Pro milovníky běžek je tu pa Jesenická magistrála, která nabízí dobře značenou trasu, jež bývá prakticky vždy dobře projeta. Cesta není nikde strmá. Stoupá se lesy a těšit se můžete i na pěkné výhledy. Trasa je dlouhá 55 kilometrů. Trasa vede celými Jeseníky. Začátek je v Šumperku a končí v Koutech nad Desnou.
KAM S DĚTMI?
Tento krásný výlet vás provede údolím Bílé Opavy. Cesta vede po modré a žluté turistické značce a je vhodný i pro zdatnější děti. Rozhodně zde neprojdete s kočárkem a malé děti náročné pasáže také neprojdou. Trasa totiž vede fyzicky náročným terénem, který je však zajímavý. Zdolat musíte kluzké skalní výchozy, několik žebříků, můstků a popadaných stromů. Nutná je zvýšená opatrnost a pořádné obutí. Vidět tu však můžete krásné tůně, kaskády, vodopády i peřeje. Modrá trasa je méně obtížná, ale i zde jsou schody, můstky, spadlé stromy. Cesta vede od hotelu Hubertus v Karlově Studánce a ukončit ho můžete ve výchozím bodě. pokud si však chcete cestu trochu ulehčit, z Ovčárny (anebo naopak), můžete využít autobusovou dopravu. Autobus zde jezdí pravidelně a cestu si tak zkrátíte o dobrých 6 kilometrů. Jinak na vás čeká trasa dlouhá 12 kilometrů s převýšením více než 500 metrů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Rolandův kámen najdete pouze kousek od civilizace, přesněji jen několik stovek metrů nad Karlovou Studánkou. V nedalekém okolí najdete hned několik desítek kilometrů značených turistických stezek. Pokud se vám však nechce chodit několik desítek kilometrů, můžete zde využít hned několik kratších lázeňských okruhů. Jedním z nich je kupříkladu stezka mířící na Rolandův kámen. Kámen se nachází na modrém ookruhu, který vás zavede do kopců na severu od Karlovy Studánky. Rolandův kámen je vyhlídka, která se nachází nedaleko lázeňského domu Libuše. Cesta odtud jde do prudkého kopce, který je nutno vyšlapat. Délka trasy je 1,5 kilometru. Mírnější verze vede po silnici, která je však jednou tak dlouhá.
KAM ZA TURISTIKOU?
Velmi zajímavou trasou je okružní cyklo trasa dlouhá 60 kilometrů, která vede poměrně náročným členitým terénem. Sjízdná je pouze na trekkingových kolech. Cesta vede do horské osady Vidly, která je považována za jednu z nejchladnějších a nejčistších oblastí v regionu. Po prohlédnutí kaple svaté Hedviky stoupejte do sedla Videlský kříž, kde odbočte doprava na zelenou cyklotrasu KČT 6074, která je souběžná se žlutou turistickou trasou. Cesta stoupá a následně vede úbočím Lysého vrchu. Na kole pokračujte po lesní cestě kolem Spálené chaty až se nakonec dostanete k Opavské chatě. U chaty je lesní hřbitov sovětských vojáků. Zde žlutou značku opusťte a vydejte se po malé silničce údolím Černé Opavy až na Starý Rejvíz, kde můžete odbočit na nedaleký Rejvíz s Velkým a Malým Mechovým jezírkem. Z Rejvízu se pak vydejte po cyklotrase KČT 55, jež je souběžná s červenou turistickou trasou na Zámecký vrch, kde jsou zbytky středověkého hradu Koberštejna. Dále se vydejte údolím Černé Opavy k Drakovu, kde se nachází cenná technická památka stará vysoká pec. Dál po proudu pak narazíte na další technickou památku, jež je známá jako vodní Josefský hamr. Nad ním se rozkládá přírodní rezervace Suchý vrch s paleontologickým nalezištěm. Na úbočí Medvědího vrchu snajdete ostatky věžové stavby hradu známého jako Quinburk. Z místa dále pokračujte do horského letoviska Vrbna pod Pradědem, kde je koupaliště i mimořádná empírová architektura. Odtud pak máte hned několik cest, jak se můžete dostat zpět do Karlovy Studánky. Ta nejsnazší vede přes Ludvíkov, lesními částmi po úbočí Žárového vrchu k Pytlácké chatě a k přírodní rezervaci Jelení bučina. Od Sedlové boudy sjedete po úbočí Lyry až do Karlovy Studánky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Horské lázně se nachází v klidném a velmi malebném prostředí Jeseníků, na úpatí hory Praděd. Je zde nejčistší vzduch v republice, který je možné srovnat s alpským prostředím. Mimo to se jedná také i o nejvýše položené lázně v zemi, které vynikají nejen nevšedním prostředím, ale i unikátním architektonickým stylem horského charakteru. Jde proto o ideální místo pro odpočinek i aktivní dovolenou. Léčí se zde nemoci dýchacích cest, srdeční a cévní choroby a dále pak nemoci z povolání. Léčebným prostředkem zde však není pouze vzduch a klima, ale i železito-uhličité prameny a rašeliniště.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kaple sv. Huberta je dřevěná osmiboká plochostropá kaple na kamenné podezdívce se zvoncovitou střechou s lucernou krytou šindelem. Kaple vznikla v roce 1757-1758. Obraz sv. Huberta je zavěšen nad hlavním oltářem. Namaloval ho Jan Kryštof Handke. Původní je i malba na stropě.
Celý areál v Karlově Studánce je unikátním architektonickým dílem. Jde o ucelený celek, soubor dřevěných zděných lázeňských domů, které byly vystavěny na přelomu 18. a 19. století v empírovém stylu. Jde skutečně o zcela jedinečnou lokalitu se zvláštní atmosférou.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Empírový skleník se v lázních nachází za lázeňským domem Praděd. Patří k těm nejhodnotnějším v lázních, postaveným v roce 1785. Jde o obdélníkovou stavbu s přední prosklenou stěnou ve dřevěné konstrukci. Střední část je zděná s rámovaným nízkým trojúhelníkovým štítem s prázdným tympanonem. Vstupní dveře jsou opatřeny paprskovitým půlkruhovým nadsvětlíkem.