Liberecký Aquapark je nově zrekonstruován a vytvořen ve stylu příběhů Julese Verna. Těšit se můžete na řadu adrenalinových zážitků. K dispozici tu máte bazény a bazénky, trampolíny, vodní hrad, divokou řeku, vodotrysky, gejzíry, wellness, sauny, bylinné a solné inhalace, aquazorbing, whirpooly, Tarzanovu stezku, trychtýř a 4 tobogány.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Ještěd si prošel důkladnou modernizací a tak dnes nabízí 2 čtyřsedačkové lanovky, jednu dvousedačkovou lanovku a 6 vleků. Vedle sjezdovek tu najdete i velký snowpark. Skvělé je, že areál je s Libercem spojen městskou hromadnou dopravou. Areál je vhodný pro rodiny s dětmi. Sjezdovky jsou udržované a pravidelně zasněžované. Vyzkoušet tu můžete i noční lyžování. V areálu se nachází i skokanské můstky.
KAM S DĚTMI?
Liberecká ZOO je vůbec tou nejstarší zoologickou zahradou v České republice. Již brzy oslaví sté výročí. V zahradě se chová 170 druhů zvířat, což činí 1000 jedinců. Největší zdejší atrakcí jsou bílí tygři, takiny čínské, nahur modrý, osel somálský a cvičení lachtani.
Prvním vědeckým zábavním parkem v České republice byl ten v Liberci. Velkým tahákem zdejšího science centra je humanoidní robot Thespian, který byl první v Česku a dále pak špičkové Planetárium. V areálu najdete expozice věnující se geologii, vodnímu světu, Vesmíru, lidskému tělu, Čechům, vynálezům a přírodním živlům. Součástí je i laborka.
Stejně jako liberecká ZOO, je i ta botanická, tou nejstarší v České republice. Najdete tady ty největší sbírky orchidejí, kapradin a masožravých rostlin v Česku. Nechybí tu dokonce ani expozice věnující se pravěku, vodním zahradám a exotickým rostlinám. V areálu je rozsáhlé alpinum a pavilon akvárií.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Harcovskou přehradu najdete de facto v centru Liberce. Nádrž je obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou čtvrtí. Jde o skvělé místo nejen pro rekreaci, ale i k procházkám a relaxaci. V zimě přehradu místní využívají k bruslení.
KAM ZA TURISTIKOU?
Skvělým výletem v jakémkoli ročním období je výšlap na Ještěd. Dostat se tam můžete z Liberce tramvají číslo 2. Po kilometrové procházce pak dojdete k lanové dráze, která vás vyveze až na vrchol anebo se sem dostanete také po modré značce z konečné tramvaje v horním Hanychově. Pokud půjdete pěšky, projdete okolo sáňkařské dráhy, přejdete na silnici na Ještěd, která vede až na rozcestí Nad Výpřeží, odkud pak budete stoupat spolu s červenou turistickou stezkou až na vrchol. Zpět se dostanete opět po červené směrem k Pláním pod Ještědem. Dále pokračujte po modré na Hlubokou a u rozcestí se vydejte pro změnu vlevo po zelené a nakonec po červené, dokud nedojdete zpět do Horního Hanychova. Délka trasy je zhruba 10 kilometrů.
Liberecká výšina je další výraznou dominantou města, jež naleznete v lesích nad Lidovými sady. Liberecká výšina je přes 100 let starou památkou, která byla postavena ve stylu středověkého hradu. Pěkný výhled si můžete vychutnat ze zdejší 25 metrů vysoké věže. V budově dnes najdete i příjemnou restauraci a wellness.
KAM ZA ZÁBAVOU?
DinoPark v Liberci je tím nejmodernějším v Libereckém kraji. Rozmístěn je ve třech patrech Nákupní galerie Plaza Liberec. Vystavují tu na 70 prehistorických modelů, jež doprovází i celá řada specifických efektů.
KAM ZA HISTORIÍ?
Valdštejnské domky v Liberci jsou těmi nejstaršími dochovanými měšťanskými stavbami ve městě, které nechal západně od Staroměstského náměstí vybudovat Albrecht z Valdštejna. Do dnešních dnů se však dochovaly pouze 3 takovéto domy.
Liberecká radnice patří k těm nejcennějším památkám ve městě. Jde o honosnou novorenesanční budovu, která zde byla postavena v roce1893 podle návrhu vídeňského architekta F. Neumanna. Dost výrazně se podobá vídeňské radnici. Radnice má čtvercový půdorys v jehož středu se nachází dvůr. Nejvyšší ze tří věží dosahuje úctyhodné výšky 65 metrů. Unikátní však není pouze vnějšek budovy, ale i její interiér. Uvnitř radnice jsou vzácné vitráže a také nádherná obřadní síň, kterou zdobí obrovský 450 kilogramový mosazný lustr. Pokud budete chtít, z radniční věže máte možnost prohlédnout si Liberec pěkně z výšky. Radnice široké veřejnosti nabízí hned několik prohlídkových okruhů.
Severočeské muzeum patří k těm největším muzeím v České republice. Založeno bylo v roce 1873, čímž rovněž patří i k těm nejstarším v Česku. Muzeum se hodně věnuje textiliím. Pyšní se druhou největší sbírkou orientálních koberců v ČR. Vedle tkanin se věnuje i historickým hudebním automatům,užitému umění a přírodě Liberecka. V muzeu je uchováno na 700 000 vzácných předmětů.
Liberecký zámek byl vystavěn v roce 1587 v renesančním stylu. Původní stavbu nechali postavit bratři Kryštof a Melichar z Redernu. Šlo o vůbec první zděnou budovu ve městě. Dnešní podoba je však jiná. Je výsledkem několika přestaveb, které začaly po ničivém požáru v roce 1615. Ve 20. století zde sídlil Skloexport, díky němuž se mu začalo říkat Skleněný zámek. V současné době je zámek bohužel veřejnosti nepřístupný. Zámek stojí v samém středu města.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Když se řekne Porsche, lidé si vybaví luxusní auto, avšak jen málokdo ví, že jeho strůjcem je Ferdinand Porsche. Ještě méně lidí pak ví, že tento muž byl Čech. Tento legendární konstruktér luxusních vozidel se narodil ve Vratislavicích u Liberce. Jeho rodný dům prve sloužil i jako provozovna živnosti jeho otce, který zde měl klempířskou dílnu. Dnes je zde však muzeum s expozicí věnované umění Ferdinanda Porsche.