Do Jeseníků se v létě jezdí hlavně za turistikou, ale dobrodružné povahy a romantici jistě nepohrdnou koupáním v tyrkysové vodě zatopených lomů o obce Vidnava a Žulová. Pro ty, kdo dávají přednost velkým vodním plochám s možností loďkování, je tu vodní nádrž Slezská Harta.
KAM ZA LYŽOVÁNÍM?
Jeseníky jsou známé ideálními sněhovými podmínkami a sníh se tu drží nejdéle z celého Česka. K výběru je 46 lyžařských středisek. Mezi ta nejlépe vybavená patří:
Nejvýše položené lyžařské středisko v Česku, kde se lyžuje až dlouho do jara a návštěvníci mohou využít 6 vleků a sjezdovky s ostížností od modré po červenou. Nejdelší sjezdovka v délce 800 m vede z Petrových kamenů.
Nejznámější zimní středisko s jednou lanovkou a osmi vleky, čtyřmi sjezdovkami a dvěma cvičnými loukami.
Upravuje se zde až 8 sjezdovek vhodných pro začínající i pokročilé lyžaře i běžecké tratě. Lanovka vás vyveze na Šerák či Čerňavu.
Největší ski areál na Moravě má šestimístnou sedačkovou lanovku a čtyři sjezdovky a také zde upravují běžecké tratě. Parkování je zdarma!
KAM S DĚTMI?
Děti denně berou do ruky sešity či čtvrtky na kreslení. Vědí však, jak se takový papír vyráběl v minulosti? Dozvědět se to mohou v papírenském muzeu ve Velkých Losinách a při návštěvě provozu papírny. Je jediná v Česku, která od 16. století až dosud vyrábí papír tradičním způsobem. Tato technická památka nemá ve střední Evropě obdoby.
KAM NA PROCHÁZKU?
Nachází se asi 2 km od nejvýše položené obce Rejvíz. Stáří tohoto největšího vrchovištního rašeliniště ve Slezsku se odhaduje na 6 – 7 tisíc let. Okolo jezírka vede naučná stezka po pohodlném povalovém chodníku. Z dřevěné vyhlídky se pokocháte jedinečnou přírodní scenerií, za kterou určitě stojí zaplatit vstupné ve výši 20,- Kč.
KAM ZA TURISTIKOU?
Záleží na kondici, ale můžete vystoupat na vrcholy s výhledy, jako jsou samotný Praděd, Keprník, Šerák či na rozhledny na Zlatém Chlumu u Jeseníku, Biskupská kopa či Zlaté hory. Dají se podnikat celkem pohodlné hřebenové túry, jako například ze sedla Skřítek přes Praděd na Červenohorské sedlo, kde minete zastřešenou Jelení studánku s krytým odpočívadlem.
Asi 6 km dlouhá, ale poměrně náročná stezka vede hlubokým kaňonem, jehož dnem se do údolí řítí říčka Bílá Opava a cestou vytváří několik vodopádů, jejichž hukot se nese daleko lesem.
Od mohutné skály, třetího nejvyššího vrcholu Jeseníků pohlédnete přímo na Praděd. Že je vám jméno Petrovy kameny povědomé? Máte pravdu, podle pověstí se sem slétaly čarodějnice, aby zde prováděly své rejdy. Je to také botanická lokalita evropského významu, zejména kvůli lišejníkům a mechům, pozůstatkům doby ledové.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Adrenalin, rychlost a legraci si užijete na upravených drahách pro minikáry v obou lokalitách. Na start vás vyveze pozemní výtah. Jakou rychlostí dráhu projedete, to už záleží na vaší šikovnosti a odvaze.
KAM ZA HISTORIÍ?
Do Jeseníků se jezdí hlavně za přírodou, ale milovníci historie si přijdou na své i v takovém Šumperku, na zámku ve Velkých Losinách či v Jeseníku, kde v 19. století působil věhlasný propagátor vodoléčby Vincenz Priessnitz. Nejvíce památek najdete v Bruntále se čtvercovým náměstím, morovým sloupem a hodnotnou stavbou zámku ve stylu severské renesance.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O JAKÝCH BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Vodopády na říčce Huntavě se nacházejí stranou hlavního turistického ruchu, v lese, v soutěsce u obce Rešov v Nízkém Jeseníku. Návštěvu tohoto neprávem opomíjeného místa můžete doplnit o prohlídku blízkého hradu Sovinec.