Klenoty Kutné Hory

Autor fotografie: Ptrantina Wikimedia
Kutná Hora je majestátním městem, dmoucím se pýchou na své bohatství již od středověku. Už od té doby to totiž bylo významné město v Českém království. V těch nevšedních časech, byla Kutná Hora stříbrnou pokladnicí země. I díky tomu je dneska tak úchvatná a plná jedinečných památek, pro něž je dnes zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zdejší klikaté uličky plné historických staveb vám vezmou dech. Bloudění jimi je jako byste cestovali v čase. Je ohromně romantické sedět v nějaké zdejší malebné, kavárně, cukrárně nebo restauraci a kochat se úžasnými pohledy na město.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Kutnohorská plovárna
Přímo v Kutné Hoře najdete hned 2 místa, kde si můžete přijít zaplavat. Kutnohorská plovárna je městským venkovním aquaparkem, který návštěvníkům nabízí bazén s 90 metrovým tobogánem, skluzavkou, divokou řekou, vodními hřiby, sopkou a masážními tryskami. Dále tu je i vyžití pro děti v podobě brouzdaliště s hřibem, delfínem a skluzavkou. Kromě toho se pak v areálu ještě nachází i kurty, stolní tenis, hřiště na volejbal, dětské hřiště a kroket. Druhým místem vhodným pro plavání v Kutné Hoře je Plavecký stadion TJ Sparta Kutná Hora s krytým plaveckým bazénem.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařské centrum Monínec
Poměrně nedaleko Kutné Hory leží lyžařský areál Monínec. Byť je Monínec trochu jižněji než Kutná Hora, stále ještě jste ve Středních Čechách, a to přesně v oblasti zvané Česká Sibiř. Lyžařský areál je umístěn v výšce 724 metrů nad mořem. K využití tu máte celkem 1800 metrů sjezdovek. Přesněji, jde o dvě červené sjezdovky a jednu hotelovou sjezdovku, snowpark a Funline trať. Zdejší sjezdovky jsou pečlivě upravovány, dle aktuální potřeby zasněžovány sněhovými děly. A jelikož jsou sjezdovky i osvětlené, umožňují také večerní lyžování. Přepravu zajišťují 3 vleky. V místě se nachází i bezplatné parkoviště, kvalitní ski servis, lyžařská škola i půjčovna lyžařských potřeb.
KAM S DĚTMI?
Bobová dráha Kutná Hora
Víte, že se v Kutné Hoře nachází ta vůbec nejdelší bobová dráha v České republice a druhá nejdelší v Evropě? Jde o žlábkovou bobovou dráhu, kterou najdete ve sportovním areálu Klimeška. Žlábková bobová dráha je dlouhá 1565 metrů, přičemž je umístěna na třech svazích kopce s převýšením 42 metrů. Jízda po této dráze zajistí nevšední adrenalinový zážitek.
České muzeum stříbra a středověký důl

Autor fotografie: Jalmin Wikimedia
České muzeum stříbra naleznete v centru Kutné Hory. Umístěné je totiž v Hrádku, což byla původně dřevěná tvrz, která zde stála už v roce 1312. Budovu tu nechal postavit kutnohorský královský rychtář Václav z Donína na počátku 15. století. Bohužel majitelé sídla se často střídali. Hrádek byl během husitských válek byl poškozen. Koncem 15. století byl přestavěn na patricijský palác ve stylu vladislavské gotiky s velkými sály, arkýři a kaplí. V 17. století tu bylo postaveno patro jižního křídla. Později zde byl zřízen jezuitský seminář a následně škola. Jednu dobu tu dokonce sídlil i učitelský ústav. V roce 1910 Hrádek odkoupilo město, se záměrem jej opravit a zřídit zde muzeum. Bohužel k tomu došlo až po světových válkách. Budova nakonec prošla několika rekonstrukcemi. Ta poslední proběhla v roce 1996. Dnes patří muzeum k těm nejstarším a se svými 185 000 sbírkovými předměty také i k těm nejbohatším v Česku. Při prohlídce si proto musíte vybrat z několika prohlídkových okruhů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Naučná stezka okolo Kutné Hory

Autor fotografie: Modris Putns Wikimedia
Okruh okolo Kutné Hory je určen pěším i cyklistům. Cesta vede okolo těch nejzajímavějších míst města, ať už se jedná o památky archeologické, historické, geologické, botanické, zoologické i z éry hornické. Stezka je dlouhá 30 kilometrů (vede po žluté) a spojuje všechny významná místa okolo Kutné Hory. Neschází zde ani vyhlídky, jež skýtají jedinečné panorama. Z 80% se trasa dá projet na kole i s kočárkem. Některé úseky zvládnou dokonce i vozíčkáři.
KAM ZA TURISTIKOU?
Kutnohorsko jako na dlani

Autor fotografie: Thomas Ledl Wikimedia
Výlet za výhledy na Kutnou Horu začíná trochu atypicky za poněkud nenápadnou obcí Miskovice, tedy ne přímo v Kutné Hoře. Hned za ní se dejte první odbočkou doleva a jděte až do vesničky Vysoká, odkud se vydejte po zelené turistické značce na vrchol kopce Vysoká. V lesíku nedaleko vrcholu se nachází pozůstatky obvodového zdiva barokního letohrádku s kaplí svatého Jana Křtitele. Letohrádek zde vystavěl v 17. století hrabě Špork, leč ten na počátku 19. století vyhořel. Leč toto místo není vaším konečným cílem. Tím je rozhledna Vysoká na vrcholu kopce. Právě ta skýtá úchvatný pohled na celou Kutnou Horu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jezuitská kolej (GASK)

Autor fotografie: Davis Staedler Wikimedia
Jezuitská kolej byla vybudována podle návrhů Giovanniho Domenica Orsiho. Nejde o nikterak zdobnou budovu, avšak zato velice funkční a plnou praktických vychytávek. K nimž patří kupříkladu i důmyslné odvádění spodní a splaškové vody. Kolej měla mít původně tvar písmene E, ale k tomu nikdy nedošlo a tak dnes má tvar písmene F. Dnes je zde umístěna GALERIE STŘEDOČESKÉHO KRAJE. Expozice je zaměřená především na umění 20. a 21. století. K prohlédnutí tu není pouze galerie, ale i koleje a zahrady. Pravidelně se tu konají i různé workshopy.
KAM ZA HISTORIÍ?
Chrám svaté Barbory

Autor fotografie: Jerzy Strzelecki Wikimedia
Největší památkou Kutné Hory je bezesporu Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky. Jde o jednu ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách. Najdete ji na Seznamu světového dědictví UNESCO. Možná vás to překvapí, ale podobnost chrámu s pražským Chrámem svatého Víta není náhodná.Za oběma totiž stojí stejný stavitel. Svatá Barbora však byla dokončena mnohem dříve.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele

Autor fotografie: Miaow Miaow Wikimedia
Katedrálu naleznete na opačné straně města, i ona je unikátní památkou UNESCO. Jde o konvertní chrám bývalého cisterciáckého opatství v Čechách. Spolu se sedleckou kostnicí tvoří jeden celek, jádro nejstarší části Kutné Hory. Katedrála byla vystavěna na přelomu 13. a 14. století. I když ji husité proměnili v ruiny, získala titul té nejskvostnější baziliky. Naštěstí byla opravena v barokně-gotickém stylu podle Jana Blažeje Santiniho-Aichla, který do stavby vtiskl zcela unikátní architektonické prvky.
Dačického dům

Autor fotografie: Hadonos wikimedia
Na svažitém náměstí stojí Dačického dům, jehož jádro tvoří dům z předhusitské doby. Dům prošel přestavbou a stal se rodištěm kronikáře Mikuláše Dačického z Heslova. Prohlédnout i ho můžete úplně celý, a to až do jeho podkroví. Uvnitř je dnes umístěna unikátní expozice, která se věnuje UNESCU a památkám u nás.
Kostnice

Autor fotografie: Wikimedia - Sergey Ashmarin
Římskokatolický hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí tvoří spolu s chrámem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele jeden celek cisterciáckého opatství v Sedlci, který zde byl založen v roce 1142. Na hřbitově prý byla rozprášena hlína přivezená z Jeruzaléma, čímž se kostel stal Svatým polem ve střední Evropě a tedy i vyhledávaným pohřebištěm. Po morové ráně v roce 1318 tu bylo pochováno na 30 000 zesnulých. Dalších 10 000 pak hřbitov pojal během husitských válek. Hřbitov nakonec zabíral neuvěřitelnou plochu velkou 35 000 metrů čtverečních. V 15. století byl však hřbitov zrušen, ostatky exhumovány a uloženy do kaple kostela, kde byly vyskládány do jedinečných útvarů. Dnes sem každý rok dorazí tisíce lidí z celého světa, aby se podívali na toto unikátní MEMENTO MORI.
Vlašský dvůr

Autor fotografie: Prazak Wikimedia
Vlašský dvůr je právem nazýván klenotem královské koruny. Jde o bývalou královskou mincovnu a královský palác, národní kulturní památku celoevropského významu. Původní sídlo zde bylo ve 13. století přestavěno na centrální mincovnu králem Václavem II. Král si Kutnou Horu oblíbil a často zde pobýval, i proto byl ke dvoru časem přistavěn královský palác, jehož součástí byla i kaple svatého Václava. Místo se stalo centrem celé řady důležitých událostí, k nimž patřilo kupříkladu i podepsání Dekretu kutnohorského. Vlašský dvůr je dnes zpřístupněn veřejnosti.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Menhir - Kamenný kruh

Autor fotografie: Stribrohorak
Na vršku nad čtvrtí Třešňovka se hrdě tyčí třímetrový (a šesti tunový) menhir z žuly, který pochází z lomu v Morašicích. Na toto místo nebyl usazen náhodou, ale po pečlivém výběru toho správného energetického místa. Jako bonus je odtud i krásný výhled na celou Kutnou Horu, Sedlec, vrchy Kuklík a Sukov i místní vinice.