Vodní nádrž Lipno je tím největším umělým jezerem v České republice. Najdete ho na Šumavě, kde jej vybudovali na Vltavě. Jezero je dlouhé 44 kilometrů a v nejširším bodě dosahuje šíře 10 kilometrů. V oblasti se nachází krásné pláže, přístaviště a jde snad vůbec o tu nejlepší lokalitu v Česku pro jachting a windsurfing. Kromě těchto sportu je místo vhodné i pro splouvání Vltavy. A když venkovní počasí koupání nepřeje, nevadí, je zde pro vás moderní centrum zábavy, Aquaworld Lipno. V aquaparku máte k dispozici plavecký bazén, kruhový bazén s atrakcemi, divoká řeka s peřejemi a protiproudem, dětské brouzdaliště s vodním hříbkem, whirpool, bazének s masážními tryskami, perličková deska se vzduchovým roštem, tlaková sprcha, perličková sedačka.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lipno nad Vltavou nemá pouze spoustu prostoru pro vodní radovánky, ale i moderní lyžařské středisko s 11,6 kilometrů sjezdovek. Jde o moderní a udržovaný skiareál s třemi čtyřsedačkovými lanovkami, slalomem, skicrossovou dráhou, výukovým hřištěm, sjezdovkou Yetti a možností večerního lyžování a bobování. Je to jednoduše místo pro skvělé zážitky.
KAM S DĚTMI?
Nedaleko hráze se nachází Informační centrum ČEZ, které se specializuje na historii a současnost podzemní vodní elektrárny Lipno. V rámci této návštěvy je vám virtuálně umožněno autenticky nahlédnout do provozu této elektrárny. V létě od 15. 6. do 15. 9. je zde otevřeno od 10. hodin do 16. hodin. Každou hodinu se zde promítají filmy a vidět zde můžete i funkční model elektrárny a k dispozici je i odborný výklad. Pro velký zájem vám doporučujeme se sem předem objednat.
Pravda, nejde sice o klasickou turistickou atrakci v pravém slova smyslu, protože k ní nedojdete, ale rozhodně jde o pěknou atrakci, s níž vašim dětem uděláte ohromnou radost. Králičí ostrov, původně Hadí ostrov, najdete asi 400 metrů od loděnice v Lipnu nad Vltavou. Je to skutečně malý ostrůvek, na němž byla vytvořena osada domácích králíků, kteří jsou ochočení, nechají se nakrmit i pohladit. Dostanete se sem snadno s pomocí zapůjčeného šlapadla anebo loďky.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Stezka korunami stromů je první stezkou své podoby v České republice. Celá je ze dřeva a aktuálně patří k těm největším atrakcím v Česku. Stezka je dlouhá 372 metrů, přičemž je na svém konci zakončena 40 metrovou vyhlídkovou věží. Po prohlídce se odvážní mohou sklouznout dolů na originální skluzavce dlouhé 52 metrů. Za dobrého počasí odtud můžete spatřit dokonce až vrcholky Alp a takřka celé Lipensko. Kromě toho pak i Šumavu a Novohradské hory.
KAM ZA TURISTIKOU?
Čtyřsedačková lanovka v Lipnu nad Vltavou vás doveze až na vrchol Kramolín, odkud se pak dále můžete pěšky vydat dolů, ale i do Frymburku a jinam. Na vrcholu je rovněž vybudována Stezka korunami stromů a Bikepark. Z místa je i překrásný výhled na celé Lipensko, Šumavu a Novohradské hory.
Vítkův hrádek je nejvýše položený hrad v Čechách. Najdete ho ve výšce 1053 metrů nad mořem. Vyznačuje se také tou největší dochovanou obytnou věží, tzv. donjonem, jež nabízí úchvatné rozhledy do okolí. Vidět odtud můžete i Alpy v Rakousku. Jelikož se nalézá v hraničním pásmu, byl od druhé světové války až do roku 1990 veřejnosti nepřístupný. Hrádek se nachází nad osadou Sv. Tomáš nedaleko obce Přední Výtoň.
Schwarzenberský plavební kanál je dlouhý 44 kilometrů a nachází se v chráněné krajinné oblasti v národním parku Šumava. Dnes je lákavou technickou památkou, která vede nevšedními krásami Šumavy. Podél něj vede 9 kilometrů dlouhá naučná stezka vhodná pro pěší, vozíčkáře i cyklisty. Stezka začíná na parkovišti v Jeleních Vrších a končí v Raškově pod Novou Pecí.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Areál Bobovka zabaví celou rodinu, najdete v Lipnu nad Vltavou, jen 100 metrů od centrálního parkoviště. Bobovat se tu dá po celý rok. Jde o zatím jediné místo v Česku, které návštěvníkům nabízí oba typy drah, tedy horskou a korytovou. Nová horská dráha nabízí 2 zatáčky s téměř 360 stupni. Provozovatelé o ní tvrdí, že se jedná o tu nejbezpečnější dráhu. Korytová kilometrová dráha je vhodnější spíše pro dospělé a sportovně laděné jezdce.
KAM ZA HISTORIÍ?
Přímo v Lipnu nad Vltavou asi nenajdete nějakou velkou památku, která by vás oslovila, avšak nedaleko se nachází legendární zámek Hluboká nad Vltavou, který byste si skutečně neměli nechat ujít. Původní hrad tu byl postaven již za Přemysla Otakara II. již ve 13. století, ale za současnou romantickou podobu vděčí Janu Adolfovi II. Schwarzenbergovi. Okolo zámku se rozkládá krásný anglický park s bohatou sochařskou výzdobou, na něž navazuje velmi pěkná zoologická zahrada.
Hrad Rožmberk najdete v Rožmberku nad Vltavou. Hrad patří k těm nejstarším v republice. Založil jej asi Vok z Rožmberka. Jde o komplex dvou hradů, jež byly v průběhu dějin několikrát přestavěny. Do dnešních dnů se z tzv. Horního hradu dochovala pouze kamenná hláska Jakobínka. Tato část byla později upravena na letní sídlo. Poslední přestavba pochází z 19. století, kdy jej rod Buquoyů přeměnil v romantické muzeum. Interiér vás okouzlí svými obrazy, nábytkem, porcelánem, sklem a zbraněmi. Na hradě straší Bílá paní, Perchta z Rožmberka.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V poslední době zůstala trochu odstrčena národní přírodní rezervace Čertova stěna-Luč, kterou najdete u Vltavy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Podle legend byl zdejší vrch Strašidelník pohanským posvátným místem, na němž Slované uctívali Svatoroha. Čertova stěna je pak prý nedostavěná přehrada, s níž chtěl pekelník, který zde původně sídlil, spláchnout klášter ve Vyšším Brodě. Ve skutečnosti jde však o kamenné moře, které vzniklo působením ledovce, stejně, jak tomu bylo i v případě na Plešném jezeře. Na zdejší vyhlídku, odkud si Čertovu stěnu můžete prohlédnout, se dostanete ze silnice č. 163.