Pro všechny milovníky lyžování Jeseníky nabízí na 340 kilometrů upravené bílé stopy. Ty pečlivě upravuje 9 udržovatelů v 11 lokalitách hor. Běžeckou trať sice nenajdete přímo ve městě, ale v Koutech nad Desnou, v okolí Skřítku, Přemyslova, Sporthotelu Kurzovní, v Červenohorském sedlu, na Rejvízu, v okolí Lipové Lázně, Branné, na Paprsku, ve Starém Městě anebo Hynčicích pod Sušinou. V Jeseníku se můžete napojit na běžecký okruh Lipová Lázně, který vede přes Lipovou a Jeseník až do Bělé pod Pradědem.
KAM S DĚTMI?
Přímo v Jeseníku nejspíše nenajdete žádnou velkou atrakci, která by děti mohla zaujmout, ale pokud můžeme doporučit, vydejte se na výlet do nedalekého Javorníku, kde se nachází Zámek Jánský Vrch. Jde o jediný takový památkový objekt okresu Jeseník. Hrad zde byl postaven již ve 13. století. Při prohlídce byste si neměli nechat ujít 200 let staré záclony, sbírku dýmek i hospodářské zázemí zámku. Zámek je otevřen celoročně, avšak v zimním období je nutné se předem domluvit.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
V lázeňské části města je vám k dispozici hned několik různých tras. Některé jsou krátké a málo náročné, některé jsou určeny dětem a jsou zde i dlouhé vycházkové tratě, které jsou náročné a nejsou určeny lidem se zdravotními problémy.
Ripperova promenáda byla vybudována v 19. století. Lemuje ji 260 vzrostlých stromů a skýtá výhledy na hřebeny Hrubého Jeseníku, Zlatohorské vrchoviny a polské příhraničí. Toto žádné jiné lázně nenabízejí. Na začátku promenády je vystavěn Český pomník. Nutno však říct, že je zde spousta pomníků, které zde nechali vystavět i samotní hosté. Nejstarším pomníkem a největší chloubou lázní je monumentální Maďarský pomník, který má podobu lva, jež byl postaven v roce 1839.
Trasa je dlouhá 12,5 kilometru a začíná v Jeseníku. Odtud se po modré vydáte Smetanovými sady okolo Priessnitzova památníku na Křížový vrch, kde se můžete občerstvit. Na vrcholu se nachází i kostel. Dále pak pokračujte po modré na rozcestí Křížový vrch, kde přejdete na červenou. Vystoupejte na Zlatý chlum, odkud se vydejte dál po červené přes Bílé skály a Chlapecké kameny na Rejvíz, odtud pak po modré můžete jít dál k Velkému mechovému jezírku. Trasa je středně náročná a vede zejména po lesních cestách.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jeskyně na Špičáku patří k těm nejstarším doloženým jeskyním v Evropě. Představuje tak i jedno z nejvýznamnějších míst v Jeseníkách. Pochlubit se může epigrafickými a nástěnnými malbami, z nichž nejstarší pochází z roku 1519. Významná je i renesanční malba v centrální části jeskyně. Hlavní chloubou jeskyně je však to, že jde o prostory vytvořené v devonském mramoru před 350-380 miliony lety. Veřejnosti byla poprvé zpřístupněna Sudetským horským spolkem v roce 1884. V roce 1955 byla elektricky osvětlena a prohlídková část byla i rozšířena. Dnešní prohlídková trasa je dlouhá 220 metrů.
Hrobka Vincence Priessnitze
Na lesní promenádě v Jeseníku se nachází hned několik pozoruhodností spojených s Vincentem Priessnitzem. Jednou z nich je i jeho hrobka. V hrobce se nachází sarkofág s jeho ostatky a také i ostatky jeho ženy Sofie a jejich dcerky Karoliny Marie. Mauzoleum bylo vybudováno v novogotickém stylu. Střechu zdobí dvě věžičky. Po vysvěcení kaple Panny Marie se zde konají pravidelné bohoslužby k příležitosti výročí narození Vincenta Priessnitze.
Jedna z nejvýraznějších památek v Jeseníku je dům v čísle 176, který najdete v Tovární ulici. Dům pochází z poloviny 18. století. Faktem však je, že v domě ve skutečnosti žádní katové nikdy nebydleli. V Jeseníku však katové byli a dokonce je zde i na něj upomínka. Byli i v Tovární ulici. Otázkou však je, kdy odtud odešli.
Tančírna v Račím údolí u Javorníka patřívala k vyhlášeným výletním místům, kam s oblibou zavítali nejen obyvatelé z Jeseníku. Vystavěna byla v secesním stylu. Budova nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Hlavním prostorem je velký taneční sál, který tvoří zázemí pro koncerty, čtení, taneční vystoupení, workshopy, svatby apod. Součástí je i salonek a kavárna s informačním centrem.
Vodní tvrz byla vybudována počátkem 15. století, v místě obytné věže z 13. století, jejíž část se do dnešních dnů dochovala. I když si prošla řadou přestaveb, jde o unikátní gotickou památku. V roce 1727 byla tvrz přestavěna na zámek. Původně byla jesenická tvrz sídlem správy vratislavkého biskupství. Krátce tu žil o biskupský hejtman, houslista a významný hudební skladatel Karel Ditter z Dittersdorfu. Od roku 1932 je zde muzeum.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Priessnitzovy lázně jsou jediné lázně v České republice, které se mohou pochlubit jak rodným domem, tak i místem posledního odpočinku svého zakladatele. V jeho rodném domě je stálá expozice s bohatou sbírkou dokumentů a předmětů dokumentující život a dílo léčitele.