Kašperk je výraznou dominantou Šumavy. Od města je hrad vzdálený jen 3 kilometry. Autem se dostanete jen kousek pod hrad, odkud vede 1,5 kilometrová trasa. Z tohoto místa to zvládnou i menší děti a rodiny s kočárky. Hrad byl vystaven ve 14. století za vlády římského císaře Karla IV. Hrad měl původně střežit hranice s Bavorskem a chránit velké naleziště zlata. Nedaleko Kašperského hradu stojí Pustý hrádek, který býval jeho součástí. Z Kašperku je to na něj pouze 500 metrů od rozcestí. Prohlídky hradu jsou interaktivní a zábavné, zaměřují se na každodenní život na hradě.
I když jsou Kašperské Hory tak malé, mohou se pochlubit jednou z největších kolekcí motocyklů a hraček. Vystaveny tu přitom jsou skutečné unikáty. Muzeum je umístěno v prostorách půdy, kde léta trávil i zdejší slavný spisovatel Karel Klostermann. V místě je i expozice pivních lázní. Na nádvoří před budovou se v létě hraje loutkové divadlo.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Příjemnou procházkou je 5,5 kilometrová trasa vedoucí po červené přes Šibeniční vrch, kde je dnes pranýř umístěn, vrch Vinice, lesní kapli Panny Marie Pomocné, kostela svatého Mikuláše až se vrátíte zpátky do Kašperských Hor. Trasa skýtá krásné rozhledy i výhledy. Cesta vede přes pastviny, lesní cesty i asfaltovou cestu. Převýšení trasy je pouze 130 metrů.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka vás provede krajinou, kde v minulosti zlatokopové těžili zlato. Je dlouhá 7,5 kilometrů. Její převýšení nepřesáhne 200 metrů a nakonec vás dovede do Amálina údolí. Těšit se můžete na řadu památek. Stezka je doplněna informačními panely. Trasa je značena zeleným značením.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zábavu pro dospělé i děti přináší zážitková stezka lesních her, nebo také Soví stezka, kterou naleznete v nově rekonstruovaném venkovním přírodním areálu u střediska enviromentální výchovy ve Stožci. Naleznete tu celkem 14 stanovišť. Trasa není vhodná pro kočárky. Cesta vede po nezpevněných pěšinách.
KAM ZA HISTORIÍ?
Budova radnice ve městě Kašperské Hory pochází z 16. století. Jiří Lokšan jej příjemně zvelebil. Součástí byla i pivnice s pivovarem a zahradou. Během 17.-18. století radnice získala dnešní renesančně-barokní podobu. Podzemí měla původně roli lednice, později to byl i sklad a dnes to je zimoviště netopýrů. Říká se, že zdejší podzemí vedlo až na hrad Kašperk. Podzemí je veřejnosti přístupné od června do září.
Velkou unikátností je Kašperskohorský Betlém, který najdete v radnici města. Jde o ten největší skříňový Betlém v Čechách. Betlém je dílem zdejších zručných řezbářů.
Kostel byl původně zasvěcen sv. Linartu. Vystavěn byl ve 14. století. Interiér však pochází ze století osmnáctého. Zajímavá jsou nejen zdejší krásně vyřezané lavice, ale i výmalba kostela.
Dům číslo 11, tzv. Madonka, patří k těm nejvýznamnějším památkám města. Stavba je gotického původu. Fasádu zdobí nástěnný obraz Panny Marie s Ježíškem.
Stavbu kostela svatého Mikoláše a svaté Anny naleznete jen kousek od centra města. Kostel vyniká svými freskami z počátku jeho výstavby a krásným trámovým malovaným stropem z roku 1700. Kostel se rovněž může pochlubit i skvělou akustikou.
Původně zde stála vlastně jen kaple pro mariánské poutě, ale jelikož její kapacita nestačila, byl vystavěn tento kostel. Jde vůbec o nejmladší kostel v Kašperských Horách, který byl vystavěn v novorománském slohu v polovině 19. století.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Místo vypadá poněkud nenápadně a neurčitě. Bylo tu však již ve 13. a 14. století. Jde o výrobní objekty, na nichž docházelo k pražení zlaté rudy odkud mohla být dál dopravována k drtírnám a zlatomlýnům. Do dnešních dnů se však dochovaly pouze jejich základy.
Tak trochu neotřelé muzeum vzniklo před nedávnem v Kašperských Horách. Jde o Bránu nebes, kterou najdete v kostele svatého Mikuláše. Jde o unikátní propojení turistiky a duchovna. Muzeum se věnuje smrti a umírání na Šumavě. Seznámit se tu můžete s lokálními šumavskými zvyky. Součástí je i výstava fotografií starých hotelů, poutí a slavností.