V zámeckém parku se nachází krásné dětské hřiště vybudované ve stylu slovanského hřiště a také i rekreační areál Loděnice, v němž si můžete půjčit lodičku a projet se po mrtvém rameni řeky Olše. V parku, v jeho střední části, se pak v místě bývalých koníren nachází zookoutek s drobným vodním ptactvem a vysokou zvěří.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Park plynule spojuje Lázně Darkov s historickým centrem města. Jde o jedno z nejromantičtějších a nejmalebnějších zákoutí v dalekém širokém okolí, které plnohodnotně nahrazuje lázeňskou kolonádu. Jde o místu relaxace a odpočinku. Vstup do něj je de facto hned z náměstí a výstup u vstupu do lázeňského parku. Jeho největší zajímavostí je hraběcí hrobka hraběcího rodu Larisch-Mönnichů. V posledních letech tento anglický park prochází postupnou obnovou. Rekonstruován byl již i Larischův altán. Polovinou parku protéká potok Mlýnka, který umocňuje romantickou atmosféru parku.
KAM ZA TURISTIKOU?
Archeopark se nachází v nedaleké Chotěbuzi v místě, kde žili lidé již od pravěku. Jde o slovanské sídliště z období 8. až do 11. století. Jde o sídliště, které se pak přestěhovalo do Těšína. Místo patří k těm nejvýznamnějším a nejlépe zdokumentovaným v zemi. Stále zde probíhá archeologický výzkum. Dostanete se sem snadno autem nebo vlakem. Pokud chcete svůj výlet ozvláštnit, můžete se sem z Karviné anebo Albrechtic vydat pěšky. O informace, kudy jít se zeptejte v místním Infocentru.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Lázně tvoří dvě léčebná zařízení: Léčebna Darkov v Karviné-Lázních Darkov a Rehabilitační sanatorium v Karviné-Hranicích. Léčba je zde založena na léčivých účincích jodobromové vody, která vyniká svým vysokým obsahem jódu a kvalitní péči a profesionalitě zaměstnanců. Lázně patří k předním českým lázním, které jsou pro své výsledky žádané a vyhledávané. Účinky zdejší vody jsou známé již od 13. století. První lázně zde však vznikly v roce 1866. Stalo se tak potom, kdy baron Jiří Bees z Chrastiny místo navrtání uhlí, navrtal ložisko slané vody, jež v podobě gejzíru vytryskla na zem. Před založením lázní byla voda důkladně prozkoumána a ozkoušena. K nejstarším lázeňským domům patří Vila Anna, vila Heinrichshof a vila Henrietta. Postupně se sem stěhovali majetnější občané a stavěli moderní stylové vily po vzoru těch lázeňských, které rovněž pojmenovávali. V roce 1899 lázně odkoupil Jan Larisch-Mönnich. Ten v roce 1931 nechal vystavět Sanatorium. Lázně v Darkově se zaměřují na léčbu gynekologických onemocnění, kožních chorob, neurologických onemocnění, nemoci oběhového ústrojí, srdce a cév, nemoci pohybového ústrojí, obezity a nadváhy a pooperační a poúrazové stavy.
Golf resort je zelenou oázou mezi dvěma funkčními šachtami. Dominantou jsou tři kopie těžebních věží, z nichž je krásný pohled na celý areál. K dispozici tu máte osmnácti jamkové hřiště pro profesionály i naprosté začátečníky. Je zde dokonce i devíti jamkové mistrovské hřiště, které se svými 3567 metry je jedno z nejdelších v Evropě. V místě jsou osvětlené cvičné plochy i moderní stylová restaurace spolu s dětským hřištěm a dětským koutkem. Toto hřiště je absolutně nové, dokončeno bylo teprve v polovině roku v roce 2017.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dominantou města Karviná je zámek Fryštát, který je jedinečnou památkou v empírovém stylu. Jde o skutečný unikát, který byl původně předurčen k výluční industrializaci. Je to bohužel jediný zámek, který se zde dochoval z původních třech honosných zámků, které tu byly ještě na počátku 20. století. V současnosti je zde možno absolvovat hned několik prohlídkových okruhů. Na zámku se nachází jedna z nejvýznamnějších zámeckých knihoven v Česku. Je zde i jedinečný soubor ručně vázaných koberců francouzské výroby z 18. století. Část zámku je dnes pobočkou pražské Národní galerie a může se pochlubit skutečně krásnými uměleckými kousky.
Tento farní kostel z počátku 14. století má moravskou kapli ze 17. století a epitaf Václava Cigána ze Slupska. Kostel je spojen chodbou se zámkem. Najdete jej přímo na karvinském náměstí v historickém centru, kde tvoří vstupní bránu do Zámeckého parku. V roce 2011 zde byl odhalen unikátní cyklus nástěnných maleb z 15. století, jde o umučení svaté Kateřiny a Barbory.
Zdejší stavba empírové radnice pochází z 16. století a je zdoben kamenným erbem rodu Piastovců a také je zde i zbytek kovového řetězu pranýře. Prvotní stavba pochází z roku 1504. Kousek od radnice na náměstí stojí i krásná litinová kašna, která je prací vídeňské provenience z roku 1900.
Tento filiální kostel je vyveden v klasicistním stylu z roku 1774 s epitafem Benigny Haugwitzové ze 17. století. Kostel byl postaven v roce 1569.
Samotné lázně jsou jedinečnou historickou památkou, protože se jedná o funkcionalistické vily z první poloviny 20. století, které jsou rozesety v malebném lázeňském parku. Dominantou Darkova je secesní Společenský dům z konce 19. století, který dodnes slouží ke svému původnímu účelu, konají se zde lázeňské koncerty, taneční zábavy a různé kulturní akce. V místě je i kouzelná kaple svaté Anny a v neposlední řadě i unikátní funkcionalistická technická památka z roku 1925 - obloukový železobetonový most Sokolských hrdinů.
Jednou z nejvýznamnějších památek nejen v Karviné, ale celorepublikového rozměru je kostel svatého Petra z Alkantary, který byl postaven v roce 1736 a vyniká gotickou kamennou kropenkou ze 14. století a také i tím, že v důsledku poddolování je silně nakloněn. Oproti původnímu stanovišti zde došlo k poklesu o 34 metrů. Kostel je tedy nakloněn mnohem více než šikmá věž v Pise, a to o 6,8 stupňů (věž v Pise je nakloněná pouze o 3,05 stupňů).
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V roce 2016 byl před budovou Teplárny v Karviné odhalen nový památník na památku všem, kteří během války stavěli v zajetí základy této teplárny. O těchto táborech nucených prací se ještě donedávna moc nevědělo. Dokumenty totiž byly na konci války zničeny. Jeden z největších zajateckých táborů však nestál v Karviné, ale v Českém Těšíně, šlo o tábor STALAG TECHEN, který stál nedaleko centra města a bylo zde více než 70 000 zajatců z celé Evropy.