Procházka z Loun do Zeměch je dlouhá jen něco málo přes tři kilometry. Trasa začíná u vodárny v Lounech a končí asi kilometr od železniční stanice Jimlín. Procházka vede krásnou krajinou. Stezka má 5 zastavení. Zpátky se můžete vydat po stejné trase, vlakem anebo se vydáte dál do Jimlína, kde se po dalších dvou kilometrech můžete prohlédnout zámek Nový Hrad.
KAM ZA TURISTIKOU?
Výlet můžete zvládnout autobusem, vlakem, ale také na kole. Na kole může být trasa do Peruc dlouhá 12 kilometrů, když pojedete přes Černčice, Veltěže a Slavětín anebo také 22 kilometrů, když pojedete přes Černčice, Veltěže, Slavětín, Kystru, Radonice, Pátek a Stradonice. Peruc patří k turisticky nepřitažlivějším lokalitám na Lounsku. Oblast je úzce spjata s Oldřichem a Boženou, mýtickými to osobnostmi české historie. Místo v minulosti navštívili Kosmas, Dalimil a rovněž i Václav Hájek z Libočan. V obci je řada pozoruhodných památek, jako třeba trojkřídlý rokokový zámek. Významnou památkou je i zdejší kostel svatého Petra a Pavla s romantickou zvoničkou. Tou největší památkou je však pseudogotická Boženina studánka, kolem níž je možno sestoupit k prastarému Oldřichovu dubu, jenž je starý asi 1000 let. Cestou do Peruc vám doporučujeme, abyste se zastavili i ve Slavětíně, jehož největší chloubou je románský kostel svatého Jakuba s nejlépe zachovalým uceleným souborem obrazů v Čechách. V domě číslo 60 se narodil před více než 100 lety významný český básník Konstantin Biebl. Na okraji obce se poblíž železniční zastávky nachází menhir Baba.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum se nachází v areálu minigolfu. Leží přímo v obranné baště z 15. století. Ve dvou patrech si tu můžete prohlédnout zkamenělé stromy, listy i plody.
V jádru historického města se nachází oblastní muzeum, které bylo založeno již v roce 1889. Expozice má historickou a přírodovědnou náplň. Součástí muzea je i archeologický skanzen v Březně u Loun. Tam je vystaven unikátní soubor pravěkých rekonstrukcí a dějinných staveb.
KAM ZA HISTORIÍ?
Louny se mohou pochlubit tím nejstarším kamenným loutkovým divadlem v České republice. Místo vzniklo na počátku dvacátého století a spojeno je i s vlastní výrobou marionet. Tradičně se zde koná i celostátní přehlídka loutkařských souborů.
Na východě Loun, nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází jedinečná památka moderní české architektury. Jde o jeden z nejstarších příkladů aplikace zahradního města v českém prostředí. Bohužel výstavba není zcela dokončena. Typické pro kolonii je to, že budovy jsou z pálených cihel a režného zdiva. Jde o dílo Jana Kotěry.
Chrám svatého Mikuláše v Lounech patří k těm nejvýraznějším dominantám města. Jde o významnou památku. Památka pochází z roku 1332 a vystavěna byla v románském a raně gotickém stylu. V 16. století však shořela. Město ale nechalo na tom samém místě postavit nový kostel. Z toho starého pak zůstala jen věž. Pýchou kostela je dnes pozdně gotický vchod se síťovou klenbou a portálem zdobeným renesančními ornamenty. Vstup do kostela zkrášlují květy a dva andílci vyvedené v renesančním slohu. V současnosti je možno vystoupit také na ochoz věže, odkud je krásný výhled na celé město a okolí obklopené Českým středohořím. Věž je vysoká 60 metrů a na její vrchol vede 180 schodů.
Žatecká brána je součástí opevnění, která byla postavena na počátku 16. století. Nešlo o skutečnou bránu, šlo o tzv. předbraní. Dnes však jde o významnou památku města.
Velmi zajímavým kostelem v Lounech je ten, který náleží Českobratrské církvi evangelické z roku 1932. Jde o dílo architekta Pavla Bareše. Je to velmi cenná funkcionalistické památka ze čtyřicátých let minulého století, byť možná mnoho z vás namítne, že nejde zrovna o něco příliš estetického.
Významnou místní atraktivitou jsou přírodní i umělé vývěry podzemních minerálních a léčivých vod. Ve městě je doloženo užívání pramenů Mikulášovky a Jánovky. V jižní části města pak byl na návrší U Spravedlnosti v šedesátých letech minulého století navrtán další významný zdroj alkalické kyselky - pramen Luna. Tento pramen je tím nejhlubším minerálním pramenem v České republice. Jeho složení je naprosto jedinečné. Podobá se francouzské vodě Vichy nebo gruzínskému prameni Boržomi. Pramen je vhodný i k pitné kůře. Pozitivně působí na choroby trávícího systému, jaterní choroby a kožní onemocnění. Vyhnout by se jí měli lidé s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem. Užívat by ji neměly ani těhotné, děti a mladiství. Pramen najdete v Domově důchodců a v nemocniční zahradě. Je volně přístupný.