i v rámci večerního lyžování.
Lyžařské středisko Palkovice se rozkládá nedaleko Frýdku-Místku. Všem milovníkům lyžování nabízí skvělé podmínky pro lyžování. V areálu jsou dvě sjezdovky o celkové délce 616 metrů s jedním lyžařským vlekem. Na malé sjezdovce je pak vlek pro začátečníky a děti. V místě je půjčovna lyží, ski servis, občerstvení i parkoviště.
KAM S DĚTMI?
Kozulova dřevěnka je jednou z nejstarších lidových roubených staveb na Těšínsku. Stavení pochází z roku 1781 a nachází se tak trochu skryta před nevšímavými zraky jen kousek od autobusového nádraží. Uvnitř Kotulovy dřevěnky je stálá expozice, která se věnuje způsobu života na přelomu 19. a 20. století. Místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem. Pravidelně se zde konají různé kulturní akce i speciální akce pro děti.
Ve společenském domě Reneta vzniklo jedinečné muzeum, které se věnuje dějinám hornictví. Zdejší expozice nese název: Historie psaná uhlím.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Meandry řeky Lučiny se najdete svým způsobem pouze pár kroků od centra. Jde o unikátní přírodní chráněnou památku, kam místní s velkou oblibou míří za relaxem i odpočinkem. Hlavním předmětem ochrany je neregulovaný říční tok Lučiny, který se vine četnými zákrutami. Řeka zde neustále mění svou polohu i tvar. V okolí se nachází zbytky lužních lesů s pestrou flórou a faunou. V okolí řeky žije na 15 druhů vážek. V řece se pak daří 13 druhům ryb. Na březích pak žijí ohrožené druhy obojživelníků. Okolo vedou pěší i cyklo stezky. Kousek nad řekou se nachází krásný park, který skýtá pěkné výhledy. Je to taková oáza klidu na dosah ruchu města.
KAM ZA TURISTIKOU?
K nejoblíbenějším cílům regionu je Lysá hora, nejvyšší to vrchol celých Moravskoslezských Beskyd. Vrchol skýtá neopakovatelný pohled na údolí Beskyd, Jeseníky, Malou Fatru, Západní i Vysoké Tatry. Vrchol můžete zdolat pěšky, na kole i na běžkách. Přístup na vrchol je reálný hned z několika směrů. Turisté se na Lysou horu nejčastěji vydávají z Ostravice, Malenovic, z Krásné nebo z Visalají. Z Papežova pak vede asfaltka vhodná pro cyklisty.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Ve městě se během roku koná řada hudebních festivalů, trhů a sportovních akcí. Jednou z největších jsou bezesporu Havířovské slavnosti, které se konají každoročně okolo 9. 9. a jejich věhlas dávno přesáhl hranice. Pakliže hledáte zábavu v jiném ročním období, zajděte si do Stolárny, to je záruka celoroční dobré zábavy. Stolárna je totiž místo, kde se schází Havířov. V místě najdete kavárnu a Klub. V Klubu Stolárna se pak každý měsíc koná několik koncertů, představení, standup comedy show a několikrát do roka i plesy. Pokud byste si chtěli pochutnat na dobré kuchyni, stačí sejít o patro níž do špičkové plzeňské restaurace U Příborů.
KAM ZA HISTORIÍ?
Ještě před dvaceti lety byla zdejší architektura socialistického realismu haněna na každém kroku. Tedy hlavně českými lidmi, dnes za ní přijíždí lidé z celého světa. Sorela to není pouze architektura, ale také i styl bydlení a urbanismus. Sorela to jsou symetricky řazené budovy, které obklopují hlučné dopravní tepny. Uvnitř bloků je klid a nachází se zde parčíky, dvory, hřiště a oddechové zóny. Jde o území, jež je ohraničené z jedné strany lesoparkem Stromovkou a z druhé strany pak Meandrem Lučiny. Na severozápadním konci pak kostelem svaté Anny a na jihovýchodním kinem Centrum.
Kino je nejvýznamnějším objektem zóny Sorela. Má prvky jihočeské renesance inspirované historickou architekturou Telče, Písku i Českých Budějovic. V kině město získalo svou zakládací listinu a insignie. Stalo se tomu ještě před jejím dokončením. Před kinem pak stojí základní kámen města.
I tato památka patří k těm nejstarším památkám ve městě. Tyto mlýnky se zde začaly stavět počátkem 20. století.
Na území města v minulosti stálo několik zámečků. Do dnešních dnů se dochoval empírový zámek, který najdete u koupaliště. Tento zámek zde stál již v 15. století. V 18. století byl proměněn v barokní zámek se zahradou. O 100 let později byl přebudován v empírovém stylu. Od 1845 přestal sloužit jako panské sídlo a začal plnit funkci administrativní budovy k přilehlému statku. Opravy se dočkal až roku 1997, kdy si prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes je zde obřadní síň města, špičková restaurace a luxusní ubytování.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Málokdo, kdo není z regionu ví, že se zde v průběhu druhé světové války odehrál podobně smutný příběh, jak tomu bylo v Lidicích. I zde bylo 6. 8. 1944 zavražděno na 36 obyvatel Životic, Horní a Dolní suché a Dolního Těrlicka. Byla to odveta za přestřelku, k níž tu došlo o dva dny dříve mezi partyzány a příslušníky gestapa. V upomínku tu vznikl jedinečný památník se sochou matky s dítětem v náručí. V místě se pak nachází stálá expozice věnující se okupaci a odboji na Těšínsku.