Koupaliště Michal leží nedaleko Sokolova, s nímž je spojen pravidelnými MHD spoji. Jde o přírodní koupaliště, které vzniklo ze zatopení bývalého povrchového dolu na hnědé uhlí. V místě se nachází toalety, parkoviště, převlékárny i občerstvení. Pláže jsou travnaté. Koupališti nechybí ani tobogan nebo skluzavka. Dokonce jde prý o největší venkovní tobogan v České republice.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším lyžařským střediskem je asi Merklín, avšak jde o poměrně malé středisko. Pakliže chcete něco většího, doporučujeme vám Nové Hamry, které mají 5 sjezdovek. Středisko se nachází v malebné horské vísce v údolí řeky Rolavy a Bílého potoka. Zdejší tratě jsou určeny především začátečníkům a rodinám s dětmi, ale na své si tu přijdou i zdatnější lyžaři. O dopravu se zde stará celkem 5 vleků. V lokalitě je parkoviště, lyžařská škola, půjčovna lyží i ski servis. Malé děti tu mohou navštěvovat zdejší lyžařskou školičku. Pokud budete mít hlad, zaženete ho ve zdejším bufetu.
Ski areál Plešivec je jeden z nejhezčích lyžařských areálů v České republice. Je to také jeden z nejmladších a tedy i nejmodernějších středisek v zemi. K dispozici vám dává asi 10 kilometrů sjezdovek s umělým zasněžováním. O dopravu se starají komfortní lanovky (čtyřsedačkové, pohyblivý koberec, pohyblivý pas i klasické vleky). V místě najdete i skiservis, půjčovny lyžařského a snowboardového vybavení, test servis, lyžařskou školu a občerstvení. V místě je rovněž i restaurace a hotel. V Pstruží je pak bar, restaurace a bistro. U dětského centra je Snack bar a přímo na jednom ze svahů je Skibar. Na vrcholu Plešivce se i rozhledna, jež skýtá za pěkného počasí pěkný výhled.
KAM S DĚTMI?
Hrad Loket patří k těm nejhezčím a nejvýznamnějším hradům u nás. První verze hradu vznikla někdy ve třetí čtvrtině 12. století, za vlády krále Vladislava II. Je to klíč ke Království českého. Ve středověku se totiž říkalo, že ten, kdo dobude loket, dobude celé Česko. Karel IV. Loket zařadil vedle Karlštejna k sídlům, jež nesmí být české koruně nikdy zcizena. Hrad patří k těm nejpevnějším místům Evropy, za jehož hradby se nedostali ani velcí válečníci. Loket je prodchnut celou řadou tajemných příběhů a záhad. Na hradě se nachází i ohromná mučírna. V místě se nachází unikátní sbírky křehkého porcelánu i expozice útrpného práva. Vystoupat můžete i na zdejší věž, z níž se můžete podívat na celé město. Památka nabízí hned několik prohlídkových okruhů.
Lanový park v Lokti je umístěn do nádherného prostředí s výhledem na hrad. Areál nabízí dva okruhy s celou řadou moderních atrakcí. V místě se nachází lanovka, pavučina, Barmský most, svislé klády, třmeny a lávky. Na 300 metrech je umístěno na 18 překážek ve výšce od 5 do 12 metrů.
Malebné muzeum vystavuje kočárky, jízdní kola i dětská vozítka. V muzeu se zabývají vývojem těchto věcí od roku 1820 až do nedávné minulosti. Nejstarším exponátem je dětská drezína z roku 1820. Unikátní je i kočárek z roku 1800. Zajímavé jsou však i kočárky z doby poválečné, celé ze dřeva anebo ve tvaru auta.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
I když je Loket maličký, byla by škoda, kdybyste při jeho návštěvě neprošli. Zajímavý zde totiž není jenom hrad. Procházka městem vás provede okolo všech zdejších velkých památek a je realizovatelná i pro děti v kočárku.
KAM ZA TURISTIKOU?
Vodácká stezka spojuje oblast okolo Ohře od Chebu až po Kadaň. V Lokti obtéká hrad a vtéká do Slavkovského lesa, odkud směřuje do soutěsky Svatoššských skal, Karlových Varů a pak až na hranici Doupovských hor. Následně Ohře protéká bývalými lázněmi Kyselka do Klášterce nad Ohří a do Kadaně. Dále protéká i Českým středohořím, Žatcem, Loun, Libochovicemi okolo Terezína až do Litoměřic, kde se vlévá do Labe.
Jednou z nejproslulejších evropských tras je Hradní stezka Burgenstrasse, která vás provede několika desítkami půvabných historických hradů, zámků i měst, které se nachází poblíž hranic, a to i na německé straně. Celá trasa měří 1200 kilometrů a vede z Mannheimu až do Prahy. Na české straně na ní můžete navštívit Cheb, zámek Kynžvart, zámek Sokolov, hrad a zámek Bečov nad Teplou, Loket, klášter Teplá, zámek Manětín, Nebílovy, Kozel, Hořovice, Žebrák, Žebrák-Točník, Křivoklát, Karlštejn a pražský hrad. Bývala to sice pěší stezka, ale v poslední době je oblíbená především mezi cyklisty.
Jestliže zvažujete, kam v okolí Lokte na pěší výlet, doporučujeme vám Slavkovský les a pak především Svatošské skály, které se vyznačují velkým množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů. Zdejší místo inspirovalo řadu umělců v jejich tvorbě (Goethe, Mrštík, Marschnner a další). Územím prochází naučná stezka Doubí.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Toto muzeum najdete na loketském náměstí. Schraňuje artefakty tajných spolků, a to především svobodných zednářů, ale i některých dalších. Jde jedno muzeum ze sedmi na světě, které vám umožní zhlédnout tajemnou symboliku. V celém muzeu jsou materiály, jež nikdy neměla spatřit široká veřejnost. Celá sbírka muzea se dávala dohromady 25 let.
Pivovarské muzeum je umístěno v prostorách rodinného minipivovaru Florián. Expozice se nachází v Payerově domě, což je jeden z nejstarších domů ve městě. Do tohoto muzea se dostanete přímo z muzea lázeňských pohárků. Sbírka lázeňských pohárků čítá na 1237 kusů porcelánových lázeňských pohárků s karlovarskými motivy, jež byly vyrobeny do roku 1945.
Pakliže si chcete dopřát skutečný zážitek, dopřejte si vyhlídkovou plavbu lodí. Přístaviště je umístěno pod mostem u mostu vedoucího do centra města. Dostanete se k němu po schodech anebo pře letní amfiteátr.Plavby jsou ideální pro rodiny s dětmi.
Muzeum knižní vazby se od roku 2001 pyšní touto stálou expozicí, která je umístěna v Městské knihovně. Expozici tvoří celkem 4 části: Knižní vazba v proměnách věků, Zpět do pověstí, Knižní vazby od 20. století a funkční dílna knihařských strojů a nářadí.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel svatého Václava stojí v místě původního gotického kostela a byl dokončen v 18. století. Cenná je především výzdoba interiéru. Zdejší oltářní obraz je označován za dílo Petra Brandla. V kostele je pochován Jiří Popel z Lobkovic, prominentní to vězeň císaře Rudolfa II.
Zdejší městská radnice byla vystavěna v barokním slohu koncem 17. století. V jejím středu je usazena věž s hodinami a městským znakem. Budova stojí na jižním okraji náměstí. Dnes je v ní umístěn úřad a knihovna.
Černá věž patřila kdysi do areálu tzv. spodního hradu. Původně měla obranný charakter. Je zpřístupněna veřejnosti. Vedle hradu jde o druhou vyhlídkovou stavbu. Nachází se v místě severní brány, kudy se vstupovalo do města. Ve věži je umístěna expozice loketských kuriozit a galerie. Z věže je pěkný výhled na město a hrad.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Málokdo ví, že ještě před vznikem nám známého Loktu, v nedalekých Tašovicích stál Starý Loket. Zajímavé na tomto místě je, že bylo osídleno již době mezolitu. Okolo 9. století zde Slované na dvou valech vybudovali opevnění známé jako Starý Loket. Lokalita je volně přístupná ze západního okraje Tašovic a prochází jí naučná stezka Doubí-Svatošské skály.